Α2: Κατοστάρα με σούπερ Βασιλόπουλο για Φάρο

2017-01-18T22:12:40+00:00 2017-01-19T17:55:06+00:00.

18/Jan/17 22:12

Ο Φώτης Βασιλόπουλος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, οδηγώντας τον Φάρο σε μια ακόμη “100αρα”

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Ολοκληρώθηκε η 13η Αγωνιστική της Α2, με επιβλητική νίκη του Φάρου επί του Ηρακλείου με 101-61. Με τον Φώτη Βασιλόπουλο να βρίσκεται σε εξαιρετική μέρα, έχοντας 22 πόντους (5/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα σε μόλις 16,33 συμμετοχής, η ομάδα του Κερατσινίου πήρε με ευκολία την ένατη νίκη της σεζόν.

Στο πρώτο δεκάλεπτο αν και ο Φάρος είχε το προβάδισμα, το Ηράκλειο κρατούσε σθεναρή αντίσταση (33-28, 10′). Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι άρχισαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους μέσω της άμυνας, με την διαφορά να αγγίζει το 54-37 στο ημίχρονο. Το δεύτερο μισό του ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς ο Φάρος προηγούνταν με μεγάλη διαφορά, ενώ οι Κρητικοί δεν έδειχναν σημάδια αντίδρασης.

Φύλλο Αγώνα:

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ – ΗΡΑΚΛΕΙΟ 101-61
Διαιτητές: Ξάνθος-Αναστόπουλος Α.-Κωνσταντινίδου
Δεκάλεπτα: 33-28, 54-37, 75-47, 101-61
Φάρος Κερατσινίου(Συμεωνίδης): Σκορδίλης 6 , Τζόρτζεβιτς 4 , Κουντουράς 5(1), Καράμπουλας 20(1), Μπατής 9(1) , Πετροδημόπουλος 4, Λιακόπουλος 6, Κακαρούδης 6 , Βασιλόπουλος 22(4), Δημάκος 14(2), Κατούφας 2, Παπαδόπουλος 3(1).
Ηράκλειο (Βισκαδουράκης): Γουμενάκης , Παπαδάκης , Τσερκιτζόγλου , Μαραγκάκης 5(1) , Λόλας 13, Λιανός 10(2) , Λάτοβιτς 23(4), Πάνου 10(1).