ΕΣΚΑΝΑ Εφήβων: Αποτελέσματα 6ης Αγωνιστικής

2016-10-29T16:45:32+00:00 2016-10-29T16:45:32+00:00.

29/Oct/16 16:45

Νικητής και από το δεύτερο μεγάλο ντέρμπι βγήκε ο Πρωτέας, ενώ ο Ίκαρος γλίτωσε το “στραβοπάτημα”. Δείτε όλα τα αποτελέσματα…

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Στην πρώτη θέση της κατάταξης της Α’ ΕΣΚΑΝΑ διατηρείται ο Πρωτέας Βούλας, καθώς κέρδισε τον Πανιώνιο με 72-70 στο δεύτερο -συνεχόμενο- μεγάλο ντέρμπι της σεζόν. Το “στραβοπάτημα” απέφυγε την τελευταία στιγμή ο Ίκαρος Καλλιθέας, που νίκησε στην παράταση με 66-65 το Παλαιό Φάληρο. Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε εύκολα την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, με ευρεία επικράτηση στη Νίκαια επί του Ιωνικού με 37-71. Το “διπλό” πήρε ο Έσπερος Καλλιθέας στη Βάρη και ανέβηκε δύο θέσεις στην βαθμολογία. Με εντός έδρας νίκες συνέχισαν Κρόνος Αγίου Δημητρίου και Μίλωνας απέναντι σε Ηλεκτρούπολη και Πανελευσινιακό.

Στο παιχνίδι της Βούλας, ο πρωτοπόρος της διοργάνωσης κατάφερε να μπλοκάρει τον Πανιώνιο και να προηγηθεί στην τρίτη περίοδο ακόμη και με 17 πόντους. Παρόλα αυτά, οι “πάνθηρες” κατάφεραν να κάνουν την μεγάλη ανατροπή. Δύο λεπτά πριν τη λήξη μείωσαν αρχικά σε 67-60 και με τον Καρακεχαγιά να πετυχαίνει 7 συνεχόμενους πόντους έγινε το 68-67. Με δύο βολές ο Πρωτέας έκανε το 70-67 στα 13” για το τέλος, αμέσως μετά ο Κάπρης αστόχησε σε τρίποντο και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν και πάλι να ευστοχούν από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (72-67). Ένα τρίποντο των “κυανέρυθρων” στην τελευταία επίθεση έγραψε το τελικό 72-70.

Στην Καλλιθέα, το Παλαιό Φάληρο κατάφερε να δυσκολέψει για τα καλά τον Ίκαρο. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο καθ’ όλη του τη διάρκεια, χωρίς καμία ομάδα να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας οι παίκτες του Δημήτρη Αποσκίτη βρίσκονταν μπροστά με 56-53, όμως, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν πετυχαίνουν 3/4 βολές. Και οι περσινοί Πρωταθλητές είχαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς, πάντως, αφού ο Βάρσος έχασε σουτ δύο πόντων στα τελευταία δευτερόλεπτα. Στην παράταση Σπανάκος, Κουτσιαύτης και Κατράνης έδωσαν “αέρα” τριών στην ομάδα της Καλλιθέας. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και πάλι από τη γραμμή των βολών, χωρίς να καταφέρουν αυτή τη φορά να κάνουν την έκπληξη. Στην τελευταία επίθεση ο Βάρσος αστόχησε και πάλι σε σουτ, όμως, οι γηπεδούχοι είχαν ήδη διασφαλίσει το αήττητο σερί τους.