Περιστέρι: Πρεμιέρα με νίκη κόντρα στο Λαύριο για το τουρνουά “Θανάσης Χριστοφόρου” (photo)

2017-09-08T19:32:53+00:00 2017-09-08T20:28:58+00:00.

08/Sep/17 19:32

Με νίκη ξεκίνησε το τουρνουά “Θανάσης Χριστοφόρου” το Περιστέρι το οποίο επικράτησε του Λαυρίου με 89-86 στην παράταση σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, παρά την εποχή.

Οι παίκτες του κόουτς Καραγιάννη απέδειξαν ότι δεν έχουν τίποτα να “ζηλέψουν” από μία καλή ομάδα της Stoiximan.gr Basket League όπως το Λαύριο και ότι θα πρωταγωνιστήσουν στην Α2.

Στα του ματς, είχαμε ένα “θρίλερ” σχεδόν σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα και για αυτό το λόγο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση με σκορ 79-79. Στο έξτρα φιλικό 5λεπτο το Περιστέρι κέρδισε με 86-79.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Δημητριάδης με 15 πόντους πόντους και ο Σιγκούνας με 14 πόντους και 2 τρίποντα. Από το Λαύριο ξεχώρισε ο Ουίγκινς με 14 πόντους.

Το φύλλο αγώνα:

Δεκάλεπτα: 18-23, 42-42, 61-57, 79-79, 89-86π.

ΓΣ Περιστερίου (Καραγιάννης): Κλαρκ 5(1), Μαγκουνής 10, Πολυτάρχου 8(2), Αγγέλου 11(3), Μάντζαρης 9(2), Σκορδίλης 12, Σιγκούνας 14(2), Σίμτσακ 2, Δημητριάδης 15(1), Δομβρογιάννης, Κωνσταντακόπουλος 3.

Λαύριο (Σερέλης): Νίξον 12(1), Βεργίνης 7(1), Παπαδημητρίου 1, Λαμπ 8(2), Μουρ 5, Γιαννακόπουλος 1, Ουίγκινς 14(2), Χαφ 9(3), Κουζέλογλου 12(2), Περράκης 4, Κακλαμανάκης 6, Τζόνσον 7.

*Το τουρνουά «Θανάσης Χριστοφόρου» συνεχίζεται το Σάββατο (9/9) με τον αγώνα Κύμη-Λαύριο (16.45), ενώ ο Γυμναστικός Σύλλογος Περιστερίου θα αντιμετωπίσει αμέσως μετά (19.15) σε φιλικό τον Πρωτέα Βούλας.