ΑΕΚ: “Κιτρινόμαυρο” πάρτι πρόκρισης στο Αιγάλεω κόντρα στον Διαγόρα! (video)

2018-10-03T19:39:29+00:00 2018-10-03T22:58:48+00:00.

03/Oct/18 19:39

ʕЅˋϠ/ ĉCϑS đՏЉąٍ - Eʠ(֙ԏÑVɁ: ́ъϓ ׏ՆϕчӠ/ EUROKINISSI)

Η ΑΕΚ ήταν εξαιρετική κόντρα στον Διαγόρα Δρυοπιδέων στο Αιγάλεω κερδίζοντας με 76-54 και πανηγύρισε την πρόκριση της στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι με εξαίρεση την πρώτη περίοδο, όπου ο Διαγόρας έδειξε εξαιρετικά στοιχεία, δεν δυσκολεύτηκε στην υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα και πήρε μία δίκαιη πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Πλέον η κάτοχος του Κυπέλλου Ελλάδας, στα προημιτελικά έχει δύσκολο έργο, αφού θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία (3 ή 4/11), με τον νικητή να παίρνει την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Το παιχνίδι

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έδειξαν πως μπορούν να είναι ανταγωνιστικοί κόντρα στην ΑΕΚ και προηγήθηκαν με 23-19.

Στην δεύτερη περίοδο όμως, οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι “ξύπνησαν”, επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους και με το επιμέρους σκορ 24-9, γύρισαν το παιχνίδι και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 43-32.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η κάτοχος του Κυπέλλου Ελλάδας μπήκε με την διάθεση να “καθαρίσει” την πρόκριση και με την άμυνα της να λειτουργεί σε εξαιρετικό βαθμό, προηγήθηκε ακόμα και με πάνω από 20 πόντους διαφορά (

Το τελευταίο δεκάλεπτο, είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να μειώσουν και την “ένωση” να έχει… κλειδώσει την πρόκριση της, στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Τελικό σκορ στο Αιγάλεω 76-54, με την ΑΕΚ να πανηγυρίζει μία άνετη πρόκριση.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Ρόμπερσον με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 μπλοκ και ο Γιόνας Ματσιούλις με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 μπλοκ.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε, ο Νίκος Τσιώκος με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ και ο Κώστας Μαχαίρας με 9 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 32-43, 40-63, 54-76