Α2: Αποτελέσματα 10ης Αγωνιστικής

2016-12-10T19:39:45+00:00 2016-12-13T11:20:53+00:00.

10/Dec/16 19:39

Συναρπαστική νίκη πέτυχε ο Πανιώνιος, κόντρα στον Φάρο. Ευρείες νίκες για Ηρακλή και Δούκα. Δείτε όλα τα αποτελέσματα…

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Συναρπαστικό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στη Νέα Σμύρνη, όπου ο Πανιώνιος πήρε τη νίκη με 76-75. Άνετη νίκη για τον Ηρακλή, που κέρδισε με 85-67 την Καβάλα. Κατώτερος των περιστάσεων αποδείχθηκε ο Χολαργός, καθώς ο Δούκας επιβλήθηκε με 86-68. Τη δεύτερη νίκη τους στο Πρωτάθλημα πήραν Παγκράτι και ΓΣΛ, που κέρδισαν Μαχητές και Αρκαδικό, αντίστοιχα. Μεγάλο “διπλό” πήρε ο Αίολος, που έκλεψε το “ροζ” φύλλο από το Ψυχικό με 66-67. Το αήττητο εντός έδρας σερί του διατήρησε ο Εθνικός, αφού επικράτησε του Αμύντα με 93-86.

Άκρως επεισοδιακό ήταν το ντέρμπι της 10ης Αγωνιστικής, όπου ο Πανιώνιος επιβλήθηκε με 76-75 του Φάρου Κερατσινίου. Ήρωας των “κυανέρυθρων” αποδείχθηκε ο Φάχρο Αλίχοντζιτς, ο οποίος μάζεψε το κρίσιμο τελευταίο επιθετικό ριμπάουντ και αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ των “κυανέρυθρων” με 19 πόντους. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Φάρος μπήκε δυναμικά στο παρκέ, καταφέρνοντας να προηγηθεί με τρίποντο και φάουλ του Κακαρούδη (15-10, 4′). Ο Πανιώνιος πήρε άμεσα, όμως, το προβάδισμα με το δεκάλεπτο να λήγει υπέρ του (22-21). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βρίσκονται κοντά στο σκορ και με οκτώ συνεχόμενους πόντους του Λιακόπουλου πέρασαν εκ νέου μπροστά με 29-23 (14′). Οι “πάνθηρες” αντέδρασαν, όμως, και λίγο αργότερα προσπέρασαν στο τέλος του ημιχρόνου με 38-33. Ακόμη και μετά την ανάπαυλα συνεχίστηκε η ίδια εναλλαγή στο σκορ. Ενώ ο Πανιώνιος σκόραρε και πέρασε μπορστά με 56-54, ο αγώνας διεκόπη για περίπου μισή ώρα, καθώς οπαδοί έριξαν καφέ προς τους διαιτητές, οι οποίοι ζήτησαν την εκκένωση του γηπέδου. Μετά την επανέναρξη ο Πανιώνιος με ένα σερί 6-3 έκλεισε την τρίτη περίοδο με 62-57. Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδοι οι γηπεδούχοι αύξησαν την υπέρ τους διαφορά σε 64-57. Ο Φάρος παρόλα αυτά φάνηκε ακόμη ανταγωνιστικός και κατάφερε να πάει το ματς στη γραμμή των βολών. Η αστοχία της ομάδας του Κερατσινίου και η υπεροχή των Νεωσμυρνιωτών στα ριμπάουντ ήταν οι δύο παράγοντες που έκριναν την αναμέτρηση.

Η Καβάλα έπιασε στον… ύπνο τον Ηρακλή και με ένα μεστό πρώτο δεκάλεπτο κατάφερε να προηγηθεί (15-17). Με 26 πόντους στα επόμενα δέκα λεπτά απάντησε ο «Γηραιός», ο οποίος, όμως, δεν κατάφερε να απομακρυνθεί αρκετά (41-37). Με τους παίκτες των δύο ομάδων να επιστρέφουν από τα αποδυτήρια, η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή άρχισε να αυξάνει την τιμή της απόστασής της.  Όταν η διαφορά ξεπέρασε τους δέκα πόντους, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να μην έχουν τα κατάλληλα αποθέματα για να ανταγωνιστούν τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι τελικά έφτασαν με άνεση στο 85-67. Ρουτκάουσκας, Γιαννακίδης και Χείλαρης ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Περισσότερο συγκεντρωμένος μπήκε στο παρκέ του Ψυχικού ο Αίολος, καταφέρνοντας να πάρει διψήφια (8-17) διαφορά από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου, οι γηπεδούχοι άρχισαν σταδιακά να μειώνουν. Με τον Μουράτο να ηγείται στο δεύτερο δεκάλεπτο η απόσταση μειώθηκε, ενώ ο επίσης νεαρός, Χρυσός, με τρίποντο έβαλε μπροστά το Ψυχικό (29-27, 18’). Για πέντε λεπτά μετά την ανάπαυλα οι δύο ομάδες εναλλάσσοντας στην πρωτοπορία, ωστόσο, ένα επιθετικό «κενό» των «σκίουρων» επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να απομακρυνθούν. Με τρίποντο του Κατσαρέ η απόσταση άγγιξε το 34-43 (27’), ενώ ένα λεπτό μετά με σουτ του Κακλαμάνου έγινε το 37-47. Το Ψυχικό, όμως, δεν τα παράτησε. Με δύο σουτ του Παπανικολάου από την περιφέρεια μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι (49-51, 34’). Ο Κουμπούρας σκόραρε κρίσιμα καλάθια και κρατούσε ζωντανό τον Αίολο, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν δις. Ο Νίκου έδωσε το προβάδισμα (58-57) και ο Τσιώκος με γκολ φάουλ το διεύρυνε (61-57).  Ωστόσο, ο Αίολος ισοφάρισε εκ νέου (63-63) και με τον Κακλαμάνο να βρίσκει διάδρομο προς το καλάθι έκανε το 63-65. Στην τελευταία επίθεση του Ψυχικού, ο Μουράτος βρέθηκε μόνος του αλλά αστόχησε. Ο Παπανικολάου πήρε το ριμπάουντ και πέτυχε καλάθι και φάουλ (66-65) με 2,2’’ πριν τη λήξη. Εκεί που φαίνονταν όλα να έχουν τελειώσει ο Χαρισμίδης έκανε το 66-67 και χάρισε το «διπλό» στην ομάδα του.

