ΕΣΚΑ U21: Στον Τελικό Δούκας και ΑΕΚ!

2017-05-16T08:00:14+00:00 2017-05-17T19:47:38+00:00.

16/May/17 08:00

Ο Δούκας λύγισε την αντίσταση του Ψυχικού, ενώ η ΑΕΚ προσπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Αμύντα, εξασφαλίζοντας τις δύο θέσεις του Τελικού!

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Τα Εκπαιδευτήρια κέρδισαν με δυσκολία στον πρώτο Ημιτελικό της βραδιάς το Ψυχικό με 93-82. Στον δεύτερο Ημιτελικό η ΑΕΚ ήταν απόλυτη κυρίαρχος κόντρα στον Αμύντα, του οποίου επιβλήθηκε με 78-50. Έτσι, οι “κιτρινόμαυροι” θα βρεθούν για δεύτερη συνεχή χρονιά στον Τελικό της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσουν τον Δούκα στην παρθενική του εμφάνιση. Ψυχικό και Αμύντας θα συναντηθούν για τρίτη φορά φέτος στον Μικρό Τελικό, με έπαθλο το Χάλκινο Μετάλλιο.

Στον πρώτο αγώνα του Final-4, ο Δούκας ξεκίνησε καλύτερα, ωστόσο το Ψυχικό έμενε κοντά στο σκορ. Στα μισά της πρώτης περιόδου οι τυπικά γηπεδούχοι βρίσκονταν μπροστά με 15-13. Με πέντε προσωπικούς πόντους του Μαστόρου η απόσταση μεγάλωσε, με το δεκάλεπτο να λήγει 23-16. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου Μουράτος και Ιορδάνου μείωσαν σε -2 (23-21), αλλά ο πλουραλισμό στην επίθεση του Δούκα διατήρησε το προβάδισμα. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Αγραβάνης έκανε για πρώτη φορά το +12 (42-30). Παρόλα αυτά με εύστοχο τρίποντο του Ιορδάνου, το Ψυχικό πλησίασε όσο περισσότερο μπορούσε στο ημίχρονο (44-37).

Μετά την ανάπαυλα, οι “σκίουροι” μείωσαν προσωρινά σε -6 (46-40, 48-42), αλλά με δύο τρίποντα των Ψαρρά και Καμπερίδη η ψαλίδα άνοιξε εκ νέου (54-42). Οι παίκτες του Νίκου Παπανικολάου πίεσαν περισσότερο στην άμυνα και πλησίασαν και πάλι σε μονοψήφιο αριθμό. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ο Ρουμελιώτης έκλεψε τη μπάλα και ο Βλαδίτσης πέτυχε καλάθι και φάουλ, κάνοντας το 59-56. Ο Χρυσός στον αιφνιδιασμό πλησίασε άμεσα ακόμη περισσότερο (59-58), ενώ στην επόμενη επίθεση ο Ιορδάνου έβαλε μπροστά για πρώτη φορά το Ψυχικό. Ο Μιλεντίγιεβιτς απάντησε με τρίποντο, ανακτώντας το προβάδισμα για τον Δούκα (62-61). Στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου ο Μαγουλάς έφερε και πάλι το ματς στα ίσα (63-63). Ο Μουράτος έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στο Ψυχικό (63-66), όμως, αυτό δεν ήταν αρκετό.

Αγραβάνης, Καρράς και Καμπερίδης ανέβαλαν την επίθεση με επιτυχία την επίθεση των Εκπαιδευτηρίων, διαμορφώνοντας το 73-69. Σε εκείνο το σημείο, ένα αμφισβητούμενο καλάθι και φάουλ στον Καρρά υπήρξε η αιτία να διαμαρτυρηθεί έντονα ο Νίκος Παπανικολάου, με αποτέλεσμα να αποβληθεί με δύο τεχνικές ποινές.

Έτσι, η απόσταση για την ομάδα του Κωνσταντίνου Παπαδόπουλου έφτασε εύκολα στο +7 (75-69). Το Ψυχικό έκανε μια απέλπιδα προσπάθεια να πλησιάσει πάλι, μετά από καλάθι στον αιφνιδιασμό από τον Βλαδίτση (82-78), ωστόσο, δεν υπήρχε αρκετό χρόνο και… ψυχραιμία. Στα εναπομείναντα λεπτά, τα Εκπαιδευτήρια βρήκαν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 93-82.

