2017-10-04T17:45:25+00:00 2017-10-04T17:53:43+00:00.

Giannis Askounis

04/Oct/17 17:45

ʕЅˋϠ/ Eʠ- хȕ̍Ϡ(֙ԏÑVɁ: ԁʇӠӁÉS / EUROKINISSI)

Στους “4” του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε η ΑΕΚ καταβάλλοντας με 92-67 το Ρέθυμνο ενώπιον ελάχιστων φίλων της στο ΟΑΚΑ.

Το πρώτο φετινό επίσημο ματς των δύο ομάδων και συγκεκριμένα της Ένωσης έμοιαζε με φιλικό με βάση την εικόνα της εξέδρας. Πάντως, οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου αποδείχθηκαν κεφάτοι επιθετικά και βελτιώθηκαν στην άμυνα κατά τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου, ώστε να εξασφαλίσουν το θετικό αποτέλεσμα.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Νίκος Βετούλας είχε μόλις δέκα παίκτες στη διάθεσή του. Εξάλλου, οι Σακίλ Γκούντγουιν και Τρέιβον Ράιτ δεν έδωσαν το παρών στο παιχνίδι της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου.

Παρά τις σημαντικές απουσίες, οι Κρητικοί ήταν ανταγωνιστικοί μέχρι το πέρας του πρώτου 20άλεπτου χάρη στον Στέφαν Μούντι. Συγκεκριμένα, ο 23άχρονος Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 21 πόντους στη δεύτερη περίοδο και συνολικά 23 από τους 38 του Ρεθύμνου στο πρώτο ημίχρονο.

Εξέλιξη αγώνα
Ο “δικέφαλος” δημιούργησε διψήφια διαφορά από το πρώτο 10άλεπτο. Φάνηκε πως θα “καθαρίσει” εύκολα το ματς, αλλά μόνος του ο 23άχρονος Μούντι ξανάβαλε τους Ρεθυμνιώτες στο παιχνίδι στη δεύτερη περίοδο, μονάχα για να “εγκλωβιστεί” στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΑΕΚ άνοιξε ξανά διαφορά ασφαλείας και διασφάλισε άκοπα την πρόκριση.

Παίκτης-Κλειδί

Ο Ντούσαν Σάκοτα ήταν ο πρωταγωνιστής για την Ένωση στο πρώτο φετινό επίσημο ματς της. Ανεβάζοντας την απόδοσή του στο δεύτερο 20άλεπτο έφθασε στους 15 πόντους (3/6 δ., 2/5 τρ., 3/4 β.), ενώ “έγραψε” επίσης 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Πού κρίθηκε;
Ο Μούντι… έσπασε τα κοντέρ στη δεύτερη περίοδο, αλλά περιορίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο από την άμυνα της ΑΕΚ. Συνολικά οι γηπεδούχοι σοβαρεύτηκαν στο δεύτερο 20άλεπτο, γεγονός που τους έφερε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Δεκάλεπτα: 29-13, 44-38, 72-55, 92-67.
ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ξανθόπουλος, Σάκοτα 15 (2), Ελονού 11, Τσαλμπούρης 2, Τζέιμς 9 (1), Άτιτς 4, Γκριν 8 (2), Μωραΐτης 2, Λαρεντζάκης 7, Μπάρλοου 16 (3), Μαυροειδής 7, Σι 11 (2).
Ρέθυμνο (Βετούλας): Ντάνιελς 9 (1), Κώττας 2, Μέντλοκ 12 (1), Χριστοδούλου 3, Μούντι 25 (2), Παναρετάκης 2, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 11 (2), Δραγάτης 1, Ρόμπερτσον 2.