ΕΣΚΑ U21: “Χάλκινο” το Ψυχικό! (pics)

2017-05-18T21:26:16+00:00 2017-05-19T10:53:18+00:00.

18/May/17 21:26

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Το Ψυχικό νίκησε τον Αμύντα σε ένα… ανατρεπτικό παιχνίδι και κατέκτησε το Χάλκινο Μετάλλιο στο Πρωτάθλημα Νέων!

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Οι παίκτες του Νίκου Παπανικολάου “καρδιοχτύπησαν” κόντρα στον Αμύντα! Ωστόσο, με ψυχραιμία διατήρησαν το προβάδισμα τους και νίκησαν τελικά με 64-58, κατακτώντας την τρίτη θέση του Πρωταθλήματος Under21! Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Βαγγέλης Μανσαράι από τον Αμύντα, ενώ κορυφαίος των νικητών ήταν ο Βασίλης Μουράτος.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το Ψυχικό ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, προηγούμενο με 6-0 στα πρώτα δύο λεπτά. Ο Αμύντας μείωσε με σουτ του Παπαδούλη λίγο πριν τα μισά της πρώτης περιόδου (8-5, 4’), αλλά ο Μουράτος αύξησε άμεσα την απόσταση (10-5, 5’). Ιορδάνου και Μαγουλάς δημιούργησαν μια διαφορά ασφαλείας (15-6), ενώ ο Μουράτος έκανε για πρώτη φορά το +12 (18-6, 7’). Με οδηγό τον Μανσαράι, ο σύλλογος του Υμηττού προσπάθησε να αντεπιτεθεί, αλλά το μόνο που κατάφερε είναι να πλησιάσει σε 19-12 ένα λεπτό πριν τη λήξη της περιόδου.

Στα επόμενα λεπτά, οι «σκίουροι» εκμεταλλεύτηκαν τα αμυντικά κενά των «πορτοκαλί» με αποτέλεσμα να ανοίξουν ακόμη περισσότερο την ψαλίδα. Παράλληλα, οι παίκτες του Παναγιώτη Σαλίχου δυσκολεύονταν να βρουν το δρόμο προς το καλάθι, γεγονός που επέτρεψε στο Ψυχικό να φτάσει ακόμη και το 34-17 (16’). Ένα σερί 3-10 έφερε ξανά στο παιχνίδι τον Αμύντα (37-27, 20’), ο οποίος αποχώρησε με ανεβασμένη ψυχολογία ύστερα από κάρφωμα του Μανσαράι και τάπα του Μπούρα.

Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, ο Μαγουλάς με τρίποντο έκανε το 40-27 και αμέσως μετά ο Μουράτος διεύρυνε εκ νέου το σκορ. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι αποπειράθηκαν μάταια για μία ακόμη φορά να πλησιάσουν. Το 44-32 έγινε μέσα σε λίγα λεπτά 51-32 (25′), με την απόσταση να αγγίζει για πρώτη φορά το +19, ύστερα από το σουτ του Ιορδάνου.

Το Ψυχικό έμοιαζε ο απόλυτος κυρίαρχος ως το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, όμως, ο Αμύντας έκανε ένα εντυπωσιακό 0-12 και έφερε την διαφορά στο 59-52 (35′). Ο Χρυσός έκανε προσωρινά το 61-52, αλλά ο Αμύντας δεν τα παράτησε. Ο Παπαδούλης ευστόχησε σε τρίποντο και ο Ραυτόπουλος με βολή έκανε το 61-58, 55” πριν τη λήξη, με το παιχνίδι να παίρνει… φωτιά.

Ο Μαγουλάς, όμως, κέρδισε φάουλ και βάζοντας την πρώτη από τις δύο βολές, σφράγισε τη νίκη του Ψυχικού. Ο Χρυσός στον αιφνιδιασμό έγραψε το τελικό 64-58, το οποίο χάρισε στην ομάδα των Βορείων Προαστίων το πρώτο της μετάλλιο σε Πρωτάθλημα Νέων.

Φύλλο Αγώνα

ΨΥΧΙΚΟ – ΑΜΥΝΤΑΣ 64-58
Δεκάλεπτα: 22-12, 37-27, 55-40, 64-58
Ψυχικό (Παπανικολάου): Μερτζάνης, Παπανδρέου 4, Βλαδίτσης 3, Κούτρας, Μόσχος, Χρυσός 16(1), Κόττας 3, Μαγουλάς 8(1), Ιορδάνου 12(2), Ρουμελιώτης 2, Ξένος, Μουράτος 17(1)
Αμύντας (Σαλίχος): Μανσαράι 20(1), Καραγεώργος, Δημητριάδης, Μπούρας, Παπαδούλης 12(3), Χαριάτης, Σκορδάς 6(1), Αποστολάκης Ε., Ρούσσος, Καλδής 9, Ραυτόπουλος 11, Αθανασούλας