Α2: Αποτελέσματα 25ης Αγωνιστικής

2017-04-08T18:04:53+00:00 2017-04-08T19:47:02+00:00.

08/Apr/17 18:04

r ʁԇÏщ`/ ցяӠ- Ёٍ͉ɏӠ(ʙӔS ́ʑՄnjS / Eurokinissi Sports)

Το Πρωτάθλημα της Α2 πήρε… φωτιά! Ο Πανιώνιος απέκτησε “συγκάτοικο” τον Ηρακλή, καθώς δεν τα κατάφερε κόντρα στον επιβλητικό Φάρο.

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Ο Φάρος Κερατσινίου εμφανίστηκε επιβλητικός κόντρα στον πρωτοπόρο Πανιώνιος, τον οποίον οδήγησε στην τρίτη του ήττα στο Πρωτάθλημα με το ευρύ 84-65! Ο Ηρακλής γλίτωσε την τελευταία στιγμή το… στραβοπάτημα στην Καβάλα, όπου κέρδισε με 65-67. Ο Δούκας πήρε ένα εξαιρετικής σημασίας “διπλό” από τον Χολαργό με 70-71. Εντυπωσιακή εμφάνιση και για τον Αμύντα, που νίκησε με 92-77 τον Εθνικό. Παράλληλα, ο Αίολος Αστακού επικράτησε του Ψυχικού με 80-74 και διατηρεί το προβάδισμά του για την είσοδο στα play-off. Οι Μαχητές δεν δυσκολεύτηκαν απέναντι στο Παγκράτι, το οποίο ισοπέδωσαν με 98-48. Η ΑΕΛ “καρδιοχτύπησε” κόντρα στο Ηράκλειο, όμως, νίκησε με 81-73. Τέλος, ο Αρκαδικός έκανε το… καθήκον του απέναντι στον ΓΣΛ, τον οποίο νίκησε με 81-71.

Το πρώτο δεκάλεπτο στο Κερατσίνι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Ωστόσο, ο Πανιώνιος με ένα πολύ καλό τελευταίο δίλεπτο κατάφερε να πάρει διαφορά πέντε πόντων (19-24), με τον Μελισσαράτο, μάλιστα, να καρφώνει εντυπωσιακά στην εκπνοή της πρώτης περιόδου. Στα πρώτα δευτερόλεπτα του δεύτερου δεκαλέπτου ο Πετροδημόπουλος με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε σε 24-24. Η συνέχεια ήταν παρόμοια με τα πρώτα δέκα λεπτά, όμως, το τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου ευνόησε τον Φάρο Κερατσινίου, καθώς Δημάκος, Βασιλόπουλος και Λιακόπουλος έκαναν το 43-37. Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, οι γηπεδούχοι αύξησαν ακόμη περισσότερο την απόσταση, με τον Κακαρούδη να στέλνει τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (48-37). Οι “κυανέρυθροι” δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του Φάρου και εγκλωβίστηκαν στην πιεστική του άμυνα στα επόμενα λεπτά. Στα μέσα της τελευταίας περιόδου, ο Καράμπουλας έκανε το 73-53, ενώ στην επόμενη επίθεση τους οι γηπεδούχοι άγγιξαν το +21 (76-55) με τρίποντο του Κατούφα. Η νίκη είχε ουσιαστικά κριθεί, με το τελικό 84-65 να μοιάζει λογικό της εξέλιξης του ματς.

Κάτι περισσότερο από ανταγωνιστική ήταν η Καβάλα, η οποία δυσκόλεψε περισσότερου του αναμενόμενου τον Ηρακλή. Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο πρώτος σκόρερ του “Γηραιού” Ρουτκάουσκας με 1/2 βολές έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους με 65-66. Οι γηπεδούχοι έχασαν πολλές φορές την ευκαιρία να προσπεράσουν, με αποτέλεσμα ο Γκαγκαλούδης να διαμορφώσει από τη γραμμή των βολών το τελικό 65-67.

Συναρπαστικό ήταν και το παιχνίδι στον Χολαργό με τον Δούκα να βγαίνει νικητής. Η πρωτοπορία άλλαξε πολλές φορές χέρια καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως, η ομάδα του Γιάννη Τζήμα κατάφερε να πάρει μια σημαντική διαφορά (56-64) δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι, βέβαια, δεν τα παράτησαν και με ένα μικρό σερί πλησίασαν. Ωστόσο, οι παίκτες των Εκπαιδευτηρίων διατήρησαν με ψυχραιμία την πρωτοπορία. Ο Γκιζόγιαννης ευστόχησε στη λήξη του χρόνου σε τρίποντο, το οποίο δεν είχε καμία σημασία για την έκβαση, διαμορφώνοντας απλά το τελικό 70-71.

