Α2: Τα εξ αναβολής της 11ης Αγωνιστικής

2017-01-11T20:25:59+00:00 2017-01-11T20:25:59+00:00.

11/Jan/17 20:25

Ζόρικο “διπλό” πέτυχε ο Δούκας στην Τρίπολη. Δείτε όλα τα αποτελέσματα των εξ αναβολής αγώνων…

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Ολοκληρώθηκε σήμερα 11η Αγωνιστική της Α2, με τα παιχνίδια σε Αστακό, Πεύκα και Τρίπολη. Ο Αρκαδικός αντιστάθηκε μέχρι τέλους κόντρα στον Δούκα, όμως, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 76-80 στην παράταση. Εντός έδρας νίκες πέτυχαν Αίολος και Μαχητές, κερδίζοντας Παγκράτι και Ηράκλειο, αντίστοιχα.

Στο παιχνίδι που άνοιξε το σημερινό πρόγραμμα, το Παγκράτι φάνηκε ανταγωνιστικό ως το ημίχρονο, αν και αγωνίστηκε χωρίς τον Ψαρόπουλο. Ωστόσο, οι παίκτες του Μιχάλη Κουταλιανού εμφανίστηκαν πολύ δυνατοί στο δεύτερο μισό, αύξησαν γρήγορα τη διαφορά και τελικά επικράτησαν με το επιβλητικό 97-71Κιτσούλης και Κακλαμάνος ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Σημαντική νίκη για τους Μαχητές, που επικράτησαν του Ηρακλείου με 88-74. Οι Κρητικοί παρατάχθηκαν στα Πεύκα με μόλις οχτώ παίκτες, γεγονός που καθιστούσε δυσκολότερη την πιθανότητα να διεκδικήσουν το ματς. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι με τους Καλαμπάκα, Τζαουάρα και Ναούμη να βρίσκονται σε πολύ καλή βραδιά, πήραν μια νίκη ψυχολογικής και βαθμολογικής σημασίας.

Ο Δούκας κατάφερε να κάμψει στα τελευταία λεπτά την “ατσαλένια” αντίσταση του Αρκαδικού. Ο αγώνας κρίθηκε ουσιαστικά στη γραμμή των βολών. Στα 9” πριν τη λήξη ο Ρεντίκας έχασε τη συμπληρωματική βολή στο καλάθι-φάουλ, ενώ στην επόμενη επίθεση ο Κανονίδης αστόχησε σε τρίποντο. Ο Καραμαλέγκος ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές, και τελικά ο Κυρίτσης χάρισε τη νίκη στα Εκπαιδευτήρια με δύο εύστοχες προσπάθειες.