Α2: Αποτελέσματα 9ης Αγωνιστικής

2016-12-03T19:00:18+00:00 2016-12-03T22:28:22+00:00.

03/Dec/16 19:00

Απόψε μίλησαν οι… έδρες της 9η Αγωνιστικής, καθώς μόνο ο Πανιώνιος κατάφερε να πάρει το “διπλό”. Ήττα – σοκ για τον Δούκας, εύκολα ο Ηρακλής. Δείτε αναλυτικά…

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Στην εκνοπή πήρε το “διπλό” και συνέχισε το εντυπωσιακό σερί του ο Πανιώνιος, νικώντας στον Αστακό με 77-78 τον Αίολο. Σπουδαία εντός έδρας νίκη πέτυχε ο Αμύντας, κερδίζοντας στα ίσια το Δούκα με 75-74. Ο Ηρακλής έκανε το… πρέπον απέναντι στο Ηράκλειο, επικρατώντας με 88-60. Σε παράτασταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο Φάρος το ντέρμπι του Πειραιά, αφού νίκησε με 90-68 τον Εθνικό. Η ΑΕΛ επέστρεψε στις νίκες και ξέσπασε πάνω στο Παγκράτι, καθώς επιβλήθηκε με 99-76. Το Ψυχικό δεν τα κατάφερε στα Πεύκα, με τους Μαχητές να κάνουν την ανατροπή και να κερδίζουν με 74-71. Στην Καβάλα, η τοπική ομάδα έδειξε για μια ακόμη φορά θετικά στοιχεία στην έδρα της και νίκησε σταμάτησε το σερί του Αρκαδικού, με σκορ 76-71. Παρολίγον… αυτοκτονία για τον Χολαργό, ο οποίος τελικά επιβλήθηκε του ουραγού, ΓΣΛ, με 72-70.

Ο Πανιώνιος μπορεί να ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι στον Αστακό, ωστόσο, ο Αίολος κέρδισε σίγουρα τις εντυπώσεις. Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, ο Θεοδωράκος ευστόχησε σε τρίποντο και έκανε το 20-20, με τους γηπεδούχους να δείχνουν χαρακτήρα. Οι “κυανέρυθροι” της Νέας Σμύρνης τα επόμενα λεπτά πήραν μια μικρή διαφορά (26-33), η οποία άγγιξε ακόμη και το 29-39. Οι παίκτες του Μιχάλη Κουταλιανού δεν έμειναν πίσω, αφού μετά από λάθος του Πελεκάνου, ο Λυμπάρης με σουτ από την περιφέρεια έκανε το 35-39. Με το σερί να συνεχίζεται ο Παπαδιονυσίου έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με καλάθι στον αιφνιδιασμό (40-39). Ο Νοέας αναίκτησε προσωρινά το προβάδισμα (40-41), όμως, με τρίποντο έγινε το 43-41 του ημιχρόνου. Για ολόκληρη την τρίτη περίοδο ο Αίολος έδειχνε να ελέγχει το ματς. Ακόμη και στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου έδειξε ικανός να κάνει την έκπληξη! Ενώ το σκορ ήταν 69-65 ο Γκιζόγιαννης έκανε βήματα, έπειτα αποκολούθησε μία άστοχη επίθεση εκατέρωθεν και αμέσως μετά ο Καρύδας με τρίποντο έκανε το 69-68 και φάνηκε να γυρνάει το ματς. Ο Νοέας ήταν αυτός που έβαλε ξανά μπροστά τον Πανιώνιο (75-76). Ο Κουμπούρας ευστόχησε σε δύο βολές (77-76), έπειτα ο Νοέας έκανε το 77-77 και τελικά μια βολή από τον Σακελλαρίου ήταν αυτή που χάρισε τη νίκη στους “πάνθηρες”.

