Ολυμπιακός: Ισοφάρισε στο φινάλε και τώρα… πρόκριση στην Πολωνία!

2018-10-09T19:57:58+00:00 2018-10-09T19:57:58+00:00.

09/Oct/18 19:57

EUROLEAGUE / ϓ֐ - ‰Ӌ`(֙ԏÑVɁ: ԁʇӠӁÉS / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός χάρη σε καλάθι της Παυλοπούλου στα 2′ δευτερόλεπτα πριν την λήξη, ισοφάρισε σε 63-63 την Βίσλα Κρακοβίας στο ΣΕΦ και έμεινε ζωντανός για τον επαναληπτικό στην Πολωνία (12/10).

Οι Πολωνές έδειξαν από το πρώτο ημίχρονο πως βρίσκονταν σε καλύτερο βράδυ, αφού αρχικά προηγήθηκαν με 19-17, ενώ πήγαν προηγούμενες στα αποδυτήρια με 32-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε προβλήματα και στις δύο πλευρές του παρκέ με την διαφορά να φτάνει ακόμα και το +16, υπέρ της Βίσλα και η τρίτη περίοδο έκλεισε τελικά με 51-41.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, υπήρξε η “ερυθρόλευκη” αντεπίθεση με τις γηπεδούχους να γυρίζουν το ματς και τελικά 2′ δευτερόλεπτα πριν την λήξη να ισοφαρίζουν το παιχνίδι σε 63-63 χάρη σε καλάθι της Παυλοπούλου, παίρνοντας τελικά την ισοπαλία.

Πλέον η πρόκριση στους ομίλους της Ευρωλίγκας Γυναικών, θα κριθεί στον επαναληπτικό της Κρακοβίας, όπου η Βίσλα θα φιλοξενήσει τον Ολυμπιακό (12/10) και όποια ομάδα κερδίσει ανεξαρτήτως διαφοράς, θα πάρει την πρόκριση.

Κορυφαίες για την ελληνική ομάδα ήταν, η Παυλοπούλου και η Σωτηρίου με 12 πόντους η κάθε μία και από τις φιλοξενούμενες ξεχώρισε η Μάνσο με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 29-32, 41-51, 63-63.

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τόμας 10 (1), Μάζιτς 5, Σταμάτη 8 (2), Αυτζή, Σπυριδοπούλου 6 (2), Παυλοπούλου 12 (2), Σωτηρίου 12 (1), Λίτσι, Τζόνσον 10, Κοσμά.

Βίσλα Κρακοβίας (Σέβτζικ): Ρούσελ 12, Κάναντα 10, Μάνσο 14 (2), Ορόζοβα 6 (2), Ζιέταρα, Κόντε 14 (2), Μούγιοβιτς, Νιτζβιέτζκα, Αραούχο 7 (1), Γιακούμπιουκ.

Photo Credit: Eurokinissi