Το παιχνίδι στην Καλλιθέα άρχισε ισορροπημένα, με τον Εθνικό να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος. Με το πέρασμα της ώρας και τον Κόκκαλη να οδηγεί επιθετικά η διαφορά αυξανόταν, ενώ μετά από τρίποντο του Παπαφλωράτου η απόσταση άγγιξε το 32-21. Οι “πορτοκαλί”, όμως, πίεσαν λίγο πριν το ημίχρονο και με πλουραλισμό στην επίθεση μείωσαν σε 45-41. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το σερί τους και μετά την ανάπαυλα και μετά από δίποντου του Αγγελόπουλου πέρασαν μπορστά με 45-46. Η εξέλιξη του παιχνιδιού ήταν ανάλογη, καθώς καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Το κρισιμότερο σημείο του παιχνιδιού ήταν τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, όπου ο Εθνικός με μία ουσιαστικά κατοχή κατάφερε με τους Μάρτζο και Κόκαλλη να πρηγηθεί με 83-77. Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Αλέξανδρου Ζαβού μείωσαν σε 85-84 (38′), χωρίς να καταφέρουν να προηγηθούν. Με ένα σερί 6-0 οι γηπεδούχοι “καθάρισαν” το ματς και έφτασαν στο τελικό 93-86.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ 76-75
Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Τσαρούχα, Θεοδωρόπουλος.
Δεκάλεπτα: 22-21, 38-33, 62-57, 76-75.
Πανιώνιος (Οικονόμου): Αλίχοντζιτς 19, Νοέας 1, Πελεκάνος, Μπάρλος 5, Σακελλαρίου 13 (4), Καρύδας 9 (1), Μπιλλής, Ματαλών 11 (2), Μελισσαράτος 2, Δημητριάδης 16 (4).
Φάρος Κερατσινίου (Συμεωνίδης): Σκορδίλης, Τζόρτζεβιτς 10, Καράμπουλας 14 (1), Μπατής 1, Πετροδημόπουλος 9, Λιακόπουλος 22 (1), Κακαρούδης 7 (2), Δημάκος, Κατούφας 2, Βασιλόπουλος 10 (1).

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ 81-60
Διαιτητές: Παναγιώτου, Δαρλαμήτσος, Κυριακόπουλος.
Δεκάλεπτα: 25-21, 48-40, 66-54, 81-60.
Παγκράτι (Κατωπόδης): Λυμπεράς, Σκούφης 8 (2), Παύλος 11 (3), Καράβολας 21, Ψαρόπουλος 11 (3), Χόρτσας, Κοντόγιωργας, Λεκάκης 11 (1), Ράντετιτς 7 (1), Εζόμο, Ραλλάτος 4, Μήτσιαλος 8.
Μαχητές Δόξας Πεύκων (Χατζηκυριακίδης): Χατζηκυριακίδης 11 (1), Νικολόπουλος, Βελισσαρίου, Γερομιχαλός 9, Καλαμπάκας 5, Ναούμης 21 (4), Στόλης 2, Τάταρης 1, Τζαουάρα 11.

ΨΥΧΙΚΟ -ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ 66-67
Διαιτητές: Παντελίδης, Κατραχούρας, B. Πιτσίλκας.
Δεκάλεπτα: 11-19, 31-27, 39-47, 66-67.
Ψυχικό(Ρεμεντέλας): Νίκου 9, Αχής 7 (1), Τσιότρας 3 (1), Παπανικολάου 12 (1), Βλάχος, Γιαννίκος, Μουράτος 14, Σίννης 9 (1), Τσιώκος 9, Χρυσός 3 (1).
Αίολος Αστακού (Κουταλιανός): Μπρόζος 5 (1), Θεοδωράκος, Κουμπούρας 15, Παπαδιονυσίου, Κατσαρές 5, Κακλαμάνος 14, Κιτσούλης 8, Χαρισμίδης 8, Λυμπάρης 4, Γκιζόγιαννης 8 (2).