ΕΣΚΑ Εφήβων: Αποτελέσματα 5ης Αγωνιστικής (pics & vid)

2016-10-14T19:33:01+00:00 2016-10-14T19:41:12+00:00.

14/Oct/16 19:33

Πρώτος και μόνος ο Παναθηναϊκός, μετά την σπουδαία νίκη της ΑΕΚ επί του Δούκα

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Επιστροφή στις νίκες με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο πραγματοποίησε η ΑΕΚ! Οι “κιτρινόμαυροι”, μετά το “στραβοπάτημα” κόντρα στη Δάφνη, επιβλήθηκαν του Δούκα με 57-56 σε έναν συναρπαστικό αγώνα. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια, καθώς τόσο η “Βασίλισσα”, όσο και τα Εκπαιδευτήρια κατάφεραν να βρεθούν μπροστά με διψήφια διαφορά. Το σύνολο του Κώστα Παπαδόπουλου δέχθηκε ένα επί μέρους 21-9 στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου, χωρίς να ανακτήσει εκ νέου την πρωτοπορία . Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μωραΐτης τραυματίστηκε και αποχώρησε, όμως, οι γηπεδούχοι δεν επηρεάστηκαν. Διατηρώντας το ισχνό προβάδισμά τους έφτασαν σε μια σπουδαία επικράτηση. Χατζηδάκης και Γκουαλτιέρι ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Ένωσης.

aek_efivoi

Πρώτος και μόνος στη βαθμολογία βρίσκεται πλέον ο Παναθηναϊκός, που νίκησε με ευκολία την ομάδα του Δαφνίου. Καλαϊτζάκης, Κουφόπουλος και Πιλάβιος ηγήθηκαν των “πρασίνων”, οι οποίοι δεν δυσκολεύτηκαν σε κανέναν σημείο του αγώνα και τελικά επικράτησαν με 65-41.

kaitzakis_pao_efivoi

Αμφίρροπα ματς διεξήχθησαν σε Κηφισιά και Ριζούπολη. Και στις δύο περιπτώσεις οι γηπεδούχοι δεν τα κατάφεραν. Ο Αμύντας πέρασε από την έδρα της ΑΕΝΚ, κερδίζοντας με 59-54. Οι γηπεδούχοι έλεγχαν το ματς σε όλη του τη διάρκεια, ωστόσο, πέντε λεπτά πριν το τέλος με τρίποντο του Πόθου, οι “πορτοκαλί” ισοφάρισαν. Εκ τότε η αστοχία και τα λάθη της ομάδας των Βορείων Προαστίων έδωσαν την ευκαιρία στους παίκτες του Σάντρο Μουμούρη να πάρουν το προβάδισμα και τελικά να φτάσουν στη νίκη.

Το Μαρούσι χρειάστηκε την παράταση για να επικρατήσει του Απόλλωνα με 73-70. Η κανονική διάρκεια έληξε με σκορ 59-59, ενώ ακόμη και στην έξτρα περίοδο δεν μπόρεσε καμία ομάδα να ανοίξει την ψαλίδα. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ένα lay up στον αιφνιδιασμό από τον Προισκομάτη και 1/2 βολές από τον Κουτσούγερα χάρισαν τη νίκη στους οικοδεσπότες, με τον δεύτερο να αναδεικνύεται πρώτος σκόρερ με 20 πόντους.

Το “διπλό” έκανε και το Περιστέρι, φεύγοντας από τα Μελίσσια με νίκη επί της τοπικής ομάδας με 88-65. Φωτόπουλος και Στάθης είχαν από 18 και 17 πόντους, αντίστοιχα. Τέλος, η Τριπλή Κορώνα πήρε το πρώτο “ροζ” φύλλο στην Α’ Κατηγορία, αντιμετωπίζοντας επιτυχώς την Αγία Παρασκευή.