Δύο βαθμούς πιο κοντά στην απευθείας παραμονή βρίσκεται πλέον η ΑΕΛ, η οποία επιβλήθηκε του Ηρακλείου με 81-73. Στο ξεκίνημα του αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα, οι Κρητικοί έπιασαν στον… ύπνο τους Θεσσαλούς, καθώς προηγήθηκαν με 8-16 (6′), με προσωπικές προσπάθειες των Λόλα, Λάτοβιτς και Πετράκη. Οι γηπεδούχοι μείωσαν την απόσταση πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, αλλά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την πρωτοπορία ως και το τέλος του ημιχρόνου (38-44). Μετά την ανάπαυλα, όμως, οι παίκτες του Αβραάμ Παπαδόπουλου αρχικά ισοφάρισαν (47-47) και αμέσως μετά πέρασαν μπροστά στο σκορ (50-47) και απέκτησαν διαφορά ασφαλείας (64-59, 30′). Δύο λεπτά πριν τη λήξη, ο Πετράκης μείωσε σε 73-70. Σταμπουλής και Δεληγέωργης από τη γραμμή των βολών ήταν αυτοί που διατήρησαν το προβάδισμα για την ΑΕΛ, οδηγώντας την ομάδα στο τελικό 81-73. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο έμπειρος παίκτης των “βυσσινί” Μιχάλης Πολίτης, με 18 πόντους.

Στα Πεύκα, οι Μαχητές έδειξαν εξ αρχής τις διαθέσεις τους να “καθαρίσουν” το παιχνίδι. Στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι βρίσκονταν μπροστά με 16-2. Λίγο αργότερα έκαναν το 24-4, ενώ η διαφορά αυξανόταν με γεωμετρική πρόοδο ως το ημίχρονο. Χαρακτηριστικό είναι πως το Παγκράτι έφτασε το διψήφιο αριθμό πόντων λίγο πριν τη συμπλήρωση του εικοσάλεπτου (38-11). Ο Λευτέρης Χατζηκυριακίδης είχε την ευκαιρία να κάνει αρκετές δοκιμές με το έμψυχο δυναμικό του, χωρίς να μειώσει την απόδοση των γηπεδούχων. Η ομάδα της Βορείου Ελλάδας συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο δεύτερο μισό, φτάνοντας εύκολα στη νίκη με 98-48. Οι νεαροί Χατζηκυριακίδης, Δίπλαρος και Τάταρης ήταν πρώτοι σκόρερ με 16 και 14 πόντους, αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 18-24, 38-44, 64-59, 81-73.
ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Σαριμπαλίδης 12 (2), Πολίτης 18 (4), Σταμπουλής 7, Παπαχρήστος 7 (1), Δεληγεώργης 12, Τσιλούλης 6, Μαλτέσιος 3, Τσούτσος 11 (3), Θορστέινσον 5.
Ηράκλειο (Βισκαδουράκης): Λόλας 16 (2), Παπαδάκης 5, Τσερκιτζόγλου 3, Πετράκης 17 (3), Κουπίδης 10, Λιανός 9 (1), Λάτοβιτς 12 (2), Παλλής 2.

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 84-65
Διαιτητές: Ψαριανός-Ανδρικόπουλος-Τσώνος
Δεκάλεπτα: 19-24, 43-37, 61-48, 84-65
Φάρος Κερατσινίου (Συμεωνίδης): Σκορδίλης 10, Κουντουράς, Καράμπουλας 14 (2), Μπατής 5 (1), Πετροδημόπουλος 7, Λιακόπουλος 15, Κακαρούδης 11 (1), Βασιλόπουλος 6 (1), Δημάκος 11 (1), Κατούφας 5 (1)
Πανιώνιος (Οικονόμου): Αλίχοντζιτς 8, Νοέας 5 (1), Νικολακόπουλος, Πελεκάνος 3 (1), Μπάρλος 11 (2), Σακελλαρίου 8 (1), Καρύδας 4, Μίχαλος 6, Μπιλλής 3 (1), Ματαλών 6, Μελισσαράτος 2, Δημητριάδης 9

ΚΑΒΑΛΑ – ΗΡΑΚΛΗΣ 65-67
Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Καλογερόπουλος Λ.-Φακίτσας
Δεκάλεπτα: 23-19, 33-34, 54-56
Καβάλα (Πενταζίδης): Ερεβμπενάζιε 18 (5), Κελαϊδής 4, Μάτζουρτσακ 11 (3), Σαββίδης, Κυριάκου, Κουμλέλης 4, Γκέλιος 14 (4), Μπούκας 5 (1), Σκλήβας 9
Ηρακλής (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 4, Γιαννακίδης, Τότσιος 10, Δέσπος, Χρυσόπουλος 4, Γκαγκαλούδης 16 (3), Ρουτκάουσκας 25, Χείλαρης 5, Καλαϊτζίδης 5 (1)

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ 92-77
Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Διμπινούδης-Μαγγουνής
Δεκάλεπτα: 20-19, 44-34, 66-57, 92-77
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 12 (1), Αγγελόπουλος 24 (2), Τοπάλι 3 (1), Διαμαντόπουλος 15 (2), Κουκουνιάς 8 (2), Βαρδιάνος 3 (1), Μανσαράι 2, Δορκοφίκης 9, Παπαδούλης 3(1), Μπάρμπας 6 (2), Βογιατζής 7, Καμπούρης.
Εθνικός (Βλάχος): Ντουζίδης, Μάρτζος 5(1), Αντωνάκης 12(3), Κόκκαλης 6, Λάανε 10(1), Παπαφλωράτος, Οικονομόπουλος 12(2), Μαχαίρας 18, Χάλαρης 9(1), Καζάκος, Δρόσος 5(1).