̐SʅԠLՍԁӠďՊS

Ο Αμύντας αιφνιδίασε τον Δούκα, καθώς προηγήθηκε με 9-4 στο ξεκίνημα. Ωστόσο, τα Εκπαιδευτήρια ξεκίνησαν να αντεπιτίθενται με τον Κυρίτση, αλλά και τον Κανονίδη, ο οποίος έκανε το 11-12 και αμέσως μετά το 11-15 (7’). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απομακρυνθούν, όμως, με δύο τρίποντα των Αγγελόπουλου και Μπάρμπα, οι «πορτοκαλί» έμειναν κοντά μέχρι τις αρχές της δεύτερης περιόδου (21-24). Οι παίκτες του Σάββα Συμεωνίδη εκμεταλλεύτηκαν το επιθετικό «κενό» των γηπεδούχων και ξέφυγαν στο σκορ λίγο αργότερα. Με ένα μακρινό τρίποντο του Κυρίτση, μετά από δεύτερο επιθετικό ριμπάουντ, η διαφορά έφτασε στην ύψιστη τιμή της (26-38). Αν και το ημίχρονο έκλεισε υπέρ των φιλοξενούμενων, μετά την ανάπαυλα, η ομάδα του Υμηττού μπήκε ξανά στο παιχνίδι. Με βολές από τους Αγγελόπουλο και Διαμαντόπουλο και σουτ τριών πόντων από τον Βαρδιάνο έγινε το 44-45 (23’). Διαμαντόπουλος και Κουκουνιάς έκαναν το 51-45, ενώ ο Δούκας συμπλήρωνε επτά λεπτά χωρίς καλάθι. Με μακρινό σουτ του Βαρδιάνου ο Αμύντας έκανε το εντυπωσιακό σερί 21-0 (54-45, 28’). Ρούμπιο και Καυκής πλησίασαν σε 54-52, με ένα σερί 0-7 μέσα σε ενάμιση λεπτό. Στην τελευταία περίοδο δύο ομάδες κοντραρίστηκαν στα ίσα, με την μάχη να κρίνεται στα τελευταία δευτερόλεπτα. Στο 39’ ο Ζούπας έκανε το 72-70, ενώ ο Κουκάς απάντησε άμεσα. Διαμαντόπουλος και Ρούμπιο ευστόχησαν σε ένα ζευγάρι βολών εκατέρωθεν. Στα 10’’ πριν τη λήξη ο Ζούπας έκανε το 75-74 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, αλλά στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα ο Δούκας δεν κατάφερε να εκδηλώσει επίθεση. Έτσι, η ομάδα του Αλέξανδρου Ζαβού διατήρησε την παράδοση από τη Β’ Εθνική και επέκτεινε το ρεκόρ σε 11-0.

Μόνο μία φορά και αυτή στις αρχές της πρώτη περιόδου (11-14) κατάφερε το Ηράκλειο να πάρει το προβάδισμα στο κεκλεισμένων των θυρών Ιβανώφειο. Ο Ηρακλής δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να απειλήσουν τη νίκη, καθώς ξαναπήραν άμεσα την πρωτοπορία και τη διατήρησαν ως το τέλος. Με το πέρασμα των λεπτών οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή αύξαναν όλο και περισσότερο την απόσταση, πανηγυρίζοντας τελικά όχι απλά τη νίκη, αλλά και το γεγονός ότι έμειναν μόνοι τους στη δεύτερη θέση της κατάταξης. Χρυσόπουλος και Ρουτκάουσκας ήταν οι κορυφαίοι του “Γηραιού”, σκοράροντας 24 και 18 πόντους, αντίστοιχα.

