Ολυμπιακός: Η επιθετική πολυφωνία έφερε την πρόκριση στα προημιτελικά (videos)

2018-10-04T18:49:09+00:00 2018-10-04T21:22:49+00:00.

04/Oct/18 18:49

Ο Ολυμπιακός έκανε πρεμιέρα στην φετινή χρονιά, κερδίζοντας τον Χολαργό στο ΣΕΦ, με τη νίκη αυτή να του δίνει το εισιτήριο για τους ”8” του Κυπέλλου.

Η νέα σεζόν ξεκίνησε και επίσημα για την ομάδα του Πειραία, η οποία υποδέχθηκε τον Χολαργό στο ΣΕΦ, για την Β’ Φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Ολυμπιακός, που δεν είχε τον Κώστα Παπανικολάου, δεν είχε πρόβλημα απέναντι στους νεοφώτιστους στην Basket League, παίρνοντας τη νίκη-πρόκριση με σκορ 85-70. Στην επόμενη φάση, οι ”ερυθρόλευκοι” θα αντιμετωπίσουν τον Κολοσσό Ρόδου.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι σε λίγες ημέρες (7/10, 17:00), θα έχουμε επανάληψη του εν λόγω αγώνα, αυτή την φορά για την πρώτη αγωνιστική της Basket League 2018/19.

Η εξέλιξη: Με αιχμή του δόρατος τον Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα το ματς και με ένα γρήγορο -0, πήρε κεφάλι στο σκορ. Η ”απάντηση” του Χολαργού δεν άργησε και με δικό του 6-0, έφερε το ματς στα ίσα. Η συνέχεια του πρώτου δεκαλέπτου συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό, με τους γηπεδούχους να κλείνουν την περίοδο με το υπέρ τους 19-14.

Η επιθετική εμφάνιση των δύο ομάδων βελτιώθηκε στην συνέχεια, με αποτέλεσμα στο δεύτερο δεκάλεπτο να δούμε ακόμα περισσότερους πόντους και ευστοχία. Οι Πειραίωτες ανέβασαν ρυθμό, με τους παίκτες του Χολαργού να μπορούν να ακολουθήσουν και με επιμέρους 23-18, ”γράφτηκε” το 42-32 του ημιχρόνου.

Το σκορ θα μπορούσε να έχει μεγαλύτερη έκταση, αν το φανταστικό τρίποντο του Γιάνις Τίμα στην εκπνοή του ημιχρόνου, αν δεν ήταν εκπρόθεσμο!

”Μίλησε” η διαφορά ποιότητας

Η διαφορά των δύο ομάδων στην θεωρία είναι μεγάλη και στα πρώτα 20 λεπτά, δεν είχε αποτυπωθεί πλήρως στο παρκέ. Αυτό έγινε με την έναρξη του δεύτερου μισού, με τους γηπεδούχους να πατούν γκάζι και να ξεφεύγουν στο σκορ, με διαφορές μάλιστα που ”ακούμπησαν” και τους 20!

Με τα δεδομένα αυτά, η τελευταία περίοδος ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα και το μόνο που έμενε να μάθουμε είναι το τελικό σκοτ και ποιος θα είναι ο κορυφαίος για τους νικητές. Ο Χολαργός ήταν κυρίαρχος προς το φινάλε του αγώνα, προσπάθησε να καλύψει το χαμένο έδαφος, πλησίασε στους 12, όμως η διαφορά στο σκορ ήταν ήδη τεράστια και τα χρονικά περιθώρια στενά.

Πού κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έδειξε στην πράξη πως είναι καλύτερη ομάδα και με επιμέρους 28-16, αύξησε σε μεγάλο βαθμό την απόστασή του από τον Χολαργό, σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Γιώργος Πρίντεζης με 18 πόντους (8/10, δίποντα, 2/4 βολές) και 3 ριμπάουντ, με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να χάνει για ένα ριμπάουντ (9) το νταμπλ νταμπλ, καθώς σταμάτησε στους 12 (6/8 δίποντα). Σημαντικό στήριγμα και οι Ζακ ΛεΝτέι και Γιάνις Στρέλνιεκς με 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 42-32, 70-48, 85-70