ΕΣΚΑΝΑ Εφήβων: Ιστορική νίκη – πρόκριση για τον Πρωτέα!

2017-03-28T18:08:15+00:00 2017-03-28T18:08:15+00:00.

28/Mar/17 18:08

Ο Πρωτέας Βούλας νίκησε τον Ίκαρο Καλλιθέας στο τρίτο παιχνίδι της σειράς και πήρε την πρόκριση για τα Τελικά!

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Ιστορία δώδεκα ετών κατέρριψε ο Πρωτέας Βούλας, αποκλείοντας τον Ίκαρο από τα Τελικά της διοργάνωσης, κερδίζοντας με 60-50! Η ομάδα της Καλλιθέας βρισκόταν από τη σεζόν 2005-2006 κάθε χρόνο στην Τελική Φάση της Α’ ΕΣΚΑΝΑ, ενώ τα δύο προηγούμενα χρόνια είχε στεφθεί Πρωταθλήτρια (2014-2015, 2015-2016). Οι πρωτοπόροι της κανονικής περιόδου νίκησαν, με τον Γιώργο Βλασσόπουλου στο τιμόνι του πάγκου τους, στο τελευταίο παιχνίδι της σειράς, έκαναν το 2-1 και πήραν την μεγάλη πρόκριση για τα Τελικά, όπου θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό!

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να δείχνουν καλύτερο πρόσωπο και να φτάνουν γρήγορα την διαφορά ακόμη και στο +8 (11-3). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, όμως, και με τους ΒάρσοΑλεξανδρόπουλο και Κουτσιαύτη να οδηγούν πήραν το ισχνό προβάδισμα (17-21, 10′), το οποίο αύξησαν στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου (21-31). Με ένα σερί 0-8 οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους 2 λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ωστόσο, ο Γιώργος Βλασσόπουλος δέχθηκε τεχνική ποινή, δίνοντας τη δυνατότητα στον Βάρσο να κάνει το 29-32 του ημιχρόνου. Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, ο Γάργαλης με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του έβαλε μπροστά τον Πρωτέα (33-32). Στα επόμενα πέντε λεπτά, η ομάδα της Καλλιθέας δυσκολεύτηκε να βρει το δρόμο προς το καλάθι, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κάνουν το 42-34. Ψαρράς και Εξηνταβελώνης μείωσαν σε 42-38, αν και ο πρώτος είχε την ευκαιρία να μειώσει ακόμη περισσότερο από τη γραμμή των βολών. Ο Γάργαλης, όμως, με 2/3 βολές διεύρυνε ξανά την απόσταση 44-38. Με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, Καματερός και Γάργαλης με μία βολή έκαστος έκαναν το 46-38. Ο Σπανάκος μπορεί να μείωσε γρήγορα σε 46-40, όμως, η αστοχία των φιλοξενούμενων δεν τους επέτρεψε να πλησιάσουν περισσότερο. Αλεξάνδρου και Γάργαλης πέτυχαν δύο σημαντικά καλάθια και έβαλαν για πρώτη φορά μπροστά τον Πρωτέα με +11 (53-42), σφραγίζοντας ουσιαστικά από νωρίς τη νίκη.