Β’ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 21ης Αγωνιστικής

2017-03-05T23:50:12+00:00 2017-03-06T19:53:55+00:00.

admin69

05/Mar/17 23:50

Eurohoops.net

Προελαύνουν ακάθεκτοι οι δύο πρωτοπόροι σε Βορρά και Νότο! Τρία σπουδαία “διπλά” και τοπικό ντέρμπι είχε το… μενού του Ομίλου Νότου.

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Το Περιστέρι συνεχίζει απτόητο, καθώς πέρασε και από τον Πρωτέα Βούλας με 67-73! Μεγάλο “διπλό” πέτυχε ο Ιωνικός Νίκαιας, που κέρδισε την εκπνοή της παράτασης τον Παπάγο με 64-65. Τη νίκη στο τοπικό ντέρμπι πήρε ο Πανευρυθραϊκός, επικρατώντας της ΑΕΝΚ με 80-71. Αν και η ομάδα της Κηφισιάς κατάφερε να μειώσει τη διψήφια διαφορά σε -5, οι γηπεδούχοι φάνηκαν ψυχραιμότεροι και “καθάρισαν” τη νίκη. Στο έξτρα πεντάλεπτο κρίθηκε και η ανάμετρηση ανάμεσα σε Τρίτωνα και Κορωπί, με τους φιλοξενούμενους να κάμψουν τελικά την αντίσταση και να κερδίζουν με 80-86.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πραγματοποίησε και το Μαρούσι, αφού έφυγε με το “ροζ” φύλλο από τον Άγιο Δημήτριο, κερδίζοντας τον Κρόνο με 65-67. Το “διπλό” πήρε και ο Πανελευσινιακός από τον Απόλλωνα Σμύρνης με 58-65. Εύκολο έργο είχαν ΕΦΑΟΖ και Μανδραϊκός απέναντι στους ουραγούς, Εργοτέλη και ΚΑΠ, τους οποίος υπέταξαν με 75-58 και 66-54, αντίστοιχα.

Την εντυπωσιακή της πορεία συνέχισε η Καστοριά, η οποία διάλυσε το τέταρτη της βαθμολογίας Πευκοχώρι με 91-59. Χαλαρό απόγευμα είχε και η Καρδίτσα, επικρατώντας του Ανατόλια με 73-49. Ευρεία νίκη πέτυχε εντός έδρας και ο Ερμής Αγιάς επί της Γέφυρας με 83-69. Το Αγρίνιο πέρασε από τον Φίλιππο Βέροιας με 70-80, ενώ ο Ερμής Λαγκαδά ηττήθηκε στην ΧΑΝΘ με 71-53. Ο Χαρίλαος Τρικούπης δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στον Αίαντα Ευόσμου, όπως και η Ασπίδα Ξάνθης στο Στρατώνι. Στο ντέρμπι παραμονής της Αγωνιστικής ο Πιερικός Αρχέλαος νίκησε τον Πολύγυρο με 78-74.

Αποτελέσματα:

Όμιλος Νότου

ΕΦΟΑΖ – Εργοτέλης 75-58
Κρόνος Αγίου Δημητρίου – Μαρούσι 65-67
Πρωτέας Βούλας – Περιστέρι 67-73
Απόλλων Σμύρνης – Πανελευσινιακός 58-65
Πανερυθραϊκός – ΑΕΝ Κηφισιάς 80-71
Μανδραϊκός – ΚΑΠ 66-54
Παπάγου – Ιωνικός Νικαίας 64-65
Τρίτων – Κορωπί 80-86

Όμιλος Βορρά

Πιερικός Αρχέλαος – Πολύγυρος 78-74
Καστοριά – Πευκοχώρι 91-59
Ερμής Αγιάς – Γέφυρα 83-69
Χαρίλαος Τρικούπης – Αίας Ευόσμου 58-44
ΧΑΝΘ – Ερμής Λαγκαδά 73-49
Καρδίτσα – Ανατόλια 73-49
Φίλιππος Βέροιας – Αγρίνιο 70-80
Στρατώνι – Ασπίδα Ξάνθης 56-71

