2016-12-17T19:02:34+00:00 2016-12-18T00:09:07+00:00.

17/Dec/16 19:02

Ο Πανιώνιος συνέχισε θριαμβευτικά για ενδέκατο Σάββατο, ενώ ο Ηρακλής “καρδιοχτύπησε” στη Λάρισα. Δείτε όλα τα αποτελέσματα…

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Τον θρίαμβό του στην Α2 συνεχίζει ο Πανιώνιος, ο οποίος πέρασε και από το Κλειστό του Υμηττού κερδίζοντας τον Αμύντα με 53-60. Ο Ηρακλής “καρδιχτύπησε” στη Λάρισα, αλλά τελικά πήρε το “διπλό” από την ΑΕΛ με 71-74. Εκτός έδρας νίκη και για τον Εθνικός, που κέρδισε στον Χολαργό με 66-69. Το Ψυχικό κέρδισε τις εντυπώσει στο ματς του Κερατσινίου, που θύμισε κάτι από… NBA, όμως, ο Φάρος τελικά υπερασπίστηκε την έδρα του με 102-98. Καλή εμφάνιση και νίκη για την Καβάλα, νικώντας τον ΓΣΛ με το ευρύ 76-53.

Στο Κερατσίνι οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά, με τον Φάρο να προηγείται στα πρώτα πέντε λεπτά (15-12). Ωστόσο, το Ψυχικό ανέβασε ακόμη περισσότερο ταχύτητα και πήρε το προβάδισμα λίγο αργότερα (19-22, 8′). Οι “σκίουροι” συνέχισαν εντυπωσιακά από τη γραμμή του τριπόντου, έχοντας 11/13 σουτ, και διεύρυναν τη διαφορά σε 48-64 στο ημίχρονο, θυμίζοντας σκορ από… NBA. Μετά την ανάπαυλα, ο Φάρος ανέβασε τα ποσοστά του και κατάφερε να μείωσε σε 67-72. Με συνεχόμενα τρίποντα από τους Καράμπουλα και Δημάκο κατάφερε να φέρει το ματς στο καλάθι 77-75, αλλά τελικά η περίοδος ολοκληρώθηκε με 78-82 (30′). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, έδειξαν να… ξεθυμαίνουν στα τελευταία λεπτά, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Σάββα Συμεωνίδη και ισοφάρισαν αρχικά σε 85-85 (33′) και με ένα σερί 13-5 προηγήθηκε με οκτώ πόντους (98-90), με τρίποντο του Λιακόπουλου. Έτσι, “κλείδωσαν” ουσιαστικά την πρώτη νίκη του νέου τους προπονητή.

Ο Πανιώνιος φάνηκε αποφασισμένος από τα πρώτα λεπτά στον Υμηττό, όπου προηγήθηκε με 2-10. Έτσι, επέβαλαν γρήγορα τον ρυθμό τους. Στα τέλη του ημιχρόνου, ο Αμύντας άρχιζε να πιέζει περισσότερο στην άμυνα, αφήνοντας τους “κυανέρυθρους” χωρίς σκορ για περίπου επτά λεπτά. Ο Ζούπας ολοκλήρωσε έναν επιμέρους σερί 6-1 (32-32) ισοφαρίζοντας. Αν και οι παίκτες του Νίκου Οικονόμου δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους μαν περάσουν μπροστά, το παιχνίδι δεν είχε κριθεί ως τα τελευταία λεπτά. Λίγο πριν τη λήξη ο Μπάρμπας με τρίποντο έκανε το 53-56, όμως, ο Νοέας, με δικό του σουτ, ήταν αυτός που εξασφάλισε το “ροζ” φύλλο για τον Πανιώνιο.

Αν και ο Ηρακλής βρισκόταν μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά, η ΑΕΛ κατόρθωσε να “στριμώξει” για τα καλά τους φιλοξενούμενους. Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά  στη γραμμή των βολών, από όπου ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων, Γιάννης Γκαγκαλούδης έκανε το τελικό 71-74. Η ομάδα της Λάρισας έχασε, όμως, δύο ευκαιρίες να ισοφαρίσει στα τελευταία δευτερόλεπτα από σουτ των Σταμπουλή και Τσούτσου.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη για τον Εθνικό, ο οποιός βρίσκεται στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Πειραιά μπήκε δυναμικά στο ματς και κέρδισε διαφορά δέκα πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Χολαργός μείωσε σταδιακά και προηγήθηκε με 30-28 λίγο πριν το ημίχρονο. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στα τελευταία λεπτά, όμως, ένα σερί 0-6 των φιλοξενούμενων εξασφάλισε το “διπλό” από τη γραμμή της φιλανθρωπίας. Μάρτζος και Κόκκαλης ηγήθηκαν των νικητών.

