Α2: Αποτελέσματα 13ης Αγωνιστικής

2017-01-07T18:54:37+00:00 2017-01-07T20:44:45+00:00.

07/Jan/17 18:54

Την σπουδαιότερη νίκη της ιστορίας του πέτυχε ο Αίολος κόντρα στον Ηρακλή! Συνεχίζει αήττητος και το 2017 ο Πανιώνιος. Δείτε όλα τα αποτελέσματα…

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Την σπουδαιότερη νίκη στην ιστορία του πέτυχε ο Αίολος, ο οποίος οδήγησε τον Ηρακλή στην δεύτερη του ήττα στο φετινό Πρωτάθλημα. Η ομάδα του Αστακού επιβλήθηκε με 70-62 του “Γηραιού”, αποδεικνύοντας για μια ακόμη φορά πως είναι σκληρό… καρύδι. Αήττητος παρέμεινε ο Πανιώνιος και το 2017, καθώς πάτησε… γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο και έφυγε από τον Αρκαδικό με 61-77.

Συγκλονιστικό παιχνίδι διεξήχθη στον Χολαργό, με το Ψυχικό να παίρνει το “διπλό” με 72-74. Το Παγκράτι δεν κατάφερε να συνεχίσει την παράδοση απέναντι στον γειτονικό Αμύντα, καθώς οι “πορτοκαλί” νίκησαν με το επιβλητικό 86-59. Ο ΓΣΛ επικράτησε με 85-73 του Εθνικού και ξεκίνησε με εντυπωσιακό τρόπο το νέο έτος. Με το… δεξί ξεκίνησε και η συμπολίτισσά της, ΑΕΛ, η οποία πέρασε από τα Πεύκα, νικώντας τους Μαχητές με 70-75.

karydas_panionios_a2

Η νίκη του ΓΣΛ άνοιξε χρονολογικά την πρώτη αγωνιστική της καινούργιας χρονιάς. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, χωρίς καμία να παίρνει σταθερό προβάδισμα. Στα τελευταία λεπτά, όμως, οι παίκτες του Στέφανου Πέρκου εκμεταλλεύτηκαν την μικρή διαφορά που είχαν πάρει, έκαναν ένα επιμέρους σερί 7-0 και έφτασαν τη διαφορά στο +14 (80-66) δύο λεπτά πριν τη λήξη, “κλειδώνοντας” τη νίκη. Νίκολιτς και Γκιουλέκας ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, με 19 και 18 πόντους, αντίστοιχα.

Ο Πανιώνιος τα βρήκε “σκούρα” στην Τρίπολη. Η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου κατάφερε να δυσκολέψει ουσιαστικά τον “Ιστορικό” ως και το τρίτο δεκάλεπτο. Στην τελευταία περίοδο, όμως, οι “κυανέρυθροι” στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων και με ψυχραιμία κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμα και να φτάσουν τελικά σε μια άνετη επικράτηση. Ο Σάκης Καρύδας οδήγησε επιθετικά το σύνολο του Νίκου Οικονόμου, πετυχαίνοντας 22 πόντους.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε πολύ δυναμικά στο παρκέ του Αστακού, καταφέρνοντας να προηγηθεί με διψήφια διαφορά από τα πρώτα λεπτά. Ο Αίολος, ωστόσο, επέστρεψε άμεσα. Για περισσότερο από δεκαπέντε λεπτά καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεχωρίσει. Με όπλο τους την άμυνα, οι γηπεδούχοι άρχιζαν να χτίζουν μια σημαντική διαφορά μετά τα μέσα της τρίτης περιόδου. Παρά τους 20 πόντους του Γιάννη Γκαγκαλούδη και την προσπάθειά του να μειώσει την απόσταση στα τελευταία λεπτά, οι Κακλαμάνος, Κιτσούλης, Παπαδιονυσίου, Λυμπάρης και Κουμπούρας αποδείχθηκαν αποτελεσματικοί σε κάθε σημείο του γηπέδου. Έτσι, ο Μιχάλης Κουταλιανός είδε τους παίκτες του να πανηγυρίζουν την σημαντικότερη επικράτηση που έχει πετύχει ο σύλλογος ως τώρα.

Στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας βρίσκεται η ΑΕΛ, η οποία πέρασε από τα Πεύκα και δείχνει πως βρίσκει ξανά για τα καλά τον θετικό της πρόσωπο. Με τους Τσούτσο και Θορστέινσον σε πολύ καλή βραδιά, οι Λαρισαίοι ξέφυγαν πριν το ημίχρονο. Μετά την ανάπαυλα, η “βυσσινί” διατήρησαν σε υψηλά επίπεδα την απόσταση, ως τα τελευταία λεπτά, οπότε η μικρή χαλάρωση επέτρεψε στους Μαχητές να πλησιάσουν, αλλά όχι να απειλήσουν.

