Α2: Στην Stoiximan.gr Basket League ο Φάρος!

2017-05-24T18:25:29+00:00 2017-05-24T18:36:07+00:00.

24/May/17 18:25

Á2 ÊÁÔÇÃÏÑÉÁ / ÖÁÑÏÓ - ÇÑÁÊËÇÓ (ÂÁÓÉËÇÓ ÌÁÑÏÕÊÁÓ / Eurokinissi Sports)

Ο Φάρος Κερατσινίου λύγισε την αντίσταση του Ηρακλή, πήρε μια σπουδαία νίκη και κέρδισε την άνοδο στην Stoiximan.gr
Basket League!

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Ο Φάρος νίκησε στο Κερατσίνι τον Ηρακλή με 86-75, έκανε το 2/2 στη σειρά των Play Off και κατέκτησε την δεύτερη θέση και την άνοδο στην Stoiximan.gr Basket League! Αν και η ομάδα του Πειραιά ξεκίνησε με μειονέκτημα έδρας, αυτό δεν στάθηκε εμπόδιο ούτε στην Α’ Φάση με τον Δούκα, αλλά ούτε με τον “Γηραιό”. Πραγματοποιώντας τέσσερις εξαιρετικές εμφανίσεις, ο Φάρος Κερατσινίου αναδείχθηκε η κορυφαία ομάδα στα Play Off για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά και από τη νέα σεζόν θα αγωνίζεται στα μεγάλα “σαλόνια” του Ελληνικού μπάσκετ.

Το τελευταίο παιχνίδι της σεζόν ξεκίνησε εντυπωσιακά από τα πρώτα λεπτά. Τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή επέλεξαν να επιτεθούν από τη γραμμή του τριπόντου, με αποτέλεσμα το σκορ να αγγίζει το 32-30 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στην δεύτερη περίοδο, ο σύλλογος του Κερατσινίου πήρε διαφορά ασφαλείας (45-38), όμως, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν άμεσα (45-45), επιτρέποντας στον Φάρο να πάει στα αποδυτήρια μόνο με ένα πόντο διαφορά (50-49). Στην επανάληψη, μ ε τον Μπατή να ηγείται η διαφορά αυξήθηκε εκ νέου για τους γηπεδούχους (63-54). Ωστόσο, ο Ηρακλής δεν απομακρύνθηκε περισσότερο, με την τρίτη περίοδο να λήγει με 67-64.

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου η ομάδα του Σάββα Συμεωνίδη έκανε ένα σερί, καταφέρνοντας να φτάσει την απόσταση σε διψήφιο νούμερο (77-64). Όμως, αυτό δεν εμπόδισε τους Θεσσαλονικείς να επιστρέψουν. Με τον Ρουτκάουσκας να πετυχαίνει 10 συνεχόμενους πόντους και τον Φάρο να αδυνατεί να βρει διάδρομο προς το καλάθι η διαφορά μειώθηκε σε 77-74. Χάριν σε τεχνική ποινή που δόθηκε στον Γκαγκαλούδη, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν ξανά ύστερα από περίπου πέντε λεπτά. Ακολούθησε καλάθι του Σκορδίλη για να γίνει το 80-74, στα 2,5′ για τη λήξη. Ο Γκαγκαλούδης ήταν κατά το ήμισυ εύστοχος από τη γραμμή των βολών, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον πρωτοπόρους να απομακρυνθούν περισσότερο. Με μία αρκετά… βιαστική προσπάθεια ο Κακαρούδης έκανε το 83-75. Αμέσως μετά, ένα ακόμη τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Λιακόπουλο, έγραψε το τελικό 86-75.  Παρά την ένταση που επικράτησε για λίγο μετά την ολοκλήρωση του αγώνα, τα πνεύματα ηρέμησαν σύντομα και έτσι ο Φάρος πανηγύρισε έξαλλα την τεράστια επιτυχία του.

Στο Κλειστό της Ιχθυόσκαλας παραβρέθηκε και ο Παναγιώτης Γιαννάκης, ο οποίος παρακολούθησε την σπουδαία αναμέτρηση.

Φύλλο Αγώνα:

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ – ΗΡΑΚΛΗΣ 86-75
Διαιτητές: Μπήτης, Παναγιώτου, Παντελίδης
Δεκάλεπτα: 32-30, 50-49, 67-64, 86-75.
ΦΑΡΟΣ (Συμεωνίδης): Σκορδίλης 17, Βασιλόπουλος 9 (1), Κουντουράς, Καράμπουλας 5 (1), Μπατής 3 (1), Πετροδημόπουλος, Λιακόπουλος 11 (2), Κακαρούδης 10 (3), Λιάδης, Δημάκος 26 (5), Κατούφας 5 (1), Παπαδόπουλος.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 13 (1), Γιαννακίδης, Ονάσογλου 4, Δέσπος, Χρυσόπουλος 6 (2), Γκαγκαλούδης 16 (3), Κάτσιος, Ταουσάνης, Ρουτκάουσκας 22, Χείλαρης 7 (2), Καλαϊτζίδης 7 (1).