Α2: Δύσκολο αλλά… ουσιαστικό “διπλό” για Δούκα

2017-01-15T22:31:40+00:00 2017-01-15T22:31:40+00:00.

15/Jan/17 22:31

r ʁԇÏщ`/ ʁˁ - ďՊS (Eurokinissi Sports / ˁӊQǓ ԓϕԓS)

Ο Δούκας τα… χρειάστηκε στην Καβάλα, όμως, ο Αλέξης Κυρίτσης ήταν εκεί για να τον επαναφέρει στη δεύτερη θέση. Δείτε αναλυτικά…

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Ο Δούκας πέρασε νικηφόρα από την Καβάλα στα πλαίσια του εξ αναβολής αγώνα της 13ης Αγωνιστικής της Α2. Όμως, μόνο εύκολη υπόθεση δεν ήταν η νίκη για τα Εκπαιδευτήρια, τα οποία κέρδισαν τελικά με σκορ 73-78.

Αν και οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Ηλία Μωσαΐδη δεν τους επέτρεψαν να ξεφύγουν. Μάλιστα, στο τέλος του ημιχρόνου η Καβάλα είχε το προβάδισμα με 36-30. Το σκηνικό επαναλήφθηκε με παρόμοιο τρόπο και στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού. Η ομάδα του Γιάννη Τζήμα έδειξε την ανωτερότητά της στο τρίτο δεκάλεπτο και πήρα γρήγορα διαφορά άνω των δέκα πόντων (35-45, 24′). Στην τελευταία περίοδο, οι Βορειοελλαδίτες ανέβασαν και πάλι… ταχύτητα. Ωστόσο, δεν είχαν τον απαραίτητο χρόνο για να πραγματοποιήσουν την ανατροπή. Έτσι, ο Δούκας ξεπέρασε τις σημαντικές απώλειες των Παπαμακάριου και Καυκή και πήρε ένα απαραίτητο “διπλό”, το οποίο τον φέρνει ισόβαθμο με τον Ηρακλή στη δεύτερη θέση.

Καταλυτική ήταν για μια ακόμη φορά η εμφάνιση του Αλέξη Κυρίτση, που πέτυχε 30 πόντους. Ρούμπιο και Κομποδιέτας πρόσθεσαν από 19 και 11 πόντους, αντίστοιχα.

Δείτε, επίσης, τα χτεσινά αποτελέσματα των εξ αναβολής αγώνων της 12ης Αγωνιστικής.