Ο Φάρος μπήκε στο παρκέ με… φορά και διάθεση να επιβάλει τον ρυθμό του, με αποτέλεσμα να δημιουργεί μια διαφορά ασφαλείας υπέρ από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Με καλάθι του Καράμπουλα στο 4′ η ομάδα μας πέρασε πρώτη φορά μπροστά με έξι (13-7), ενώ στη λήξη της περιόδου το σκορ ήταν 29-17. Με όπλο τους την εξαιρετική άμυνα, οι παίκτες του Κερατσινίου μπόκαρον τον Εθνικό και έκαναν το 44-17. Οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 15-3 μείωσαν στο τέλος του ημιχρόνου σε 47-32, όμως, δεν κατάφεραν να αντιδράσουν ουσιαστικά. Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, ο Λιακόπουλος πρωτοστάτησε ώστε η απόσταση να διευρυνθεί και πάλι (57-38). Οι παίκτες του Βαγγέλη Βλάχου προσπάθησαν μια ακόμη φορά να πλησιάσουν στο τέλος της περιόδου, χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία (66-52). Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού ο σύλλογος του Κερατσινίου είχε τον πλήρη έλεγχο. Λιακόπουλο και Κακαρούδης είχαν 18 πόντους, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Καράμπουλας και Βασιλόπουλος.

̐SʅԠ׏ˁуϓ Ó

Παρά το θεωρητικό προβάδισμα, αλλά και το φορτσάτο ξεκίνημα ο Χολαργός λίγο χρειάστηκε για να “σκοντάψει” απέναντι στον ΓΣΛ. Αν και οι παίκτες του Μέμου Ιωάννου φαινόταν να κυριαρχούν από νωρίς στο παιχνίδι, διατηρώντας μια διαφορά άνω των 10 πόντων στη μεγαλύτερη διάρκεια, τελικά χρειάστηκαν μεγάλη ψυχραιμία και δις τη συνεισφορά του Ιγκόρ Μιλόσεβιτς από τη γραμμή των βολών για να πετύχουν την τέταρτη νίκη τους.

Το Ψυχικό πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, αλλά τελικά οι Μαχητές ήταν αυτοί που πήραν την πολυπόθητη νίκη. Οι “σκίουροι” κέρδισαν την πρωτοπορία από την αρχή του αγώνα, προηγούμενοι με 16-21, παίρνοντας εύκολο σκορ από τους Παπανικολάου και Νίκου. Μάλιστα, έδειχναν να έχουν επιβάλει τον ρυθμό τους, παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι πλησίαζαν ορισμένες φορές στο σκορ (33-35). Η ομάδα των Πεύκων, όμως, με ένα πολύ δυνατό τέταρτο δεκάλεπτο έκανε την ανατροπή, σκοράροντας συνολικά 27 πόντους. Ο Τζαουάρα με κάρφωμα έκανε το 69-71 στο 50”, το Ψυχικό αστόχησε στην επόμενη επίθεση και στα 15” έκανε φάουλ στον Γερομιχαλό, ο οποίος διαμόρφωσε το 70-71. Ο Τζαουάρα κέρδισε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Γερομιχαλός έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με 72-71. Με 6” να απομένουν, η ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα έκαναν λάθος πάσα στην επαναφορά, ο Καλαμπάκας έκλεψε τη μπάλα και του έγινε αμέσως φάουλ. Με 2/2 βολές έγραψε το τελικό 74-71. Ο Αχής στην τελευταία επίθεση πήρε το σουτ, αλλά αυτή τη φορά αστόχησε.

Μόνο ένα δεκάλεπτο κράτησε η αντίσταση του αποδυναμωμένου Παγκρατίου στην Λάρισα. Η ΑΕΛ πήρε το σημαντική διαφορά από το δεύτερο δεκάλεπτο, την οποία αύξησε εντυπωσιακά μέχρι τη λήξη του αγώνα. ΜαλτέτσιοςΣαρημπαλίδης και Πολίτης ηγήθηκαν της ομάδας του Αβραάμ Παπαδόπουλου.