Φύλλα Αγώνα:

Όμιλος Νότου

Πανερυθραϊκός – ΑΕΝ Κηφισιάς 80-71
Διαιτητές
: Καραβίτης – Καλογερόπουλος
Τα δεκάλεπτα: 24-22, 45-33. 59-49, 80-71
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΌΣ (Χουχουλής): Δέλλιος 12, Πρισκομάτης, Καλλιανιώτης 8 (2), Πρίτσος 22 (12/14 βολές, 10 ριμπ.), Σοφρωνάς 2, Κούσουλας 19 (3), Γιαουρτόγλου 11 (2 τρ., 6 ασίστ), Τοπάλης 5 (1), Αλέξιου, Αντωνίου, Τσικόπουλος, Γιανναλέτσος 1 (10 ριμπ.).
ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Λιόγας): Καμαριανός 10, Μοσχοβίτης 18 (2), Κεφαλάς 13, Μαρίνος 6 (2), Καράμπελας 4, Αλετράς, Παπανικολάου, Χατζηνικόλας, Καραβανάς 4, Οικονομόπουλος 12 (3), Δρακάκης 2, Ψαρόπουλος 2.

Μανδραϊκός – Αγία Παρασκευή 66-54
Διαιτητές: Ορφανός Μ.-Σκαλτσής
Τα δεκάλεπτα: 27-11, 46-27, 58-42, 66-54.
ΜΑΝΔΡΑΪΚΌΣ (Μπεκές): Μουστόπουλος 9, Βαφιάς 11 (1), Ψυλέας 16, Γεωργοπαπαδάκος 12 (2), Λυτόπουλος 3, Τζιβελέκας 3 (1), Κωτσόπουλος, Παπανικολάου, Ζαφείρης 12, Ντότσι, Κοντούλης, Παπαπέτρος.
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Ταυρόπουλος): Σκάνδαλος 7, Γραμματίκας 4, Κόκκας 11, Γαπκιάδης, Καρτέρης 13 1, Πανταζής, Καραμπάς, Αρσενικό 2, Ροδοστόγλου 4, Μαλτέζος 13, Μαργέλης, Γαρδέλης, Θεοδωράκης.

Παπάγου – Ιωνικός Νικαίας 64-65
Διαιτητές: Αποστολίδης-Τσαχάκης
Τα δεκάλεπτα: 14-24, 34-36, 47-51, 58-58 (κ. α.), 64-65 (παρ.).
ΠΑΠΑΓΟΥ (Σορώτος): Γεωργούλης, Φωτητζόγλου, Σιμόπουλος, Αποστολίδης 3 (1), Δέδες 11 (1), Ζώρζος 9 (1), Αρσένης 5 (1), Φακοπουλίδης 7, Καμπούρης, Χαϊκάλης 4 (1), Γκάτζο, Κακιούζης 25.
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Γούναρης): Βασιλόπουλος, Παναγιωταράς 12 (2), Καπινιάρης, Παλαιοχωρίτης 2, Βουγιούκας 8, Πετρόπουλος 11 (2), Περδικάρης 13, Πάντσιος 11, Μπολάτογλου, Κοντραφούρης, Περσίδης 8, Καλογερίας.

Απόλλωνας Σμύρνης – Πανελευσινιακός 58-65
Διαιτητές
: Θεοδωρόπουλος-Κονταράτος
Τα δεκάλεπτα: 7-12, 24-32, 39-49, 58-65
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ (Σταθούλης): Νασόπουλος, Μπάρδας 7 (1), Σπυρόπουλος 17 (3), Μπασδέκης 5 (1), Κουτσούμπας, Αρναουτάκης 19 (2), Κυπριτζόγλου, Χανιάς-Πανταζής, Παπουλίδης 1, Σιώμος 4, Παπουτσής 5 (1).
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Τσαουσίδης): Αβραμίδης 9 (1), Μιχαλούτσος 8, Ντορμπάρης, Δρακωτός, Πέτρουλας 5 (1), Ηλιάδης, Μουμπάρακ 18 (2), Δούκας 2, Ρεκουνιώτης 10, Μαντζιώρης 13 (2).

