Κύπελλο: Σαρωτικός Προμηθέας άφησε έξω τον Άρη από τα προημιτελικά!

2018-10-03T18:48:04+00:00 2018-10-03T18:48:04+00:00.

03/Oct/18 18:48

Ο Προμηθέας συνέχισε από εκεί που σταμάτησε πέρυσι… Η ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος 2017-18 που θέλει φέτος να κάνει τη σεζόν της επιβεβαίωσης, νίκησε με μεγάλη ευκολία τον Άρη με 86-65 και πέρασε στα προημιτελικά του Κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στην Πάτρα…

O Προμηθέας έβαλε από την αρχή τον Άρη στο δικό του παιχνίδι. Άνοιξε γρήγορα το σκορ με το εντυπωσιακό 17-2 και κράτησε τη διαφορά των 15 πόντων (21-6) για αρκετό διάστημα με πρωταγωνιστές τους Σαλούστρο και Ράιον Μπράουν. Ο Άρης αντέδρασε όταν ήρθε από τον πάγκο ο Βεργίνης, μείωσε σε 21-15 (26-19 στο 10’) αλλά οι γηπεδούχοι έβρισκαν σκορ και κράτησαν μία απόσταση ασφαλείας στο ημίχρονο. Ο Προμηθέας προηγήθηκε με 44-31 και 47-36 στο 20’, με τους Σαλούστρο και Μπράουν να έχουν από 11 πόντους (όσους και ο Βεργίνης) και 9π. του Κατσίβελη.

Ο δυνατός στην άμυνα Άρης στα προηγούμενα ματς, δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο στην Πάτρα. Παρότι μείωσε 54-46 με καλάθι του Λάκι Τζόουνς, τα πάρα πολλά λάθη (12-20 στα τέλη της τρίτης περιόδου) δεν του επέτρεψαν να πλησιάσει ακόμα περισσότερο. Ο Μπράουν με τον Κατσίβελη συνέχισαν τη δουλειά τους, ο Προμηθέας ξέφυγε με 61-47 και τίποτα δεν έδειχνε να μπορεί να αλλάξει (30′).

Ο Προμηθέας ουσιαστικά κράτησε ως το τέλος αυτό που έχτισε στο ξεκίνημα του αγώνα, το εκρηκτικό ξεκίνημα για αυτόν. Η διαφορά των +10 πόντων δεν έμεινε στα χαμηλά του όρια αλλά έφτασε ως και τα πιο ψηλά, με 70-51 χάρη σε τρίποντο του Γκίκα στο 33′! Επιστροφή δεν υπήρχε από εκεί για τον Άρη με τη διαφορά να ξεπερνάει και τους 20 πόντους και έτσι ο Προμηθέας πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση δίκαια και χωρίς να απειληθεί καθόλου για 40 λεπτά…

Διαιτητές: ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ Π., ΨΑΡΙΑΝΟΣ, ΔΕΣΛΗΣ