Η Καβάλα πήρε από την αρχή το προβάδισμα, με τον Αρκαδικό να βρίσκεται συνέχεια κοντά, αλλά να μην καταφέρνει να προηγηθεί. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να μην έχουν πολλές επιθετικές λύσεις, με την διαφορά να ανοίγει και στους 13 πόντους υπέρ της ομάδας της Βορείου Ελλάδας. Στα τελευταία δευτερόλεπτα δύο τρίποντα από τους Ναούμη και Καραμαλέγκο  έφερε το ματς στους τρεις πόντους, ωστόσο, δεν υπήρχε αρκετό χρόνος για να γίνει ανατροπή. Μάτζουρτσακ και Κουμλέλης ηγήθηκαν επιθετικά των νικητών.

Διαιτητές: Διαμαντής-Μπούσιας-Δημόπουλος
Αίολος (Κουταλιανός): Μπρόζος 6, Θεοδωράκος 3 (1), Κουμπούρας 8, Παπαδιονυσίου 4, Κατσαρές, Κακλαμάνος 21 (3), Κιτσούλης 8 (2), Χαρισμίδης 16, Λυμπάρης 6 (1), Γκιζογιάννης 5.
Πανιώνιος (Οικονόμου): Μπάρλος 20 (2), Νοέας 15 (2), Πελεκάνος 15 (1), Σακελλαρίου 6 (1), Καρύδας 12 (2), Μίχαλος, Μπιλής 3, Ματαλών 4, Μελισσαράτος 2, Δημητριάδης.

ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑ ΠΕΥΚΩΝ – ΨΥΧΙΚΟ 74-71
Δεκάλεπτα: 16-21, 33-35, 47-55, 74-74
Διαιτητές: Τζαφλέρης-Καλογερόπουλος-Φακίτσας
Μαχητές (Χατζηκυριακίδης): Χατζηκυριακίδης 8 (2), Νικολοπουλος 7 (2), Βελισσαρίου 6 (2), Γερομιχαλός 9, Καλαμπάκας 11, Ναούμης 21 (1) Στόλης 2, Τζουαρά 8 (1).
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Νίκου 18 (2), Αχής 5 (1), Τσιότρας 4, Παπανικολάου 14 (2), Σακελλαρίου 5 (1), Βλάχος, Γιαννίκος, Μουράτος 15, Σίνης 2, Τσιώκος 8

ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 99-76
Δεκάλεπτα: 22-20, 47-39, 83-54, 74-71
Διατητές: Πουρσανίδης Κ.-Ξενικάκης-Τζίμα
ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Σαρημπαλίδης 15 (5), Καρατάσιος, Σταμπουλής 6 (2), Παπαχρήστος 7 (1), Δεληγιώργης 12 (1), Κουτίνας, Πολίτης 15 (3), Τσιλούλης 12 (2), Μαλτέτσιος 18, Φιλιπόπουλος 6, Τσούτσος 5 (1), Θορστέινσον 3.
Παγκράτι (Λατρόβαλης): Κοντόγιωργας, Παύλος 10 (2), Καράβολας 15 (1), Ψαρόπουλος 12 (2), Χόρτσας 2, Λεκάκης 2, Εζόμο 7, Ράντετις 16 (2), Σκούφης 3 (1), Ραλλάτος 7 (1), Λυμπερέας 2.

ΚΑΒΑΛΑ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 76-71
Δεκάλεπτα: 18-15, 32-29, 52-48, 76-71
Διαιτητές: Δεσλής-Λόρτος-Γερακίνης
Καβάλα (Μωσαϊδης): Κελαϊδής 7 (1), Μάτζουρτσακ 14 (1), Μανούσος 4, Μανάκας 4, Κυριακού 3 (1), Κουμλέλης 13 (1), Γκέλιος 10 (2), Μούκας 9 (3), Αναστασάκης, Σκλήβας 12, Ερεμπενάζιε
Αρκαδικός (Διαμαντάκος): Καραμολέγκος 11 (1), Πίνης, Τσακαλέρης 2, Κουρέπης, Κοψαύτης 21 (4), Προδρόμου 13, Ρεντίκας 11 (1), Ναούμης 5 (1), Τζουγκαράκης 8