Το δεύτερο παιχνίδι στο Ζηρίνειο δεν χρήζει ιδιαίτερου σχολιασμού. Με τον Σκουλίδα να ηγείται, πετυχαίνοντας 10 πόντους στο δεύτερο μισό του πρώτου δεκαλέπτου, η ΑΕΚ πήρε γρήγορα διψήφια διαφορά (23-12). Στα επόμενα λεπτά η απόσταση αυξήθηκε ακόμη περισσότερο, αφού ο Αμύντας δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον επιθετικό ρυθμό της “Βασίλισσας”, ούτε να ανταποκριθεί επαρκώς στην άμυνα. Με ένα σερί 24-11 η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια με το +24 (47-23).

Στην τρίτη περίοδο ο Μανσαράι πραγματοποίησε μεστή εμφάνιση, όμως, αυτό δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του Υμηττού. Η διαφορά άγγιξε το +33 για τους “κιτρινόμαυρους”, οι οποίοι είχαν ουσιαστικά εξασφαλίσει την νίκη και την πρόκρισή τους στον Τελικό. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Διονύσης Σκουλίδας, με 21 πόντους. Ακολούθησε ο Γιώργος Τσαλμπούρης με 17, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια, η οποία ήρθε από τον πάγκο, από τους Βιτζηλαίο, Βάση και Ρούσση.

Τον αγώνα των Νέων παρακολούθησαν και οι Ντούσαν Σάκοτα, Μάικλ Ντίξον, Τσινεμέλου Ελονού, Μίλαν Μιλόσεβιτς, Γιαννούλης Λαρεντζάκης από την ΑΕΚ, οι νεαροί του Παναθηναϊκού, Λευτέρης Μποχωρίδης, Βασίλης Χαραλαμπόπουλος και Μιχάλης Λούντζης και από τον Ολυμπιακό, ο μεγάλος αδερφός του Γιάννη Αγραβάνη, Δημήτρης. Στο Κλειστό της Κηφισιάς βρέθηκε και ο προπονητής του Πανιωνίου, Νίκος Οικονόμου, οι Θωμάς Νίκου και Ντίνος Αχής του Ψυχικού, αλλά και ο Γιάννης Μολφέτας του Δούκα.

Αποτελέσματα:

Δούκας – Ψυχικό 93-82
ΑΕΚ – Αμύντας 78-50

Φύλλα Αγώνα:

ΔΟΥΚΑΣ – ΨΥΧΙΚΟ
Δεκάλεπτα: 23-16, 44-37, 63-61, 93-82
Δούκας (Παπαδόπουλος): Μιλεντίγιεβιτς 10, Καμπερίδης 17 (2), Κιάκης 3 (1), Προίσκος 4, Ψαρράς 5 (1), Καρακατσάνης 2, Αγραβάνης 23 (2), Κιόρρι, Μαστόρος 14 (1), Καρράς 16
Ψυχικό (Παπανικολάου): Παπανδρέου 6, Βλαδίτσης 5, Μουράτος 21 (2), Χρυσός 12, Κόττας 3 (1), Μαγουλάς 5, Ιορδάνου 15 (2), Ρουμελιώτης 15 (2)

ΑΕΚ – ΑΜΥΝΤΑΣ 78-50
Δεκάλεπτα: 23-12, 47-23, 67-34, 78-50
ΑΕΚ (Φαλέκας): Βάση 8 (2), Μωραΐτης 6, Στεργίου 3 (1), Καπερώνης 2, Κόλτηρης, Ρούσσης 7 (1), Σκουλίδας 21 (4), Χρήστου 2, Πρόφκα 2, Βιτζηλαίος 8 (2), Χατζηδάκης 2, Τσαλμπούρης 17 (1)
Αμύντας (Σαλίχος): Μανσαράι 16 (1), Καραγεώργος, Δημητριάδης 2, Μπούρας 3, Παπαδούλης 4, Χαριάτης 3, Σκορδάς 6, Αποστολάκης Ε., Ρούσσος , Καλδής 14 (1), Ραυτόπουλος 2, Αθανασούλας