Τρίτωνας – Κορωπί 80-86
Διαιτητές
: Στρέμπας – Φραγκούλη
Τα δεκάλεπτα: 15-19, 35-39, 46-53, 72-72 (κ.α), 80-86 (παρ)
ΤΡΙΤΩΝΑΣ (Μιχελάκος): Γρύλλης 9 (3), Κούτουλας 6 (1), Πετρόπουλος, Καλατζής 3 (1), Κουκουνιάς 8, Ντίμπ 13 (1), Θυμνιός 11, Γκαβανόπουλος 23 (4), Ανδρεόπουλος 2, Βερτούδος 5.
ΚΟΡΩΠΙ (Κατσούνης): Αγόρης 16 (2), Παναγιώτου, Καραδολάμης 22 (4), Κερασοβίτης 3 (1 τρ., 15 ασίστ), Αγγελόπουλος 10, Ντάλλης 17 (1), Σταθόπουλος 4 (1), Μαύρος 14.

Πρωτέας Βούλας – Περιστέρι 67-73
Διαιτητές: Τσάτσης-Καρακωνσταντόπουλος
Τα δεκάλεπτα: 24-16, 38-41, 50-61, 67-73
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Μανουσέλης): Βλάχος, Λάτσης, Μπούρας, Εμμανουηλίδης 6, Αθηνιώτης 6, Αυγενικός 13, Βαδαβάς 15, Γάργαλης, Μούτσα, Πλούμης Μόρφης 11(1),Σκουλούδης 16.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Καραγιάννης): Παππάς 8, Ντακούλιας 8, Γοργόνης, Μαγκουνής 15, Πολυτάρχου 8(2), Παπαντωνάκος 6(1), Μάντζαρης 19(4), Λυκογιάννης 5(1), Τασόπουλος 2, Γκιουζέλης, Καπώνης 3(1), Μπιμπούδης.

Κρόνος Αγ. Δημητρίου – Μαρούσι 65-67
Διαιτητές: Πόντας, Αναστασίου
Τα δεκάλεπτα: 20-17, 36-28, 50-46, 65-67
ΚΡΟΝΟΣ (Παπαμάρκος) Μπάλας 5(1), Στραγανιώτης 3(1), Ξιούρας, Άρχος 2, Ζούκας 15, Κόης, Φρουσκλιάς 14(2), Μπέλη, Παπανικολάου, Γκαιντάσοβ 4, Ματαλιωτάκης 22.
ΜΑΡΟΥΣΙ (Κεραμιδάς) Στασινός 6, Ξύδας 12(1), Χρονόπουλος 8(2), Μπαλάφας 5(1), Κανέλλης, Στούκας 6(2), Σολωμός 15, Σουρλής 9(2), Παπαγεωργόπουλος 6.

Όμιλος Βορρά

Xαρίλαος Τρικούπης – Αίας Ευόσμου 58-44
Διαιτητές: Καρακάσης-Καρπάνος
Τα δεκάλεπτα: 17-10, 37-19, 50-32, 58-44.
ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ” (Δημητριάδης, Μούτσιος): Ιωάννου 3 (1), Βουρνάς 6, Λειβαδάς, Παπαζήσης, Τοπουζίδης 13 (3), Μουράτογλου 12 (1), Σταυρόπουλος 2, Παπαρέγκας 7 (1), Γεωργιάδης 11, Δημητρόπουλος 2 ,Βαρδακαστάνης, Ψάλτου 2.
ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Τσούρμας): Τσιμπής 14 (4), Μπαλτζόπουλος, Δεληγιάννης 11 (2), Τσιακλάγκανος 2, Σπύρας 4, Καραμανώλης 7 (1), Δεμερτζής 2, Σεκαδάκης 2, Κόκουρας 2.