ΗΡΑΚΛΗΣ – ΗΡΑΚΛΕΙΟ 88-60
Δεκάλεπτα: 25-18, 47-39, 63-54, 88-60
Διαιτητές: Παφίλης-Παπαγερίδης-Κατωτικίδης
Ηρακλής (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 10 (2), Γιαννακίδης 7 (2), Τότσιος 4, Ονάσογλου, Μαστροδημήτρης, Χρυσόπουλος 24 (5), Γκαγκαλούδης 5 (1), Δέσπος 2, Ταουσάνης, Ρουτκάουσκας 18, Χείλαρης 10 , Καλαϊτζίδης 8 (2).
Ηράκλειο (Βισκαδουράκης): Γεωργόπουλος, Παπαδάκης 7, Μαραγκάκης 6, Πετράκης 2, Κουπίδης 9 (2), Λόλας 16 (1), Λιανός 8 (2), Λάτοβιτς 6 (2), Πάλλης 6.

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΙΝΙΟΥ – ΕΘΝΙΚΟΣ 90-68
Δεκάλεπτα: 29-17, 47-32, 66-52, 90-68
Διαιτητές: Σκούτας-Παπαθανασίου-Διμπινούδης
Φάρος Κερατσινίου (Φράττας): Σκορδίλης 7, Τζόρτζεβιτς 6, Κουντουράς, Καράμπουλας 13 (1), Μπατής 5 (1), Πετροδημόπουλος, Λιακόπουλος 18 (2), Κακαρούδης 18 (1), Βασιλόπουλος 12 (2), Δημάκος 6 (2), Κατούφας, Παπαδόπουλος 5.
Εθνικός (Βλάχος): Ντουζίδης, Μάρτζος 19 (4), Αντωνάκης, Κόκκαλης 10 (1), Λάανε 4 (1), Παπαφλωράτος 7, Μαχαίρας 18, Χάλαρης 7 (1), Δρόσος 3 (1).

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΔΟΥΚΑΣ 75-74
Δεκάλεπτα: 15-22, 35-45, 54-52, 75-74.
Διαιτητές: Σώμος-Ζακεστίδης- Γιακείμη.
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 14, Αγγελόπουλος 11 (1), Τοπάλι 4, Διαμαντόπουλος 17 (3), Κουκουνιάς 13 (1), Βαρδιάνος 11 (3), Μανσαράι, Μπάρμπας 5 (1), Βογιατζής.
Δούκας (Συμεωνίδης): Παπαμακάριος 7, Καυκής 7 (1), Μιλεντίγεβιτς 5 (1), Κουκάς 10 (2), Ράπτης 2, Κυρίτσης 14 (2), Κανονίδης 8, Κομποδιέτας 3 (1), Μολφέτας 7 (1), Ρούμπιο 11.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ – ΓΣ ΛΑΡΙΣΑΣ 72-70
Δεκάλεπτα: 25-14, 42-31, 51-48, 72-70
Διαιτητές: Μαλαμάς-Δαρλαμήτσος-Καρακάσης
Χολαργός (Ιωάννου): Αγγελόπουλος 3, Μιλόσεβιτς 22, Μποχωρίδης 3 (1), Τζακόπουλος 6 (2), Καλλινικίδης 3, Μοτσενίγος 9 (1), Κουτρούλιας 7, Γκιζογιάννης 9, Γκίλχριστ 10.
ΓΣ Λάρισας (Πέρκος): Τόζιος 5 (1), Συνετός 2, Νίκολιτς 7 (1), Τσουράκης 4, Κούτρας 2, Μπέμπης 19 (5), Σπυρόπουλος 8, Γκιουλέκας 21 (2).