Κύπελλο Ελλάδας: “Λύγισε”το Λαύριο ο εντυπωσιακός Κολοσσός Ρόδου!

2018-10-02T17:44:22+00:00 2018-10-02T19:53:29+00:00.

02/Oct/18 17:44

Μία μεγάλη νίκη για την πρώτη αγωνιστική της Β’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, πανηγύρισε στην έδρα του, ο Κολοσσός Ρόδου κερδίζοντας με 80-72 το Λαύριο και συνεχίζει στον θεσμό.

Οι νησιώτες με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, είχαν συνεχώς ένα προβάδισμα (έστω και μικρό), κάτι που τους επέτρεψε στο τέλος του αγώνα, να “καθαρίσουν” την νίκη, δείχνοντας πως και την νέα σεζόν θα είναι ανταγωνιστικοί στις εγχώριες διοργανώσεις.

Πλέον μετά την πρόκριση του ο Κολοσσός Ρόδου, θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του στα προημιτελικά, ο οποίος θα βγει από το ζευγάρι Ολυμπιακός-Χολαργός, με το παιχνίδια να διεξάγεται την Πέμπτη (4/10).

Το παιχνίδι

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έδειξε πιο έτοιμη, λόγω και των επίσημων αγώνων που έχει δώσει και προηγήθηκε με 18-14, παίζοντας πολύ καλή άμυνα.

Πάντως στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με καλή επιθετική λειτουργία, γύρισαν το ματς και πήραν το προβάδισμα στα χέρια τους, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 35-32.

Το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, είχε εξαιρετικό με ρυθμό με αποτέλεσμα αυτό να βοηθήσει τους Ροδίτες να διατηρήσουν το προβάδισμα τους με 57-54, αλλά το Λαύριο να μην αφήσει την διαφορά να αυξηθεί.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το ντέρμπι καλά κρατούσε στην Ρόδο, με το προβάδισμα στο σκορ να αλλάζει συνέχεια χέρια και τους γηπεδούχους 3 περίπου λεπτά πριν την λήξη, να είναι μπροστά με 70-68. Στο τέλος ο Κολοσσός Ρόδου, με τη άμυνα του να κάνει την διαφορά και παράλληλα βρίσκοντας τις λύσεις στην επίθεση, πήρε την νίκη-πρόκριση στο Κυπέλλο με 80-72, ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο την νέα αγωνιστική περίοδο.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Κουίνσι-Γιόχαν με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Μαυροειδής που “άγγιξε” το double double με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Από το κακό αμυντικά Λαύριο, ξεχώρισαν οι Μέλσον με 24 πόντους και 2 ριμπάουντ και ο Νίξον με 14 πόντους, 3 ασίστ και ισάριθμα ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 14-18, 35-32, 57-54, 80-72

Κολοσσός Ρόδου (Βετούλας): Μπρόουνινγ 13(1 τρ, 7 ριμπ), Ντούρεν 6, Κέμπτον, Άσκα 13(1 τρ, 8 ριμπ), Δημάκος 10(2), Γεωργαλλής, Ντιγκς 16(1 τρ, 7 ριμπ), Γεωργάκης 1, Μαυροειδής 15(8 ριμπ), Παπαδάκης 6(2).

Λαύριο (Σερέλης): Μαστρογιαννόπουλος 2, Μέλσον 23(2), Λούντζης 9(1), Μιλόσεβιτς 2(6 ριμπ), Κουζέλογλου 7(1), Νίξον 14(2), Περράκης, Κακλαμανάκης 8, Χαραλαμπόπουλος 3(1/7 σουτ), Οντιάσε 4.