Εξαιρετικά αμφίρροπο ήταν το ματς στον Χολαργό. Το Ψυχικό φάνηκε καλύτερο σε κάποια σημεία του αγώνα, όμως, οι παίκτες του Μέμου Ιωάννου διατηρήθηκαν κοντά στο σκορ. Η νίκη κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, οπότε ο Αχής πέτυχε τρίποντο στο τέλος της επίθεσης του Ψυχικού και έκανε το 70-73. Με coast to coast ο Μιλόσεβιτς μείωσε σε 72-73, ενώ αμέσως μετά έκοψε τον Παπανικολάου και έδωσε μια ολόκληρη επίθεση στον Χολαργό. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν εκδήλωσαν επίθεση και ο Σίνης έβγαλε τη μπάλα εκτός παρκέ. Στην επαναφορά ο Μοτσενίγος δεν κατάφερε να βρει στόχο, ενώ στο τελευταίο δευτερόλεπτο ο Μουράτος κέρδισε faoul και έκανε το τελικό 70-74.

Ο Αμύντας δεν άφησε κανένα περιθώριο στο Παγκράτι να κάνει το παιχνίδι ντέρμπι. Οι παίκτες του Αλέξανδρου Ζαβού μετά το πρώτο δεκάλεπτο πήραν διψήφια διαφορά, μη επιτρέποντας στους “ροσονέρι” να αντεπιτεθούν. Διαμαντόπουλος, Κουκουνιάς και Μπάρμπας ηγήθηκαν της ομάδας του Υμηττού, η οποία είχε και την πολύτιμη προσφορά του Περικλή Δορκοφίκη, έχοντας επιστρέψει από τον τραυματισμό του.

Δεκάλεπτα: 22-21, 42-44, 62-61, 85-73.
ΓΣΛ (Πέρκος): Τόζιος 10 (2), Συνετός, Νίκολιτς 19 (2), Τσουράκης 8, Χαιρετίδης, Κούτρας 6, Μπέμπης 10 (2), Σπυρόπουλος 14, Γουμενόπουλος, Γκιουλέκας 18 (2), Βουργιώτης.
Εθνικός (Βλάχος): Παπαπέτρου 2, Ντουζίδης, Μάρτζος 11 (1), Αντωνάκης 12 (2), Κόκκαλης 13 (3), Λάανε 6 (2), Παπαφλωράτος 2, Οικονομόπουλος, Μαχαίρας 20, Χάλαρης 5, Καζάκος, Δρόσος 2.

ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ – ΑΕΛ 70-75
Διαιτητές: Μπήτης-Ταρενίδης Στ.-Παπαδόπουλος Θ.
Δεκάλεπτα: 10-17, 25-37, 41-54, 70-75
Μαχητές Δόξας Πεύκων (Χατζηκυριακίδης): Χατζηκυριακίδης 6, Νικολόπουλος 3 (1), Βελισσαρίου, Γερομιχαλός 2, Καλαμπάκας 18 (1), Ναούμης 11 (1), Στόλης, Δίπλαρος 9, Τάταρης 2, Τζαουάρα 19 (1)
ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Σαριμπαλίδης 5 (1), Σταμπουλής 2, Παπαχρήστος 9, Τσιλούλης 12 (1), Μαλτέσιος 2, Πολίτης 6 (2), Τσούτσος 21 (3), Θορστέινσον 18

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 86-59
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος-Θεονάς-Καρδαρης
Δεκάλεπτα: 20-16, 51-35, 65-48, 86-59
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 6 (7 ασ.), Αγγελόπουλος 8, Τοπάλι 4, Διαμαντόπουλος 12 (6 ρ.), Κουκουνιάς 12 (2), Βαρδιάνος 6 (2), Μανσαράι 9 (6 ρ.), Δορκοφίκης 8 (8 ρ.), Σκορδάς, Μπάρμπας 11 (3), Βογιατζής 4, Καμπούρης 6 (5 ρ.)
Παγκράτι (Κατωπόδης): Σκούφης, Παύλος 14 (2), Καράβολας 17 (1 τρ, 10 ρ.), Ψαρόπουλος 6, Λυμπερόπουλος, Λεκάκης, Ράντετιτς 8, Εζόμο, Ραλλάτος 6, Μήτσιαλος 8

ΧΟΛΑΡΓΟΣ – ΨΥΧΙΚΟ 72-74
Διαιτητές: Καλδίρης-Σκούτας-Καλογερόπουλος Φ.
Δεκάλεπτα: 14-22, 38-37, 56-59, 72-74
Χολαργός (Ιωάννου): Αγγελόπουλος 10 (2), Μιλόσεβιτς 16 (1), Πόπαντιτς 13 (2), Καλλινικίδης 5 (1), Μοτσενίγος 6, Κουτρούλιας 12, Γκιζόγιαννης 5 (1), Τζακόπουλος 5 (1)
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Νίκου 5 (1), Αχής 13 (1), Τσιότρας 3, Παπανικολάου 18 (1), Σακελλαρίου, Βλάχος, Μουράτος 14, Σίνης 13 (1), Τσιώκος 8

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 61-77
Διαιτητές: Παντελίδης-Δαρλαμήτσος-Κοτσιμπός
Δεκάλεπτα: 25-13, 35-37, 50-56, 61-77
Αρκαδικός (Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 7 (1), Πίνης, Τσακαλέρης 6 (2), Κουρέπης, Προδρόμου 6, Ναούμης 5 (1), Ρεντίκας 19, Γαρμπής, Τζουγκαράκης 18
Πανιώνιος (Οικονόμου): Αλίχοντζιτς 5, Νοέας 5, Πελεκάνος 11 (3), Μπάρλος 13, Σακελλαρίου 2, Καρύδας 22 (2), Μπιλλής, Ματαλών 7, Δημητριάδης 12 (2)