2016-10-05T19:10:39+00:00 2016-10-05T19:16:06+00:00.

05/Oct/16 19:10

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ο Φάρος εκμεταλλεύτηκε την περιφέρειά του, ενώ το Παγκράτι προσπαθεί να βρει τα πατήματά του ενόψει της πρεμιέρας της Α2

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Παγκράτι και Φάρος αναμετρήθηκαν σε φιλικό παιχνίδι στο Μετς σήμερα το απόγευμα, τεστάροντας την ετοιμότητά τους ενόψει της έναρξης της Α2. Η ομάδα του Κερατσινίου ήταν καλύτερη στο τέλος του ματς και πήρε τη νίκη με 71-87.

Η νεοσύστατη ομάδα του Κώστα Κατωπόδη ξεκίνησε δυναμικά το πρώτο δεκάλεπτο και επέβαλε το ρυθμό της. Ωστόσο, στα μισά της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σερί 16-6, που τους έδωσε το προβάδισμα και… αποσυντόνισε το Παγκράτι. Λίγο πριν το ημίωρο η διαφορά άγγιξε διψήφιο νούμερο υπέρ των παικτών του Γιάννη Τζήμα. Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι της ομάδας του Κερατσινίου περιορίστηκε ακόμη περισσότερο σε επιθέσεις από την περιφέρεια. Κακαρούδης, Φιλιππάκος και Βασιλόπουλος πέτυχαν μόνο στην τελευταία περίοδο πέντε τρίποντα, “σφραγίζοντας” ουσιαστικά την νίκη. Την ίδια στιγμή, οι γηπεδούχοι δοκίμασαν νέα σχήματα με τους νεαρότερους και νεοαποκτηθέντες παίκτες.

Και οι δύο ομάδες θα συνεχίσουν την προετοιμασία τους με εντατικούς ρυθμούς, καθώς αυτό το Σάββατο (8/10) είναι η πρεμιέρα του Πρωταθλήματος, στην οποία το Παγκράτι θα υποδεχτεί τον ΓΣΛ και ο Φάρος θα ταξιδέψει στα Πεύκα για να αντιμετωπίσει τους Μαχητές.

Δεκάλεπτα: 29-22, 37-45, 53-69, 71-87