ΕΣΚΑ Εφήβων: Μείωσε και ελπίζει ο Παναθηναϊκός

2017-03-29T17:09:56+00:00 2017-03-29T17:14:04+00:00.

29/Mar/17 17:09

Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 2-1 στην σειρά των τελικών απέναντι στο Δούκα και πλέον ελπίζει σε μία ιστορική ανατροπή.

Του Νίκου Σπανού/ info@eurohoops.net

Οι “πράσινοι”… χάλασαν το πάρτι των γηπεδούχων στο Δαΐς, πετυχαίνοντας σπουδαίο «διπλό» με σκορ 56-58 και έτσι μπήκαν δυνατά στην διεκδίκηση του πρωταθλήματος της ΕΣΚΑ, κάνοντας το 2-1, ενώ στο επόμενο παιχνίδι θα έχουν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν αν εκμεταλλευτούν την έδρα τους.

Η ομάδα του Δούκα, παρότι ήθελε μία μόνο νίκη ώστε να πανηγυρίσει τον τίτλο, καθώς μετέφερε το 2-0 από την κανονική διάρκεια στα πλέι οφς,  και ταυτόχρονα τη συμμετοχή της στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων, δεν τα κατάφερε, και πλέον θα έχει άλλες δύο ευκαιρίες για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Παναθηναϊκού.

Αξίζει να σημειωθεί, πως το γήπεδο ήταν σχεδόν γεμάτο από μπασκετικό “κόσμο”, καθώς παραβρέθηκαν παλαίμαχοι παίκτες αλλά και στελέχη του Παναθηναϊκού, όπως ο Κώστας Τσαρτσαρής κι ο Φραγκίσκος Αλβέρτης αλλά και ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού και νυν του Δούκα Μάνος Παπαμακάριος , καθώς επίσης αρκετοί προπονητές και μάνατζερ.

Εξέλιξη του παιχνιδιού:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αρκετά ψυχωμένα κι έδειξε από πολύ νωρίς τις προθέσεις του για μία νίκη, που θα του έδινε το «φιλί της ζωής». Το κύριο χαρακτηριστικό της πρώτης περιόδου, ήταν το πολύ γρήγορο «τέμπο» που επέλεξαν οι δύο προπονητές, με τις δύο ομάδες να τρέχουν το γήπεδο και να βρίσκουν επιθετικές λύσεις στον αιφνιδιασμό. Το τέλος του δεκαλέπτου, βρήκε τους «πράσινους» μπροστά με 12-15. Στη συνέχεια, η άμυνα και τα πολλά λάθη κυριάρχησαν, με αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός του παιχνιδιού, με τους δυο αντιπάλους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 25-28.

Στο δεύτερο ημίχρονο, με αντεπίθεση διαρκείας, η ομάδα του κόουτς Παπαδόπουλου πήρε το προβάδισμακαι έδειξε να θέλει να τελειώσει τη σειρά και να πανηγυρίσει την πρόκριση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων. Το πολύ παθιασμένο σύνολο του κόουτς Καλαϊτζή, όμως, δεν το έβαλε κάτω, κατάφερε να μειώσει, και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται μόλις με ένα πόντο 44-43.

Στη τελευταία περίοδο, οι «πράσινοι» έδειξαν να το θέλουν πιο πολύ, καθώς φαινόντουσαν αρκετά συγκεντρωμένοι στον τρόπο παιχνιδιού τους. Ο αγώνας όμως κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Τα άστοχα σουτ του Δούκα, έδωσαν το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό, ο οποίος με τις βολές των Καλαϊτζάκη και Πιλάβιου στο τέλος, κατάφερε να πανηγυρίσει ένα σπουδαίο «διπλό» με σκορ 56-58, και να δώσει…νέο ενδαφέρον στη σειρά.

Δεκάλεπτα: 12-15, 25-28, 44-43, 56-58.

ΔΟΥΚΑΣ (Παπαδόπουλος): Δουβλής 6, Κιάκης, Καμπερίδης 13(1), Τσουργιάνης 4(1), Καρακατίδης 1, Ψάρρας 2, Γκινής 2, Προίσκος 8(1), Κιόρρι, Σακελλαρίου, Δρασάτης 12, Λιούνης 8.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καλαϊτζής): Αλβέρτης, Παπακώστας, Κουφόπουλος 5 (1), Κάτσαρης, Αρβραζής, Πιλάβιος 9 (1), Πολιτόπουλος 10, Κουλούρης, Σταθάκης, Καλαϊτζάκης 17, Ζέρβας, Μπάλος 17.