Α2: Τα εξ αναβολής της 12ης Αγωνιστικής

2017-01-14T19:34:17+00:00 2017-01-14T21:22:27+00:00.

14/Jan/17 19:34

̐SʅԠЁٍ͉ɏӭ׏ˁуϓ

Ο Πανιώνιος “καρδιοχτύπησε” κόντρα στον Χολαργό, αλλά έσωσε μέσα από την παράταση το αήττητο σερί του! Δείτε όλα τα αποτελέσματα των εξ αναβολής αγώνων…

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Ολοκληρώθηκε απόψε η 12η Αγωνιστική της Α2, με τον Πανιώνιο να “καρδιοχτυπά”, αλλά τελικά να κερδίζει στην παράταση τον Χολαργό με 81-75. Στην εκπνοή κρίθηκε και η νίκη του Εθνικού επί του Αρκαδικού με 96-96. Με χαρακτηριστική ευκολία ο Ηρακλής επικράτησε των Μαχητών με 78-48. Καμία δυσκολία δεν συνάντησε και ο Φάρος κόντρα στην ουραγό ομάδα του Παγκρατίου, περνώντας από το Μετς με το επιβλητικό 102-52.

r ʁԇÏщ`/ ЁÊсԉ - ցяӠ(Eurokinissi Sports / ȁ́ӇӠć̏ЏՋϓ)

Με τον Βαγγέλη Καράμπουλα σε εκπληκτική βραδιά, ο Φάρος πήρε από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο διψήφια διαφορά (18-30). Οι “ροσονέρι” δεν φάνηκαν ικανοί να κοντράρουν τους φιλοξενούμενους σε κανένα σημείο του ματς, και έτσι η ομάδα του Κερατσινίου είχε ένα ευχάριστο απόγευμα. Πέρα από τις 29 πόντους του κορυφαίου της αναμέτρησης, σημαντική ήταν και η προσφορά στην επίθεση των Κακαρούδη, Βασιλόπουλου, Τζόρτζεβιτς και Σκορδίλη.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν συνολικά και οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή. Αν και οι δύο ομάδες της Θεσσαλονίκης είχαν απόσταση μόνο τεσσάρων πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο, στη δεύτερη περίοδο οι Μαχητές δεν πέτυχαν ούτε ένα πόντο (!), δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν στο σκορ. Μετά την ανάπαυλα, ο Ηρακλής διατήρησε την απόσταση, φτάνοντας εύκολα στη ενδέκατη νίκη του. Ρουτκάουσκας και Γιαννακίδης ήταν καλύτεροι του “Γηραιού”.

Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία του Χολαργού στο Αρτάκης, με τον Κώστα Κουφό πλέον στο τιμόνι του! Ο Πανιώνιος μπορεί να πήρε προβάδισμα 11 πόντων, σε ένα κακό εκατέρωθεν πρώτο ημίχρονο, όμως, οι φιλοξενούμενοι δεν τους επέτρεψαν να εξασφαλίσουν γρήγορα τη νίκη. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων επέστρεψε στο ματς και με ένα απίθανο τρίποντο του Μοτσενίγου στη λήξη της κανονικής περιόδου πήγε το ματς στην παράταση. Εκεί, το σύνολο του Νίκου Οικονόμου απέδειξε την υπεροχή του, πήρε τη νίκη με 81-75 και πέτυχε το ιστορικό ρεκόρ των 13 νικών σε ισάριθμα παιχνίδια στην Α2. Καλύτερος όλων ήταν ο Νίκος Μπάρλος, σκοράροντας 23 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-30, 28-55, 41-81, 52-102
Παγκράτι (Κατωπόδης): Κοντόγιωργας 2, Σκούφης 6 (2), Καράβολας 7 (1), Λυμπερέας, Χόρτσας 4, Λυμπερόπουλος, Λεκάκης 5, Ράντετιτς, Εζόμο 4, Ραλλάτος 15 (6 ρ.), Μήτσιαλος 9 (1)
Φάρος Κερατσινίου (Συμεωνίδης): Σκορδίλης 11 (6 ρ.), Τζόρτζεβιτς 12, Βασιλόπουλος 12 (2/4 τρ., 7 ασ.), Καράμπουλας 29 (10/11 δ., 3/3 τρ., 1.587 tendex), Μπατής, Πετροδημόπουλος, Λιακόπουλος 5 (9 ασ.), Κακαρούδης 13, Φιλιππάκος 4, Δημάκος 7 (1/2 τρ., 7ρ, 5 ασ., 3 κλ), Κατούφας 6, Παπαδόπουλος 3 (1)

ΗΡΑΚΛΗΣ – ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ 78-48
Διαιτητές: Πουρσανίδης, Τζίμα, Θεοδώρου
Δεκάλεπτα: 18-14, 36-14, 64-28, 78-48
Ηρακλής (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 7, Γιαννακίδης 11 (3), Τότσιος 13 (1), Ονάσογλου 5 (1), Δέσπος 2, Χρυσόπουλος 7 (1), Γκαγκαλούδης 6, Κάτσιος, Ταουσάνης 5, Ρουτκάουσκας 14, Χείλαρης 4, Καλαιτζίδης 4
Μαχητές Δόξας Πεύκων (Χατζηκυριακίδης): Χατζηκυριακίδης 8 (2), Νικολόπουλος, Βελισσάριου 3, Γερομίχαλος 10 (2), Μπαδής 2, Καλαμπάκας 4, Ναούμης 5 (1), Στόλης, Δίπλαρος, Βαρδής, Τατάρης 4, Τζαουάρα 12

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΧΟΛΑΡΓΟΣ 81-75 (68-68 κ.α.)
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος-Διμπινούδης-Μαγκουνής
Δεκάλεπτα: 15-11, 33-22, 45-44, 68-68, 81-75 (παρ.)
Πανιώνιος (Οικονόμου): Αλίχοντζιτς 7, Νοέας 9 (1), Νικολακόπουλος, Πελεκάνος 4 (1), Μπάρλος 23 (2), Σακελλαρίου 3, Καρύδας 15 (2), Μίχαλος 7, Μπιλλής 2, Ματαλών, Δημητριάδης 11
Χολαργός (Κουφός): Αγγελόπουλος 8 (1), Μιλόσεβιτς 11, Μάραντος, Μποχωρίδης 13 (3), Πόπαντιτς 2, Καλλινικίδης 6, Μοτσενίγος 8 (1), Κουτρούλιας 12, Γκιζόγιαννης 3 (1), Τσιάκος 2, Τζακόπουλος 10