Κύμη: Με “σούπερ” άμυνα πέρασε από την Κρήτη και προκρίθηκε στους “8”!

2018-10-03T18:07:43+00:00 2018-10-03T18:09:42+00:00.

03/Oct/18 18:07

ʕЅˋϠ/ хȕ̍Ϡ- ʕ̇ (֙ԏÑVɁ: ӔŖMϓ сЁ͇Ӡ/ EUROKINISSI)

Μία μεγάλη πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, πήρε η Κύμη κερδίζοντας στην Κρήτη το Ρέθυμνο με 69-61, για την 1η αγωνιστική της Β’ Φάσης της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ήταν καλύτερη σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα, με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο και πήρε μία δίκαιη και σπουδαία πρόκριση στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας.

Μάλιστα η Κύμη, έχει την δυνατότητα να προχωρήσει ακόμα περισσότερο στην διοργάνωση, αφού στα προημιτελικά θα υποδεχθεί το Περιστέρι στην έδρα της (3 ή 4/11).

Το παιχνίδι

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Κρητικοί έδειξαν καλά δείγματα στην επιθετική τους λειτουργία και προηγήθηκαν με 18-13, παίζοντας παράλληλα πολύ καλή άμυνα.

Στην δεύτερη περίοδο όμως, μία άλλη Κύμη εμφανίστηκε στο παρκέ και με “όπλο” την εξαιρετική της αμυντική λειτουργία, επέτρεψε στους γηπεδούχους να σημειώσουν μόλις 9 πόντους και αυτόματα πήρε το προβάδισμα στην λήξη του ημιχρόνου με 31-27.

Το δεύτερο ημίχρονο στο Ρέθυμνο, βρήκε τις δύο ομάδες να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση, κάτι που βόλεψε την Κύμη η οποία διατήρησε το προβάδισμα της, με 49-44 βρίσκοντας διαρκώς απαντήσεις, στην προσπάθεια ανατροπής του σκορ από τους γηπεδούχους.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν μια σταθερή διαφορά της τάξεως των 5 πόντων (57-52 στο 35′) και ήταν το φαβορί για την μεγάλη πρόκριση. 3′ λεπτά πριν την λήξη, η Κύμη είχε μία διαφορά “ασφαλείας” με το σκορ να είναι 64-54. Στο τέλος η ομάδα της Εύβοιας, πανηγύρισε την μεγάλη νίκη πρόκριση στο Ρέθυμνο με 69-61!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Σαγκς με 18 πόντους, 2 ασίστ, ισάριθμα κλεψίματα και 1 ριμπάουντ και ο Χόρτον με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ.. Από το ηττημένο και αποκλεισμένο Ρέθυμνο, ξεχώρισε ο  Γκίτον με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 27-31, 44-49, 61-69