Πανελλήνιο Εφήβων: Πρωταθλητής ο Δούκας!

2017-04-30T21:02:31+00:00 2017-04-30T21:08:29+00:00.

30/Apr/17 21:02

Τα Εκπαιδευτήρια Δούκα κέρδισαν στο μεγάλο ντέρμπι τον ΠΑΟΚ και στέφθηκαν πρόωροι Πρωταθλητές!

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Το πρώτο Πρωτάθλημα στην ιστορία του πανηγύρισε ο Δούκας, ο οποίος μετά από ένα συναρπαστικό ματς επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ με 66-71 και σφράγισε πρόωρα την κορυφή του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων της Κατερίνης!

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερη αντίσταση ο Προμηθέας νίκησε με 88-62 τον Εργοτέλη στο πρώτο παιχνίδι της τέταρτης μέρας. Η ομάδα της Πάτρας ξεκίνησε δυναμικά από το πρώτο πεντάλεπτο, οπότε προηγήθηκε για πρώτη φορά με +10 (7-17), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 17-30. Η απόσταση εκτοξεύθηκε στους 20 πόντους (26-46), από την δεύτερη κίολας περίοδο. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο μισό του αγώνα, καθώς οι Κρητικοί δεν κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικοί, γνωρίζοντας την τέταρτη ήττα τους στη διοργάνωση. Μαντζούκας, Μπαρδάκας, Γκάτζιος και Σανδραμάνης είχαν διψήφιο αριθμό πόντων για τους νικητές.

Ο Ολυμπιακός… ξέσπασε στον Πιερικό Αρχέλαο, του οποίου επιβλήθηκε με το ευρύ 71-37. Αν και οι “ερυθρόλευκοι” ήταν καλύτεροι από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, οι οικοδεσπότες έμειναν κοντά στο σκορ ως την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Πειραιά συνέχισαν καλύτερα στην άμυνα και με ένα σερί 13-3 έστειλαν τη διαφορά στο +17 στο ημίχρονο. Η παρουσία του Πιερικού έδειξε να μην είναι απειλητική ούτε μετά την ανάπαυλα, με αποτέλεσμα η τελευταία περίοδος να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα. Κορυφαίος των Πειραιωτών ήταν ο Πουκουσέφσκι, ενώ ακολούθησαν οι Μερισιώτης και Τσουμάνης.

Στο σπουδαίο ντέρμπι της ημέρας ο ΠΑΟΚ μπήκε φορτσάτος στο παρκέ, προηγούμενος με 9-0 (4′). Οι Θεσσαλονικείς με βολές του Καμπουρίδη και καλάθι του Γιανναρά πήραν διψήφια διαφορά (15-2) στα μέσα της πρώτης περιόδου. Στα τελευταία λεπτά της περιόδου, όμως, ο Δούκας με ένα σερί 6-0 μείωσε σε 21-16. Στα επόμενα λεπτά, τα Εκπαιδευτήρια έφτασαν ακόμη πιο κοντά και με τρίποντο του Σακελλαρίου πλησίασαν στον πόντο (24-23). Έχοντας ως όπλο της ευστοχία του από τη γραμμή των 6μ.75 ο “Δικέφαλος” του Βορρά δεν έχασε την πρωτοπορία και μάλιστα αύξησε το προβάδισμά του σε 34-26. Ωστόσο, πριν τη λήξη του ημιχρόνου, οι παίκτες του Κωνσταντίνου Παπαδόπουλου έκαναν ένα δικό του σερί και με σουτ του Καμπερίδη πέρασαν πρώτη φορά μπροστά (36-38, 20′). Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, αλλά τον Δούκα να έχει την πρωτοπορία στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (51-52). Ο Καμπουρίδης με δύο βολές και κάρφωμα έβαλε ξανά τον ΠΑΟΚ μπροστά στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Για τα επόμενα τέσσερα λεπτά το σκορ άλλαζε συνέχεια οδηγό. Ο Δούκας, ωστόσο, κατάφερε να προηγηθεί με τέσσερις έξι λεπτά πριν τη λήξη (53-57). δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία μέχρι το 34ο λεπτό, όταν ο Δούκας προηγήθηκε με 53-57. Αν και ο Ζαμπάκης μείωσε στον πόντο για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, ο Καμπερίδης έκανε το 59-62 για τον Δούκα. Και πάλι ο Καμπερίδης με βολές έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στον Δούκα, ενώ αμέσως μετά ο Δραγάτης κάρφωσε για το 62-67. Ο Γιανναράς ευστόχησε σε τρίποντο και έκανε το 66-69, όμως, δεν υπήρχε αρκετός χρόνος για τον ΠΑΟΚ. Ο Καμπερίδης ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή της “φιλανθρωπίας” και σφράγισε τη νίκη και το… Πρωτάθλημα με το τελικό 66-71.