ΧΑΝΘ – Ερμής Λαγκαδά 71-53
Διαιτητές: Τζίμα-Κοϊμτζόγλου
Τα δεκάλεπτα: 8-12, 17-24, 41-41, 71-53.
ΧΑΝΘ (Νικολαΐδης): Ιορδάνογλου 2, Αμπατζάς 15 (2), Βλάχος 19 (1), Ελευθεριάδης 5, Ζιάκας 12, Ερμείδης Π. 5 (1), Βελέντζας, Παπαχρήστου 3 (1), Μελίδης 4, Φυλακτός, Λευκαδίτης 6 (1), Ερμείδης Δ.
ΛΑΓΚΑΔΑΣ (Αμοιρίδης): Καϊκλής 4, Ράπι, Μήνου, Ακεψιμαΐδης 3 (1), Μάρουσιτς 9 (2), Νώτης 10 (1), Παρίτσης 7, Πυλκού 4, Μέλλιος, Γκαμούρας 2, Ελευθεριάδης 6, Καντάρκος 8.

Καρδίτσα – Ανατόλια 73-49
Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Ευφραιμίδης
Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-33, 55-33, 73-49.
ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Ρουμελιώτης, Κομποδιέτας): Σκορδάς 1, Κουρέπης 2, Πανταζής, Λάκκας 9 (1), Μαυρογιάννης 12, Παππάς Κ. 8, Πάσσας 1, Καμαριώτης 17 (3), Παπαδόπουλος 12, Τριχόπουλος 2, Παππάς Γ. 9 (3).
ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Γκαϊτατζής, Ευγενειάδης): Ξενιτίδης, Πρωτούλης 4, Βρεττάς 2, Σιώπης, Γαλανίδης 12 (4), Μπίλιος 3 (1), Συμεωνίδης 5, Αζίζης 7 (1), Σταματόγιαννης 5, Τζουβάρας 3, Βεργίνης 2, Κότσανος 6.

Καστοριά – Πευκοχώρι 91-59
Διαιτητές: Καλογερόπουλος, Ζαχαρής
Τα δεκάλεπτα: 20-11, 45-26, 73-45, 91-59.
ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Σούλιος): Κυριακόπουλος 18 (4), Ματενίδης 7 (1), Απιδόπουλος 4, Ελευθεριάδης 13 (1), Χότζα 2, Μπέγος, Τερσενίδης, Τασιούδης 7, Τεπετίδης 4, Αντωνιάδης 8, Μπένας 13, Τσότσος 15.
ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ (Καραμανλής): Αμπατζίδης, Μητσάκης 10 (2), Λεμονάκης 5 (1), Μουρατίδης 18 (2), Μαυρίδης 10, Γαρέζος 5 (1), Καραϊσκάκης, Καραθανάσης 6 (2), Σταύρου 5, Μάρκου, Βαϊντερλής.

Φίλιππος Βέροιας – Αγρίνιο 70-80
Διαιτητές: Σιμητόπουλος, Φουτζήλας
Τα δεκάλεπτα: 13-29, 31-49, 51-61, 70-80.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας Μπλατσιώτης): Τσεσμετζίδης, Βάλλιος 6 (2), Παπαδόπουλος 12, Κοθράς 12 (2), Σιόλογκας 26, Θεοδωρίδης 8, Σταυριανίδης 3
ΑΓΡΙΝΙΟ (Μυριούνης): Τασόπουλος 7, Μπερερής 15 (3), Τάσος 14, Πουρνάρας, Μπαρούχας 7 (2), Σταμούλης, Γκρέκας 6, Μήτσου 6, Γκόβας 18 (3), Μακρής 7 (2).

