ΕΣΚΑ Εφήβων: Αποτελέσματα 8ης Αγωνιστικής

2016-11-11T17:20:09+00:00 2016-11-11T17:20:09+00:00.

11/Nov/16 17:20

Δούκας και Παναθηναϊκός συνεχίζουν να ισοβαθμούν στην κορυφή της βαθμολογίας, καθώς δεν αντιμετώπισαν απρόοπτα. Δείτε όλα τα αποτελέσματα…

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Την πρωτοπορία της Α’ ΕΣΚΑ διατηρούν οι έφηβοι του Δούκα, οι οποία επιβλήθηκαν με ευκολία της Δάφνης Δαφνίου με 91. Οι παίκτες του Κώστα Παπαδόπουλο εκμεταλλεύτηκαν την επιθετική δυστοκία των φιλοξενούμενων και προηγήθηκαν από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο με 20 πόντους, μια διαφορά που αυξήθηκε ακόμη περισσότερο στη διάρκεια του ματς. Δραγάτης και Ψαρράς ήταν οι καλύτεροι των Εκπαιδευτηρίων.

Εύκολο έργο είχε και ο Παναθηναϊκός στην Αγία Παρασκευή. Παρά το κακό ξεκίνημα, το “τρυφύλλι” διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα. Μετά το ημίχρονο η ψαλίδα άνοιξε υπέρ των παικτών του Γιώργου Καλαϊτζή, οι οποίοι τελικά έφτασε σε μια ευρεία επικράτηση με 62-39. Ο Θανάσης Αμβράζης αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ των “πρασίνων”.

Αγχωτική νίκη πέτυχε η ΑΕΚ στο Κλειστό της ΠΥΡΚΑΛ. Οι παίκτες του Σάντρο Μουμούρη βρίσκονταν μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο, όμως, μετά την ανάπαυλα η “βασίλισσα” άρχισε να μείωνει την διαφορά ασφαλείας. Στα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ, μπλοκάροντας τον Αμύντα, ο οποιός δεν κατάφερα να αντιδράσει έγκαιρα. Στεργίου και Χατζηδάκης ηγήθηκαν των φιλοξενούμενων.

Σημαντικό “διπλό” κέρδισε και το Περιστέρι, στην προσπάθεια του να αναρυχηθεί στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Το σύνολο του Νίκου Καραγιάννη πήρε το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο, όμως, το Μαρούσι αντιστεκόταν στεναρά μέχρι το τέλος του ημιώρου. Ένα επιμέρους σερί 13-0 (45-45, 45-58) ήταν αυτό που έδωσε ψυχολογία στους “κυανοκίτρινους” και με τον Φωκίωνα Φωτόπουλο να πετυχαίνει 14 (από τους συνολικά 27) πόντους, οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την αντεπίθεση διαρκείας, η οποία τους χάρισε τη νίκη με 50-65.

Την πέμπτη νίκη πραγματοποίησε η ΑΕΝΚ, η οποία επικράτησε του Απόλλωνα με 62-58 και παραμένει στην πέμπτη θέση της βαιμολογίας. Ο αγώνας της Τριπλής Κορώνας με τα Μελίσσια διεκόπη λίγα δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο και ενώ το σκορ ήταν 34-24, καθώς τραυματίστηκε ελαφρώς ο Θάνος Γράψας εξ αιτίας της ολισθηρότητας του παρκέ λόγω αυξημένης υγρασίας.