ΕΣΚΑΝΑ Εφήβων: Το προβάδισμα σε Ολυμπιακό και Ίκαρο

2017-04-05T16:00:24+00:00 2017-04-05T21:59:10+00:00.

05/Apr/17 16:00

Ο Ολυμπιακός έσπασε το πλεονέκτημα έδρας του Πρωτέα, κερδίζοντας με 61-59! Ανάλογο ήταν το ξεκίνημα και στη σειρά των Μικρών Τελικών, με τον Ίκαρο να παίρνει το προβάδισμα…

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Ο Ολυμπιακός πέτυχε μια σπουδαία νίκη, επικρατώντας του Πρωτέα στη Βούλα με 59-61! Ο Νίκος Αρσενόπουλος ήταν αυτός που χάρισε τη νίκη στους “ερυθρόλευκους” με καλάθι του στα 5” πριν τη λήξη. Και ο Ίκαρος Καλλιθέας, όμως, κατάφερε να “σπάσει” το πλεονέκτημα έδρας του Πανιωνίου, καθώς γύρισε από το -19 και νίκησε στην παράταση με 70-73.

Στο πρώτο παιχνίδι της σειράς του Μεγάλου Τελικού ο Ολυμπιακός έδειξε εξ αρχής τις διαθέσεις του, κάνοντας αρχικά το 0-6. Ο Πρωτέας μπορεί να μείωσε σε 3-6, όμως, ο Αρσενόπουλος έστειλε τη διαφορά στο +8 (3-11). Οι γηπεδούχοι, βέβαια, δεν επέτρεψαν για πολύ αυτή την κατάσταση. Σταδιακά πλησίασαν, μετά από goal – foul του Ναμία έκαναν, μάλιστα, το 12-13. Οι “ερυθρόλευκοι” διατήρησαν, όμως, την πρωτοπορία και μετά από καλάθι και φάουλ του Φίλα έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +4 (17-21). Με δύο γρήγορες επιθέσεις Γάργαλης και Τσακναρίδης ισοφάρισαν για πρώτη φορά (21-21), ενώ οι δύο τους λίγο αργότερα έβαλαν μπροστά τον Πρωτέα με 25-24. Ο Μπαλής, όμως, με βολές έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Ολυμπιακό, το οποίο και και διεύρυνε ελάχιστα αμέσως μετά. Και πάλι οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν και ως το τέλος του δεκαλέπτου κάθε επιτυχημένη προσπάθεια της μίας ομάδας συνοδευόταν από μια εξίσου επιτυχημένη προσπάθεια της άλλης, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει με 34-34.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε στα πρώτα δύο λεπτά της επανάληψης, όμως, με τον Αρσενόπουλο να οδηγεί η ομάδα του Πειραιά έκανε το +7 (38-45, 25′). Με μια εξαιρετική προσπάθεια του Μπούρα ξεκίνησε η αντεπίθεση του Πρωτέα, ενώ ο ίδιος με βολές στη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου έκανε το 46-50. Για περίπου πέντε λεπτά ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς το καλάθι, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο σύλλογος της Βούλας μόνο για να μειώσει σε 49-50. Τρία λεπτά πριν τη λήξη ο Αρσενόπουλος έκανε το 51-54, όμως, ο Τσακναρίδης απάντησε άμεσα με τρίποντο. Στα 50” και πάλι ο Αρσενόπουλος έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με καλάθι και φάουλ (57-59). Στην επόμενη φάση ο Μπούρας έχασε σουτ, αλλά ο Καματερός έκανε με follow το 59-59. Μετά από time-out ο Γάργαλης παγιδεύτηκε στην επαναφορά, ο Παπαγεωργίου του έκλεψε την μπάλα και ύστερα από ασίστ του Μπαλή ο Αρσενόπουλου πέτυχε lay-up στον αιφνιδιασμό. Στην τελευταία τους επίθεση ο Τσακναρίδης δεν βρήκε στόχο.

Στη σειρά για την τρίτη θέση της Α’ ΕΣΚΑΝΑ, ο Πανιώνιος πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο φτάνοντας την διαφορά στους είκοσι πόντους. Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, όμως, Βάρσος και Εξηνταβελώνης ηγήθηκαν της ομάδας της Καλλιθέας, με τον δεύτερο, μάλιστα, να κόψει κατ’ εξακολούθηση τους αντιπάλους του. Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες. Ο Κοπακάκης πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο για τους “κυανέρυθρους”, όμως, ο Αλεξανδρόπουλος κέρδισε φάουλ, ευστόχησε σε τρεις βολές και έστειλε το ματς στην παράταση (63-63). Καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεχωρίσει στο έξτρα πεντάλεπτο. Με μόλις 6” να απομένουν για την ολοκλήρωση, ο ως τότε… ωραίος Καρακεχαγιάς, έγινε μοιραίος, καθώς ο Βάρσος του έκλεψε τη μπάλα και πέτυχε καλάθι. Το τελικό 70-73 διαμορφώθηκε από τον Ψαρά στη γραμμή των βολών. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Βάρσος με 21 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Θοδωρής Αλεξανδρόπουλος και Βασίλης Εξηνταβελώνης, με 19 και 15, αντίστοιχα.