ΕΣΚΑ Εφήβων: Αποτελέσματα 7ης Αγωνιστικής

2016-10-29T12:44:21+00:00 2016-10-29T12:44:21+00:00.

29/Oct/16 12:44

Στην κορυφή για δεύτερη συνεχόμενη βδομάδα ο Δούκας. Δείτε όλα τα αποτελέσματα και ρεπορτάζ από όλα τα γήπεδα της Αθήνας…

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Πρωτοπόρος της Α’ ΕΣΚΑ είναι για δεύτερη συνεχόμενη βδομάδα ο Δούκας, που επικράτησε στο Περιστέρι με 50-61. Επιστροφή τις νίκες για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος νίκησε το Μαρούσι με 72-62. Εντός έδρας νίκη πέτυχε και η ΑΕΚ, η οποία δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στην Αγία Παρασκευή. Αμύντας και ΑΕΝΚ κέρδισαν σε Απόλλωνα και Τριπλή Κορώνα, αντίστοιχα. Επιβλητική εμφάνιση πραγματοποίησε η Δάφνη Δαφνίου, φεύγοντας με το “ροζ” φύλλο από τα Μελίσσια.

melissia_efivoi

Το Περιστέρι μπήκε πιο δυναμικά στο παρκέ, καταφέρνοντας να προηγηθεί στο πρώτο δεκάλεπτο. Ωστόσο, τα Εκπαιδευτήρια άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοσή τους, παίρνοντας το ισχνό προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου. Ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό, ώστε η διαφορά να φτάσει σε διψήφιο νούμερο, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να αντιδράσουν αποτελεσματικά. Πρώτος σκόρερ για δεύτερο συνεχόμενο ματς αναδείχθηκε ο Γιώργος Καμπερίδης, πετυχαίνοντας 17 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Σακελλαρίου με 16.

Ο Παναθηναϊκός άφησε πίσω του την ήττα από τον Δούκα και επιβλήθηκε του Αμαρουσίου. Τα παιδιά του Γιώργου Καλαϊτζή… καρδιοχτύπησαν στο πρώτο μισό του αγώνα, καθώς είδαν την ομάδα των Βορείων Προαστίων να προηγείται. Μετά την ανάπαυλα, όμως, ο Γιώργος Καλαϊτζάκης ήταν ο παίκτης “κλειδί” που άλλαξε τη ροή του αγώνα και οδήγησε τους γηπεδούχους στη νίκη, έχοντας συνολικά 20 πόντους. Με τον ίδιο αριθμό πόντων ολοκλήρωσε το ματς και ο Κώστας Κουφόπουλος, ο οποίος κράτησε ουσιαστικά “ζωντανό” το “τριφύλλι” στα πρώτα λεπτά.

Ένα εύκολο βράδυ είχε η ΑΕΚ, η οποία χωρίς δυσκολία απαλλάχθηκε από τον “σκόπελο” της Αγίας Παρασκευής στο Κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας. Μάνος Χατζηδάκης και Βίκτωρας Γκουαλτίερι ήταν για μια ακόμη φορά οι καλύτεροι των “κιτρινόμαυρων”.

Την τέταρτη νίκη στο Πρωτάθλημα πήρε Δάφνη Δαφνίου, που συνεχίζει να εντυπωσιάζει. Η ομάδα του Βαγγέλη Γλύκου έκανε την ανατροπή και πήρε το “διπλό” από τα Μελίσσια. Μια εξαιρετική δεύτερη περίοδος (14-25) έφερε σε θέση πρωτοπόρου στη λήξη του ημιχρόνου τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι διατήρησαν σε υψηλά επίπεδα την απόδοσή και στα επόμενα είκοσι λεπτά. Με αυτόν τον τρόπο οι “νεοφώτιστοι” οδήγησαν στην έκτη ήττα τους “πορτοκαλί”, που βρίσκονται στη ζώνη του υποβιβασμού, παρά τις πρώτες καλές εμφανίσεις τους.

Τρίτος της κατάταξης συνεχίζει να είναι ο Αμύντας, καθώς πέρασε νικηφόρα και από τον Απόλλωνα. Αν και ο Σάντρο Μουμούρης δεν διαθέτει την ποιότητα των παικτών των περασμένων σεζόν, τα καταφέρνει εξαιρετικά στην… εκκίνηση της φετινής διοργάνωσης. Έτσι, η ομάδα του Υμηττού εμφανίστηκε από τα πρώτα λεπτά αρκετά επιθετική, κερδίζοντας μια διαφορά ασφαλείας. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν μόνο να μειώσουν λίγο πριν την ανάπαυλα, αλλά μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια οι φιλοξενούμενοι πάτησαν… γκάζι. Οι Γιώργος Παρασκευόπουλος και Αριστοτέλης Μέλιος ήταν οι καλύτεροι με 19 και 17 πόντους, αντίστοιχα.

Στην πέμπτη θέση ανέβηκε η ΑΕΝΚ, η οποία πήρε τη νίκη στην Τριπλή Κορώνα με 60-53. Οι παίκτες της Κηφισιάς έδειξαν χαρακτήρα, καθώς μέχρι και την τρίτη περίοδο ήταν πίσω στο σκορ. Με δυνατή άμυνα και με επίθεση διαρκείας στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου πέρασαν μπροστά και με σωστή διαχείριση του ρυθμού του αγώνα έφτασαν στην εκτός έδρας νίκη. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Φίλιππος Γεωργαντζάς, πετυχαίνοντας 30 πόντους.