ΕΣΚΑ Εφήβων: Αποτελέσματα 16ης Αγωνιστικής (pics)

2017-01-26T22:22:17+00:00 2017-01-27T00:26:25+00:00.

26/Jan/17 22:22

Ο Δούκας πήρε τη ρεβάνς από την ΑΕΚ και διατήρησε την πρωτιά! “Φορτσάτος” ο Παναθηναϊκός ενόψει του ντέρμπι! Δείτε αναλυτικά…

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Μια ακόμη μεγάλη νίκη πέτυχε ο Δούκας, ο οποίος πήρε τη ρεβάνς από την ΑΕΚ, κερδίζοντας στο Δαΐς με 81-70. Από τα πρώτα λεπτά, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο παρκέ, αν και η “Βασίλισσα” βρισκόταν κοντά στο σκορ ως το ημίχρονο. Μετά την ανάπαυλα, όμως, ο Κώστας Παπαδόπουλος είδε τέσσερις παίκτες του να… ανεβαίνουν σε διψήφιο αριθμό πόντων. Έτσι, η ψαλίδα άνοιξε, με την ΑΕΚ να μην μπορεί να ανταποκριθεί. Η εξαιρετική εμφάνιση του Δημήτρη Μωραΐτης δεν ήταν αρκετή, αλλά ούτε και η συμβολή των Στεργίου και Βιτζιλαίου που ήρθαν από τον πάγκο για να καλύψουν τα επιθετικά κενά. Οι 17 ασίστ και τα 43 ριμπάουντ των Εκπαιδευτηρίων είναι αντιπροσωπευτικά της μεστής εικόνας που είχαν συνολικά στο παρκέ, της οποίας ηγήθηκε ο Άγγελος Δραγάτης.

doukas_aek_efivoi

Εύκολη “προετοιμασία” ενόψει του επόμενου μεγάλου ντέρμπι έκανε ο Παναθηναϊκός. Οι παίκτες του Γιώργου Καλαϊτζή πέρασαν από τη Δάφνη Δαφνίου με 41-64. Καλαϊτζάκης, Πιλάβιος και Κουφόπουλος έδωσαν το “σύνθημα” στο πρώτο μισό του αγώνα, με τους συμπαίκτες τους να συνεχίζουν αποτελεσματικά ακόμη και χωρίς μεγάλη βοήθεια στο δεύτερο ημίχρονο. Πρώτος σκόρερ των πρασίνων ήταν ο Γιώργος Καλαϊτζάκης με 15 πόντους.

Όπως και στην Α’ Φάση, έτσι και τώρα η αναμέτρηση ανάμεσα σε Αμύντα και ΑΕΝΚ ήταν εξαιρετικά αμφίρροπη και έγιναν πολλές εναλλαγές στην πρωτοπορία, με τους “πορτοκαλί” να κάνουν τελικά το 2/2. Ωστόσο, μετά την ανάληψη των προπονητικών καθηκόντων από τον Δημήτρη Λόγια, η ομάδα της Κηφισιάς έχει ήδη δείξει σημάδια βελτίωσης. Πέντε λεπτά πριν τη λήξη, το σκορ ήταν 54-56, τότε Μέλιος και Σιούντρης έκαναν ένα σερί 8-0 και εκμεταλλευόμενοι την επιθετική δυστοκία των φιλοξενούμενων έφτασαν στο +6. Ο Πριτσιούλης πέτυχε goal faoul στα 6”, όμως, δεν υπήρχε αρκετός χρόνος για να γίνει η ανατροπή. Έτσι, οι παίκτες του Σάντρο Μουμούρη πέτυχαν με σκορ 65-62 τη δέκατη νίκη τους.

amyntas_aenk_efivoi

Χωρίς… αντίπαλο αγωνίστηκε το Περιστέρι, το οποίο ισοπέδωσε τα Μελίσσια με 78-29. Η ομάδα των Δυτικών Προαστίων πήρε διαφορά 20 πόντων από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο (24-4), την οποία οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να πλησιάσουν σε κανένα σημείο του ματς, παρόλο που στη συνέχεια προσπάθησαν να βελτιωθούν επιθετικά. Στάθης, Βούρτσης και Ανέστης ηγήθηκαν των “κυανοκίτρινων”, σκοράροντας αντιστοίχως 15 και 14 πόντους.

peristeri_melissia_efivoi

Σημαντικό “διπλό” πέτυχε ο Απόλλωνας, φεύγοντας από το Μαρούσι με σκορ 57-60. Παρ’ όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι παραμένουν στο όριο της ζώνης του υποβιβασμού. Την δέκατη τέταρτη ήττα της γνώρισε η Αγία Παρασκευή, η οποία δεν τα κατάφερε ούτε απέναντι στην Τριπλή Κορώνα.