Κύπελλο Ελλάδας: Μεγάλες νίκες για Κόροιβο και Παγκράτι!

2018-09-23T18:40:08+00:00 2018-09-23T19:17:06+00:00.

23/Sep/18 18:40

Ολοκληρώθηκε και η 3η αγωνιστική της Α’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, με πολλά μεγάλα ματς και όλους τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τις νίκες, που τους στέλνουν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Φαίακας Κέρκυρας-Ερμής Αγιάς

Στο πρώτο ματς της ημέρας, ο Φαίακας Κέρυρας πήρε μία σπουδαία πρόκριση με 70-69, απέναντι στον πιο ποιοτικό Ερμή Αγιάς και συνεχίζει στο Κύπελλο Ελλάδας, παρότι στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 54-48. Ομως στο τέλος, οι Κερκυραίοι βάζοντας όλα τα μεγάλα σουτ, πήραν την μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-17 34-40, 48-54, 70-69

Ανατόλια-Καστοριά

Σπουδαία νίκη πρόκριση πέτυχε και η Ανατόλια που στην έδρα της “λύγισε” την έμπειρη Καστοριά με 71-61 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι (55-54), όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι δέχθηκαν μόλις 7 πόντους και πήραν μία δίκαιη πρόκριση, χάρη στην εξαιρετική τους άμυνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 27-31, 55-54, 71-61

Παγκράτι-Ψυχικό

Το πάντα δυνατό Παγκράτι στην έδρα του, με “όπλο” την καλή του άμυνα, αλλά και την εμπειρία του από το Κύπελλο Ελλάδας, κατάφερε να κερδίσει το Ψυχικό με 78-74 και να συνεχίσει την πορεία του στον θεσμό του Κυπέλλου. Η ιστορική ομάδα, διατηρούσε στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού το προβάδισμα και στο φινάλε πήρε άξια την νίκη-πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 16-9, 41-37, 57-50, 78-74

Κόροιβος Αμαλιάδας-Καρδίτσα

Μετά από μία δύσκολη περυσινή σεζόν στην Basket League, o Κόροιβος φαίνεται πως βρίσκει φέτος την ηρεμία του, κερδίζοντας στην έδρα του δύσκολα την Καρδίτσα με 67-65 σε ένα πολύ σκληρό ντέρμπι. Οι εναλλαγές στο σκορ, ήταν συνεχόμενες κατά την διάρκεια της αναμέτρησης, όμως στο φινάλε μίλησε η ποιότητα και η έδρα του Κόροιβου που πήρε μία μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 27-31, 50-51, 67-65

Τρίτων-Απόλλων Πατρών

Ενα πολύ όμορφο απόγευμα είχε ο Τρίτωνας, στην έδρα του κερδίζοντας εύκολα στο δεύτερο ημίχρονο τον Απόλλωνα Πατρών με 74-63, πανηγυρίζοντας την πρόκριση του στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Οι φιλοξενούμενοι μέχρι και το πρώτο ημίχρονο ήταν κοντά στο σκορ (37-32), όμως στο δεύτερο εικοσάλεπτο, οι παίκτες του Τρίτωνα επέβαλλαν τον ρυθμό τους και χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, πήραν την πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 37-32, 63-52, 74-63