Περιστέρι: “Καθάρισε” τον Ήφαιστο στο τέλος με σούπερ Ντάνιελ!

2018-10-03T17:57:58+00:00 2018-10-03T18:10:41+00:00.

03/Oct/18 17:57

ÊÕÐÅËËÏ / ÐÅÑÉÓÔÅÑÉ - ÇÖÁÉÓÔÏÓ ËÇÌÍÏÕ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / EUROKINISSI)

Το Περιστέρι πήρε την πρόκριση για τους ”8” του Κυπέλλου, μετά τη νίκη του επί του Ήφαιστου με 91-81! Τρομερή εμφάνιση από τους Αμερικανούς του Αργύρη Πεδουλάκη!

Το Περιστέρι φιλοξένησε τον Ήφαιστο Λήμνου, με τον νικητή του ζευγαριού να περνάει στην οκτάδα του Κυπέλλου και να αντιμετωπίζει τη Κύμη στην Χαλκίδα, για μία θέση στην τετράδα.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων χαμογέλασε στο φινάλε και με σκορ 91-81 πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση, έχοντας σε μεγάλη ημέρα τους Αμερικανούς της!

Η εξέλιξη: Το παιχνίδι είχε τον τίτλο του ντέρμπι και οι δύο ομάδες το επιβεβαίωσαν στην πρώτη περίοδο. Το σκορ έμεινε σε σχετικά χαμηλό σκορ, όμως η διαφορά δεν μπορούσε να ξεφύγει πάνω από τους 3 πόντους. Έτσι, μετά από 10′ αγώνα, το Περιστέρι βρέθηκε μπροστά με 18-16.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους 10-2, έφτασε για πρώτη φορα σε διψήφια επίπεδα την διαφορά, με μπροστάρη τον Εντ Ντάνιελ. Όμως, η ομάδα από την Λήμνο σταμάτησε τον φρενήρη μέχρι εκεί το σημείο ρυθμό των Περιστεριωτών και με δικό τους σερί ”απάντησαν και έστειλαν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 39-35.

Βρέθηκε πίσω, αλλά όχι για πολύ!

Οι ρόλοι άλλαξαν με την έναρξη της τρίτης περιόδου, όταν και οι φιλοξενούμενοι επέβαλλαν τον δικό του ρυθμό, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ ακόμα και 6 πόντους! Η σειρά του Περιστερίου για ”αντεπίθεση” έφτασε πριν το τέλος των 30′, με την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να 62-64 και να μετατρέπει τα τελευταία 10 λεπτά σε ”μάχη”.

Ο Ήφαιστος μπήκε και πάλι καλύτερα, ξέφυγε για λίγο, αλλά το Περιστέρι βρήκε τους τρόπους στην επίθεση και από το 67-69 βρέθηκε οδηγός με 76-69! Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν, όμως το +9 επανήρθε στο 38′ (85-76)! Μάλιστα, στο φινάλε η διαφορά ”έπιασε” και πάλι διψήφια επίπεδα με το τελικό σκορ να είναι το 91-81!

Πού κρίθηκε: Το Περιστέρι βρέθηκε πίσω με 67-69, όμως με ένα σερί 9-0, πέρασε μπροστά με 7 (76-69) και έκτοτε δεν ξανακοίταξε πίσω, παρά την προσπάθεια του Ήφαιστου.

Παίκτης-κλειδί: Ασταμάτητος ο Εντ Ντάνιελ! Ο Αμερικανός σταμάτησε τους 20 πόντους-10 ριμπάουντ, ενώ και οι υπόλοιποι Αμερικανοί ήταν τρομεροί. Ράιν Χάλοου με 19 πόντους-5 ασίστ, Στίβεν Γκρέι, Κίκι Κλάρκ και Μπέντζαμιν Μπέντιλ με 10 συμπλήρωσαν μία… πεντάδα MVP για το Περιστέρι!

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 39-35, 62-64, 91-81.