Ερμής Αγιάς-Γέφυρα 83-69
Διαιτητές: Τσιαπλής, Κατωτικίδης.
Τα δεκάλεπτα: 15-20, 38-38, 57-48, 83-69.
ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ (Γιασσάρης): Τσιαμπαλής 2, Γκανέτσας, Μηλιώνης, Νταλός 2, Χαλκιάς 6 (2), Κόμματος 20 (3), Περρωτής 10, Τριανταφύλλου 16 (2), Βαβάτσικος 17 (1), Φαρμάκης, Γούλας 10 (2), Αγαπίου, Φαρμάκης.
ΓΕΦΥΡΑ (Τουλούμης): Κρομήδας 11, Δανάκης 10 (1), Βάσκος 3, Κολοκοτρώνης 2, Ευσταθιάδης, Καζαμίας, Μυλωνίδης 26 (1), Βογιατζής 3 (1), Ιατρίδης, Ταραμάς 2, Μπίσκας 4, Καρούζος 8.

Στρατώνι – Ασπίδα Ξάνθης 56-71
Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Δαμίγος
Τα δεκάλεπτα: 13-17, 29-40, 49-59, 56-71.
ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Χατζούλης): Κελεσίδης, Γρηγοριάδης, Πονόπουλος, Κουντουραντζόγλου, Δελίδης 6 (2), Σουτζόπουλος 7 (1), Σαμαράς 14 (4), Φλιάτης Ι. 5, Θωμαΐδης 7, Φλιάτης Γ. 4, Πολιτόπουλος, Δασκαλόπουλος 13.
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Μασμανίδης, Παπαδάκης 6, Γρούδος 16 (1), Τσιώγκας, Στεφανίδης 13 (3), Καραμπίνης, Τσιαβές 9, Κουτσογιάννης, Ασημάκης 8 (2), Παπαθανασίου, Μανδαλάκης 13, Πετς 6.

Βαθμολογία:

Όμιλος Νότου

Περιστέρι 38 (17-4)
Μαρούσι 36 (15-6)
Κορωπί 36 (15-6)
Παπάγος 35 (14-7)
Πανερυθραϊκός 35 (14-7)
Ιωνικός 33 (12-9)
Πανελευσινιακός 33 (12-9)
Μανδραϊκός 32 (11-10)
ΑΕΝΚ 31 (10-11)
Τρίτων 31 (10-11)
ΕΦΑΟΖ 30 (9-12)
Πρωτέας Β. 29 (8-13)
Κρόνος Αγ. Δημ. 29 (8-13)
Εργοτέλης 28 (7-14)
Απόλλων Σμ. 25 (4-17)
ΚΑΠ 23 (2-19)

Όμιλος Βορρά

Καστοριά 41
Καρδίτσα 36
Ερμής Αγιάς 36
Πευκοχώρι 33
Αγρίνιο 33
Ερμής Λαγκαδά 32
Ανατόλια 32
Στρατώνι 32
Γέφυρα 31
Ασπίδα Ξάνθης 31
Χαρίλαος Τρικούπης 31
ΧΑΝΘ 29
Πολύγυρος 28
Φίλιππος Βέροιας 27
Πιερικός Αρχέλαος 27
Αίας Ευόσμου 25

Επόμενη Αγωνιστική (22η, 12/3):

Όμιλος Νότου

Mαρούσι – ΕΦΟΑΖ
Περιστέρι – Κρόνος Αγίου Δημητρίου
Πανελευσινιακός – Πρωτέας Βούλας
ΑΕΝ Κηφισιάς – Απόλλων Σμύρνης
ΚΑΠ – Πανερυθραϊκός
Κορωπί – Μανδραϊκός
Εργοτέλης – Παπάγου
Ιωνικός Νίκαιας – Τρίτων

Όμιλος Βορρά

Πευκοχώρι – Πιερικός Αρχέλαος
Γέφυρα – Καστοριά
Αίας Ευόσμου – Ερμής Αγιάς
Ερμής Λαγκαδά – Χαρίλαος Τρικούπης
Ανατόλια – ΧΑΝΘ
Ασπίς Ξάνθης – Καρδίτσα
Πολύγυρος – Φίλιππος Βέροιας
Αγρίνιο – Στρατών