ΕΣΚΑ Εφήβων: Πρωταθλητής ο Δούκας! (pics & vids)

2017-04-04T10:06:41+00:00 2017-04-04T18:14:45+00:00.

04/Apr/17 10:06

Ο Δούκας στέφθηκε Πρωταθλητής Εφήβων, κερδίζοντας στο Κλειστό της Λεωφόρου τον Παναθηναϊκό στο τέταρτο ματς της σειράς!

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Για πρώτη φορά στην ιστορία του, ο Δούκας κατέκτησε την κορυφή του Πρωταθλήματος της Α’ ΕΣΚΑ Εφήβων! Τα Εκπαιδευτήρια επιβλήθηκαν στην παράταση του Παναθηναϊκού με 62-63, έκαναν το 3-1 και πανηγύρισαν έξαλλα το πρώτο τους Πρωτάθλημα! Οι νεαροί παίκτες του Δούκα πήραν, έτσι, και την πρόκριση για το 44ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων, που θα πραγματοποιηθεί στη Σκάλα Λακωνίας (19-23/4).

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με πολλές εναλλαγές στην πρωτοπορία και στιγμές που πρόσφεραν θέαμα αντάξιο ενός Τελικού στο κατάμεστο Κλειστό “Παύλος Γιαννακόπουλος”. Ανάμεσα στο κοινό βρέθηκαν και οι περσινοί Πανελλήνιοι Πρωταθλητές Εφήβων του Παναθηναϊκού, Μιχάλης Λούντζης, Βαγγέλης Γεωργιάδης, Πέτρος Μαγουλάς και Ορέστης Μπέλη, οι νεαροί παίκτες του Δούκα, Γιάννης Αγραβάνης και Νίκος Ρογκαβόπουλος, ο ταλαντούχος παίκτης της ΑΕΚ, Δημήτρης Μωραΐτης, αλλά και ο νεαρός παίκτης του Αμαρουσίου, Ανδρέας Κουτσούγερας.

Στα… μη αγωνιστικά στατιστικά, αξίζει να αναφερθεί ότι ο προπονητής των Εκπαιδευτηρίων, Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος, στέφθηκε για έβδομη συνεχόμενη σεζόν Πρωταθλητής στην ΕΣΚΑ. Αυτή τη φορά, όμως, από το… αντίπαλο στρατόπεδο! Επιπλέον, ο Δούκας έσπασε το εντυπωσιακό σερί του Παναθηναϊκού, ο οποίος ήταν Πρωταθλητής για έξι συναπτά έτη (2011-2016).

Εξέλιξη του παιχνιδιού:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι, με τον Κουφόπουλο να πετυχαίνει επτά συνεχόμενους πόντους. Οι φιλοξενούμενοι, βέβαια, δεν του επέτρεψαν να απομακρυνθεί πολύ και με τρίποντο ο Καμπερίδης ισοφάρισε (10-10, 8′). Πολιτόπουλος και Μπάλος διατήρησαν το προβάδισμα για το “τριφύλλι”, το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (16-11).

Ο Καμπερίδης ήταν αυτός που οδήγησε τον Δούκα και στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, καθώς με τρεις εύστοχες προσπάθειες του, έβαλε μπροστά τα Εκπαιδευτήρια για πρώτη φορά στο ματς (16-17, 12′). Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν σε άμυνα και επίθεση, αλλά κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο μόνο με 29-30. Χαρακτηριστικό είναι, πως ο Καλαϊτζάκης πέτυχε το πρώτο του καλάθι ένα λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου, με την άμυνα του Δούκα να είναι πολύ καλά προσαρμοσμένη πάνω του.

Την… συνήθεια των κακών τρίτων δεκαλέπτων των γηπεδούχων δεν κατάφεραν να την εκμεταλλευτούν στο έπακρο τα Εκπαιδευτήρια. Αν και ο Παναθηναϊκός δεν σκόραρε για σχεδόν πέντε λεπτά, ο Δούκας δεν κατάφερε να αυξήσει σημαντικά την απόσταση. Ο Κουφόπουλος μείωσε αρχικά με τρίποντο (36-34) και στη συνέχεια ανέκτησε με βολές το προβάδισμα (40-38) για τους “πράσινους” στο τέλος της περιόδου.

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, οι παίκτες του Γιώργου Καλαϊτζή έδειξαν πως ήθελαν να “καθαρίσουν” την υπόθεση νίκη. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Καμπερίδη και με καλάθι του Καρακατσάνη έγινε το 45-50. Κουφόπουλος και Πιλάβιος, όμως, μείωσαν (47-50), ενώ ο Καλαϊτζάκης με τρίποντο ισοφάρισε και ξεσήκωσε το φίλαθλο κοινό. Στη συνέχεια, ο Προίσκος πέτυχε 1/2 βολές, ο Πολιτόπολος άρπαξε την ευκαιρία και έκανε το 52-51, όμως, απάντησε και πάλι ο Προίσκος. Ο Καλαϊτζάκης ήταν ψύχραιμος στις βολές, γράφοντας το 54-53 στα 12” για τη λήξη, αλλά ο Καμπερίδης με 1/2 βολές έστειλε το ματς στην έξτρα πεντάλεπτο.

Στα πρώτα δύο λεπτά της παράτασης ο Παναθηναϊκός έπιασε στον… ύπνο τους φιλοξενούμενους και μετά από δύο προσωπικές προσπάθειες του Καλαϊτζάκη έφτασε στο +8 (62-54). Εκ τότε το “τριφύλλι” δεν βρήκε ξανά το δρόμο προς το καλάθι. Ο Δούκας έκανε την δική του αντεπίθεση, με τους Δραγάτη και Λιούνη να πλησιάζουν (52-50). Ο Δούβλης μείωσε ακόμη περισσότερο με μία βολή στα 26” για την ολοκλήρωση του αγώνα, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε ήδη πετάξει στα… σκουπίδια δύο ζευγάρια βουλών. Αμέσως μετά, ο Λιούνης εκμεταλλεύτηκε το επιθετικό ριμπάουντ και έβαλε μπροστά τον Δούκα (52-53). Στα 7” ο Καμπερίδης ευστόχησε σε μία βολή. Λίγο αργότερα έχασε την ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμα από τη γραμμή της “φιλανθρωπίας”. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τον Καλαϊτζάκη να αποπειράται ένα σουτ… απελπισίας στην εκπνοή, αλλά να μην βρίσκει στόχο.