Αίολος Αστακού – Παγκράτι (αναβολή)
Μαχητές Δόξας Πεύκων – Ηράκλειο (αναβολή)
Αρκαδικός – Δούκας (αναβολή)

Φύλλα Αγώνα:

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 53-60
Δεκάλεπτα: 12-23, 27-31, 42-45, 53-60
Διαιτητές: Ψαριανός-Σκούτας-Καραβίτης
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 6, Αγγελόπουλος 8, Τοπάλι 5 (1), Διαμαντόπουλος 2, Κουκουνιάς 8 (12 ρ.), Βαρδιάνος 8 (2), Μανσαράι, Δορκοφίκης, Μπάρμπας 13 (3/10 τρ.), Βογιατζής 3, Καμπούρης
Πανιώνιος (Οικονόμου): Αλίζοντζιτς 19 (8/13 δ., 8 ρ., 3 κλ.), Νοέας 3 (1), Πελεκάνος 8 (1/3 τρ., 6 ρ.), Μπάρλος 7 (1/4 τρ., 7 ρ.), Σακελλαρίου 15 (1), Καρύδας 2 (6ρ., 3 ασ., 4 κλ.), Μπιλλής, Ματαλών 3, Δημητριάδης 3 (1)

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ – ΨΥΧΙΚΟ 102-98
Διαιτητές: Διαμαντής-Ζακεστίδης-Μηλαπίδης
Δεκάλεπτα: 26-30, 48-64, 78-82, 102-98
Φάρος Κερατσινίου (Συμεωνίδης): Σκορδίλης 18, Τζορτζεβιτς 5, Καράμπουλας 13 (2), Κουντουράς, Βασιλόπουλος 5 (1), Πετροδημόπουλος 3, Λιακόπουλος 21 (2), Κακαρούδης 10 (1), Δημάκος 23 (5), Κατούφας 2, Παπαδόπουλος 2
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Νίκου 13 (3), Αχης 11 (3), Τσιότρας 7, Παπανικολάου 29 (5), Σακελλαρίου 7 (1), Βλάχος 6 (2), Μουράτος 12, Σίνης 5, Τσιώκος 8

ΧΟΛΑΡΓΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ 66-69
Διαιτητές: Κατραχούρας-Πιτσίλκας Β.-Γιακείμη
Δεκάλεπτα: 13-23, 37-35, 57-58, 66-69.
Χολαργός (Ιωάννου): Αγγελόπουλος 9 (2), Μιλόσεβιτς 20 (2), Μποχωρίδης 9 (1), Τζακόπουλος 8 (2), Καλλινικίδης 3 (1), Μοτσενίγος, Κουτρούλιας 10 (2), Γκιζόγιαννης 2, Τσιάκος 1, Πόπαντιτς 4.
Εθνικός (Βλάχος): Παπαπέτρου, Ντουζίδης, Μάρτζος 21 (3), Αντωνάκης 6 (2), Κόκκαλης 13 (1), Λάανε 10 (1), Παπαφλωράτος 2, Οικονομόπουλος, Μαχαίρας 12, Χάλαρης, Καζάκος, Δρόσος 5 (1).

ΑΕΛ – ΗΡΑΚΛΗΣ 71-74
Διαιτητές: Ξενικάκης-Ταρενίδης Στ.-Ευφραιμίδης (Βαρνάς)
Δεκάλεπτα: 15-27, 30-44, 50-53, 71-74
ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Σαριμπαλίδης 9 (3), Πολίτης, Σταμπουλής 7, Παπαχρήστος 7 (1), Δεληγεώργης 2, Τσιλούλης 12 (3), Μαλτέσιος, Τσούτσος 8 (2), Θορστέινσον 26 (1).
Ηρακλής (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 17 (5), Γιαννακίδης 3 (1), Τότσιος 5 (1), Ονάσογλου, Δέσπος 6, Χρυσόπουλος 2, Γκαγκαλούδης 27 (5), Ταουσάνης, Ρουτκάουσκας 4, Χείλαρης 6, Καλαϊτζίδης 4.