ΕΣΚΑΝΑ Εφήβων: Αποτελέσματα 10ης Αγωνιστικής

2016-11-24T17:32:30+00:00 2016-11-26T13:56:05+00:00.

24/Nov/16 17:32

Όλες οι ομάδες διατήρησαν τις βαθμολογικές τους θέσεις για μια ακόμη αγωνιστική. Εύκολες νίκες για τους τρεις πρώτους, στην παράταση ο Πανιώνιος. Δείτε αναλυτικά…

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Την εξαιτετική πορεία του για 10η Αγωνιστική συνεχίζει ο Πρωτέας Βούλας. Οι πρωτοπόροι ισοπέδωσαν με 67-101 τον Ιωνικό στη Νίκαια και διατηρούν μόνοι τους την κορυφή της βαθμολογίας. Εύκολή νίκη πέτυχε και ο Ίκαρος Καλλιθέας κόντρα στον Κρόνο Αγίου Δημητρίου με 68-48. Επιβλητικό “διπλό” πέτυχε και ο Ολυμπιακός, περνώντας από τον Πανελευσινιακό με 42-80.

Ντέρμπι διεξήχθη στη Βάρη, με τον Πανιώνιο να κερδίζει το ματς στην παράταση με 76-86 και τους γηπεδούχους να κερδίζουν τις… εντυπώσεις. Οι “κυανέρυθροι” βρίσκονταν με τρεις πόντους μπροστά στο σκορ λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας. Ο Δρίτσας κατέβασε τη μπάλα για λογαργιασμό των γηπεδούχων και λίγα εκατοστά πιο μπροστά από το κέντρο πετάει την μπαλά σε μια απέλπιδα προσπάθεια για σουτ. Μπορεί να μην ευστόχησε, όμως κέρδισε το φάουλ και έπειτα έβαλε 3/3 βολές. Με 9” να απομένουν ο Πανιώνιος δεν πρόλαβε να εκδηλώσει επίθεση και έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Εκεί οι φιλοξενούμενοι έδειξαν την ανωτερότητά τους και με τους Κάπρη και Τάτση να ηγούνται κέρδισαν το “διπλό”.

Σταθερές παρέμειναν και οι πιο κάτω θέσεις της κατάταξης της Α’ ΕΣΚΑΝΑ, με το Παλαιό Φάληρο να κερδίζει στο… νήμα τον Έσπερο Καλλιθέας και τον Μίλωνα να επιβάλλεται με 63-52 της Ηλεκτρούπολης.