ΕΣΚΑ U21: ΑΕΚ, Ψυχικό και Αμύντας στο Final-4! (pics)

2017-04-29T09:25:29+00:00 2017-04-29T09:58:45+00:00.

29/Apr/17 09:25

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ΑΕΚ, Ψυχικό και Αμύντας έκλεισαν τη θέση τους για το Final-4! Ανοιχτό παραμένει το τέταρτο εισιτήριο…

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Η ΑΕΚ ξεπέρασε εύκολα την μία και μοναδική ήττα που είχε δεχτεί στο Πρωτάθλημα Νέων, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα. Η “Βασίλισσα” επικράτησε εντός έδρας της ΚΑΠ με 77-66 και πήρε την πρόκριση για το Final-4 για δεύτερη συνεχή χρονιά. Το Ψυχικό πέτυχε σπουδαία νίκη στον Προμηθέα Χαλανδρίου με 79-96, ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και πήρε το δεύτερο εισιτήριο για τα Ημιτελικά. Για πρώτη φορά θα βρεθεί στην Τελική Φάση της διοργάνωσης ο Αμύντας, ο οποίος επιβλήθηκε των Μελισσίων με 81-61 και κλείδωσε την πρώτη θέση του 4ου Ομίλου. Οι “πορτοκαλί” θα αντιμετωπίσουν την ΑΕΚ στον πρώτο Ημιτελικό, ενώ το Ψυχικό πρέπει να περιμένει για να μάθει τον αντίπαλό του.

Μια θέση έχει μείνει κενή για το Final-4, για την οποία έχει το προβάδισμα ο Δούκας, ως πρωτοπόρους του 1ου Ομίλου. Αν τα Εκπαιδευτήρια κερδίσουν την επόμενη Τετάρτη την Νίκη Αμαρουσίου, τότε θα είναι αυτά που θα διεκδικήσουν τον τίτλο του Πρωταθλητή.

Στο παιχνίδι του 3ου Ομίλου, το νωχελικό ξεκίνημα των “κιτρινόμαυρων” επέτρεψε στην ομάδα της Αγίας Παρασκευής να πάρει το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (11-14), το οποίο διατήρησε με δυσκολία ως και το τρίτο δεκάλεπτο (47-50). Στα τελευταία λεπτά, όμως, οι παίκτες του Αλέξη Φαλέκα πάτησαν… γκάζι και με ένα επί μέρους 30-16 πήραν τη νίκη με 77-66. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Τσαλμπούρης, με 32 πόντους, ενώ και ο Διονύσης Σκουλίδας συνέβαλε σημαντικά με 14 πόντους.

Οι “σκίουροι”, οι οποίοι έπρεπε να κερδίσουν με τουλάχιστον 16 πόντους για να προκριθούν ως οι πρώτοι του 2ου Ομίλου, ξεκίνησαν πολύ δυνατά το ματς. Μουράτος και Μαγούλας έκαναν το +10 (17-27) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ωστόσο, ο Προμηθέας δεν τα παράτησε τόσο εύκολα. Από το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Τσιγγενόπουλος άρχισε να μειώνει για τους γηπεδούχους, φτάνοντας ακόμη και στο -3 (30-33, 15′). Με τους Μουράτο και Χρυσό να οδηγούν επιθετικά, το Ψυχικό κατάφερε να διευρύνει ξανά το προβάδισμα. Μετά την ανάπαυλα, οι παίκτες του Νίκου Παπανικολάου έφεραν την απόσταση στο σημείο που χρειάζονταν, ύστερα από καλάθι του Μουράτου στον αιφνιδιασμό (49-66, 27′).

Στα τελευταία λεπτά, όμως, η ομάδα του Γιώργου Μελέτη έδωσε διαστάσεις… ντέρμπι στο ματς. Παπαδημητρίου και Τσιγγενόπουλος έκαναν το 71-83 στο 38′, δίνοντας ελπίδες πρόκρισης στην ομάδα τους. ΠαπανδρέουΧρυσός και Ρουμελιώτης αύξησαν για λίγο την απόσταση, αλλά ο Τσιγγενόπουλος ευστόχησε για το 78-90.

Ο Ρουμελιώτης ήταν ξανά ψύχραιμος στις βολές, κάνοντας το 78-92. Στην επόμενη επίθεση ο Ιορδάνου έκλεψε τη μπάλα και ο Μουράτος έτρεξε στον αιφνιδιασμό και έκανε το 78-94. Στην συνέχεια, ο Παπαδημητρίου ευστόχησε σε 1/2 βολές, ενώ ο Χρυσός ήταν δις εύστοχος, “σφραγίζοντας” την πρόκριση με το τελικό 79-96.

Ο Αμύντας θα είναι έκανε το 4/4 στον 4ο Όμιλο και προκρίθηκε στην Τελική Φάση της διοργάνωσης. Οι γηπεδούχοι είχαν ένα σχετικά εύκολο βράδυ στο Κλειστό της ΠΥΡΚΑΛ, καθώς πήραν μια ουσιαστική διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο (20-11). Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, τα Μελίσσια προσπάθησαν να πλησιάσουν, όμως, ο Αμύντας συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα (39-32). Μετά την ανάπαυλα, οι παίκτες του Παναγιώτη Σαλίχου έδειξαν τον καλύτερό τους εαυτό και “καθάρισαν” εν πολλοίς τη νίκη από το τρίτο δεκάλεπτο. Χαρακτηριστικό είναι ότι πέντε παίκτες των “πορτοκαλί” είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Σπύρος Ραυτόπουλος με 18 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Καλδής, Παπαδούλης, Μανσαράι και Αθανασούλας.