ΕΣΚΑ Εφήβων: Αποτελέσματα 4ης Αγωνιστικής

2016-10-07T08:22:28+00:00 2016-10-07T08:22:28+00:00.

07/Oct/16 08:22

Το 4/4 έκαναν Παναθηναϊκός και Δούκας. Ήττα – σοκ δέχθηκε η ΑΕΚ. Δείτε όλα τα αποτελέσματα…

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Την τέταρτη νίκη σε ισάριθμα ματς πέτυχε ο Παναθηναϊκός υπό το βλέμμα των Αργύρη Πεδουλάκη, Φραγκίσκου Αλβέρτη και Κρις Σίνγκλετον και συνεχίζει να μοιράζεται την κορυφή της βαθμολογίας με τον Δούκα. Ήττα – σοκ δέχθηκε η ΑΕΚ, η οποία ηττήθηκε από τη Δάφνη Δαφνίου στην παράταση με 66-61. Αμύντας και Μαρούσι επιβλήθηκαν με άνεση των Μελισσίων και της Τριπλής Κορώνας, αντίστοιχα. Τέλος, η ΑΕΝΚ πήρε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της στην Αγία Παρασκευή με 56-36.

Στο ντέρμπι που διεξήχθη στο Κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου” το Περιστέρι έδειξε πως η διαφορά του επιπέδου ανάμεσα στους περσινούς Πρωταθλητές και δευτεραθλητές της ΕΣΚΑ έχει μειωθεί. Αν και οι παίκτες του Γιώργου Καλαϊτζή πήραν το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ακολούθησαν τον ρυθμό τους και κατάφεραν να προηγηθούν αμέσως πριν το ημίχρονο. Μετά την ανάπαυλα, οι “κυανοκίτρινοι” άνοιξα την ψαλίδα, η οποία άγγιξε ακόμη και τους +13 πόντους (44-31) μετά από δύο συνεχόμενα τρίποντα του Καράμπελα. Ωστόσο, το “τριφύλλι” αντεπιτέθηκε άμεσα και με ένα σερί 15-0 ανέκτησαν την πρωτοπορία (44-46). Τότε το παιχνίδι ξεκίνησε ουσιαστικά από την αρχή και η έκβασή του κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Στα 17” ο Καλαϊτζάκης έκανε το 57-59, έπειτα ο Καράμπελας αστόχησε σε 1/2 βολές και τελικά ο guard του Παναθηναϊκού διαμόρφωσε από τη γραμμή της φιλανθρωπίας το 58-60. Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές πραγματοποίησαν οι Κώστας Κουφόπουλος και Γιώργος Καλαϊτζάκης.

Στο έτερο αμφίρροπο παιχνίδι της αγωνιστικής, η “Βασίλισσα” δεν τα κατάφερε. Η εξίσου νεοφώτιστη ομάδα της Δάφνης Δαφνίου έλεγχε από την αρχή τα ηνία του αγώνα. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως, Χατζηδάκης και Βιτζιλαίος έκαναν ένα επιμέρους σερί 10-0 και έβαλαν την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ, χωρίς αντίκρισμα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν εκ νέου και ο Καπερώνης με 2/2 βολές έστειλε τελικά το παιχνίδι στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι φάνηκαν περισσότερο αποφασισμένοι και με τους Μέγα και Κοροβέση να ηγούνται επιθετικά, κατόρθωσαν να πάρουν μια εντυπωσιακή νίκη.