ΕΣΚΑΝΑ Εφήβων: Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός, ισοφάρισε ο Πανιώνιος (pics)

2017-04-07T23:30:02+00:00 2017-04-08T10:42:53+00:00.

07/Apr/17 23:30

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Πρωτέα Βούλας στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς και πανηγύρισε την κατάκτηση του Πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΝΑ!

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε Πρωταθλητής ΕΣΚΑΝΑ, κερδίζοντας ευκολότερα από ότι δείχνει το τελικό 63-57 τον Πρωτέα και πήρε την πρόκριση για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων (Σκάλα Λακωνίας 19-23/), όπου θα έχει τη δυνατότητα να διεκδικήσει τον τίτλο του Πρωταθλητή Ελλάδος για πρώτη φορά στην ιστορία του. Στη σειρά των Μικρών Τελικών, ο Πανιώνιος πέρασε από τον Ίκαρο Καλλιθέας και έκανε το 1-1.

Ο αγώνας στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το ισχνό προβάδισμα. Ο Ολυμπιακός συνέχισε πιο δυναμικά στη δεύτερη περίοδο, με τον Πρωτέα να αδυνατεί να ακολουθήσει τον ρυθμό, γεγονός που έφερε τους “ερυθρόλευκους” στο 36-27 του ημιχρόνου. Ωστόσο, η ομάδα της Βούλας δεν τα παράταση τόσο εύκολα. Μετά την ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεσή τους, πλησιάζοντας με 51-47.

Στα τελευταία λεπτά το ματς πήρε διαστάσεις ντέρμπι, με τους νεαρούς παίκτες των δύο ομάδων να χαρίζουν και θέαμα, εκτός από συγκίνηση. Ο Ολυμπιακός, όμως, κατέστησε πολύτιμο το προβάδισμά του, καθώς δεν επέτρεψε στον Πρωτέα να περάσει μπροστά σε κανένα σημείο. Έτσι, οι παίκτες του Γιάννη Χρυσανθόπουλου πήραν τη νίκη με 63-57 και πανηγύρισαν μια από τις κορυφαίες στιγμές των Ακαδημιών του συλλόγου. Πρώτοι σκόρερ της αναμέτρησης ήταν από κοινού οι “ερυθρόλευκοι” Νίκος Αρσενόπουλος και Ανδρέας Τσουμάνης, καθώς ο 18χρονος παίκτης του Πρωτέα, Χρήστος Αλεξάνδρου.

Στην σειρά των Μικρών Τελικών, ο Πανιώνιος έδωσε παράταση στην ανάδειξη του νικητή της τρίτης θέσης το βράδυ της Πέμπτης. Ο Ίκαρος μπήκε εντυπωσιακά στο παρκέ, προηγούμενος με 17-2, με τον Εξηνταβελώνη να ηγείται στα πρώτα πέντε έξι. Ωστόσο, ένα εντυπωσιακό σερί 0-15, με 13 πόντους του Κοντούδη έφερε τις δύο ομάδες ισόπαλες.

Αν και ο Σπανάκος έκανε το 20-17 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Πανιώνιος κατάφερε να αποκτήσει προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο 16′. Ο Ψαράς με καλάθι και φάουλ, ωστόσο, έφερε και πάλι το ματς στα ίσια (29-29, 20′). Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια οι “κυανέρυθροι” πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό δεκάλεπτο. Πετυχαίνοντας 21 πόντους, έναντι 10 των αντιπάλων τους, και με τον Δημητρακόπουλο να ξεχωρίζει, βρέθηκαν να προηγούνται με διψήφιο αριθμό. Στην τελευταία περίοδο, ο Βάρσος πήρε το παιχνίδι στα χέρια του και κατάφερε να μειώσει ακόμη και σε 50-52.

Όμως, Δημητρακόπουλος και Κοντούδης διατήρησαν την πρωτοπορία, με την ομάδα της Νέας Σμύρνης να φτάνει στο τελικό 55-65. Ο τρίτος και τελευταίος αγώνας θα διεξαχθεί τη Μεγάλη Δευτέρα το βράδυ στο Κλειστό “Ανδ. Βαρίκας”.