Σήκωσε το 18ο ο Παναθηναϊκός!

2017-02-18T18:47:44+00:00 2017-02-18T19:36:28+00:00.

18/Feb/17 18:47

ÊÕÐÅËËÏ ÅËËÁÄÁÓ / ÔÅËÉÊÏÓ / ÐÁÏ - ÁÑÇÓ (MOTION TEAM)

Ο πρώτος τίτλος της σεζόν πήγε στον Παναθηναϊκό! Οι “πράσινοι” επιβεβαίωσαν την ανωτερότητα τους και έφτασαν στην 18η κατάκτηση του Κυπέλλου στην ιστορία τους και 6η συνεχόμενη, επικρατώντας με 68-59 του Άρη.

Ο Τζέιμς Φελντέιν σταμάτησε στους 18 πόντους και ο Νικ Καλάθης πρόσθεσε 15 πόντους 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, την ώρα που ο Κρις Σίνγκλετον είχε 9 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Το δίδυμο των Κάμινγκς (20π) και Τζένκινς (12π, 6ρ) ήταν ότι καλύτερο είχε να επιδείξει ο Άρης που επιχείρησε μία μεγάλη ανατροπή στο τέλος αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον τελικό με έντονο εκνευρισμό κάτι που κράτησε τον δείκτη του σκορ αρκετά χαμηλά. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τα 6 γρήγορα λάθη του Άρη και κατάφερε να προηγηθεί αρχικά με 9-6 και στη συνέχεια με 14-6 έπειτα από τρίποντα των Καλάθη και Σίνγκλετον.

Το σύνολο του Δημήτρη Πρίφτη έμεινε παραπάνω από έξι λεπτά χωρίς καλάθι με τον Σίμτσακ να βάλει τέλος στην… κατηφόρα της ομάδας του διαμορφώνοντας το 14-8. Το πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο για τους “πράσινους” ολοκληρώθηκε τελικά στο 18-10 με τα τρίποντα να αποτελούν για ακόμα ένα παιχνίδι τον κύριο τρόπο έκφρασης των επιθέσεων τους.

Οι ατομικές ενέργειες του Κάμινγκς ξεκόλλησαν επιθετικά τους “κίτρινους” που μείωσαν ακόμα και στο -3 (21-18) αναγκάζοντας τον Τσάβι Πασκουάλ να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Ισπανός προπονητής απέσυρε τον Μπουρούση έπειτα από ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ που οδήγησε στο 21-20 και λίγες κατοχές ο Άρης ανέτρεψε πλήρως το σκηνικό (25-24) δια χειρός του Τζάκσον.

Το παιχνίδι έγινε αρκετά άναρχο στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου με τους Τζέιμς και Τσαϊρέλη να είναι οι κορυφαίοι του παρκέ και τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί μικρό προβάδισμα (29-27). Το σημαντικό διακύβευμα δεν άφησε τους παίκτες να ανοίξουν τον ρυθμό και να προσφέρουν θέαμα με τον Άρη να βελτιώνει σημαντικά την εικόνα του προϊόντος του χρόνου.

Με διάθεση να το “καθαρίσει” ο Παναθηναϊκός

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια ο Τζεντίλε πήρε για πρώτη φορά χρόνο συμμετοχής και έκανε άμεσα αισθητή την παρουσία του με 2/2 δίποντα, πριν ο Γκάμπριελ διαμορφώσει το 36-29. Οι “πράσινοι” έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα που δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να σκοράρουν περισσότερους από δύο πόντους σε πέντε λεπτά με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει ακόμα και το +11 (40-29).

Οι ατομικές ενέργειες των Τζένκινς και Καλάθη βρήκαν στόχο ενώ το τρίποντο του Φελντέιν αμέσως μετά έδωσε στον Παναθηναίκό το μεγαλύτερο προβάδισμα της βραδιάς +13 (47-34). Ο Δομινικανός γκαρντ έφτασε τους 14 πόντους όντας ο πρώτος σκόρερ του τελικού μέχρι και την τρίτη περίοδο ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο… άνετο 50-37 για το “τριφύλλι”.

Ξέφυγε ο Παναθηναϊκός, επιχείρησε την ανατροπή ο Άρης

Η πίεση στην πλευρά του Άρη αυξήθηκε ακόμα περισσότερο με τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη να σουτάρουν πλέον με 3/23 τρίποντα (13%) και 4/11 βολές (36%). Μοιραία έχασαν εντελώς την επαφή τους με το σκορ όταν ο Φελντέιν ευστόχησε σε νέο δύσκολο καλάθι φέρνοντας τον Παναθηναϊκό ακόμα πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου (54-37).

Ο Άρης έψαχνε απεγνωσμένα έναν παίκτη για να αναλάβει επιθετικές πρωτοβουλίες και τον βρήκε στο πρόσωπο του Τζένκινς. Ο Αμερικάνος βοήθησε την ομάδα του να τρέξει σερί 9-0 (54-46) αλλάζοντας το μομέντουμ του αγώνα και αναγκάζοντας τον Τσάβι Πασκουάλ να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Κάμινγκς έφερε ακόμα πιο κοντά τους γηπεδούχους (56-51) αλλά έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει σε απόσταση μίας κατοχής όταν ο Τζένκινς αστόχησε σε τρίποντο.

Καθοριστικός Ρίβερς και… θρίαμβος για Παναθηναϊκό

Το τελευταίο τρίλεπτο ξεκίνησε με το σκορ στο 58-54 και τον Άρη να δείχνει ικανός να ολοκληρώσει μία επική ανατροπή από το -17. Ο Κέι Σι Ρίβερς ωστόσο είχε διαφορετική άποψη αφού σε μία από τις πιο κρίσιμες κατοχές του τελικού ευστόχησε στο πρώτο του τρίποντο για το 61-54. Ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα νίκης (63-54) με τον Κρις Σίνγκλετον παρά την προσπάθεια του Κάμινγκς που διαμόρφωσε το 63-55 με περίπου ένα λεπτό στο ρολόι.

Το τελικό 68-59 βρήκε την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ μεγάλη νικήτρια με το 18ο Κύπελλο της ιστορίας και τον πρώτο τίτλο της σεζόν!