Ολυμπιακός: Διπλό στο φινάλε και ιστορική πρόκριση στην Ευρωλίγκα!

2018-10-12T20:46:18+00:00 2018-10-12T20:46:18+00:00.

12/Oct/18 20:46

Η Γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού, κέρδισε μέσα την Κρακοβία την Βίσλα με 47-46, χάρη σε καλάθι της Παυλοπούλου στο φινάλε και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της, στους ομίλους της Ευρωλίγκας!

Οι “ερυθρόλευκες” ήταν καλύτερες στο πρώτο ημίχρονο, ειδικά στην άμυνα και πήγαν προηγούμενες στα αποδυτήρια με 28-21, δείχνοντας πως μπορούν να πάρουν την πρόκριση.

Στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού, η ομάδα του Ολυμπιακού διατήρησε το προβάδισμα της κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με 39-36, όμως πλέον οι παίκτριες της Βίσλα είχαν κάνει ντέρμπι τον αγώνα.

Το φινάλε ήταν “δραματικό”, με την Βίσλα να αστοχεί στην κρίσιμη επίθεση της και τον Ολυμπιακό στην τελευταία επίθεση του ματς να ευστοχεί, χάρη σε μεγάλο καλάθι της Παυλοπούλου και να παίρνει την ιστορική πρόκριση με την νίκη του με 47-46.

Κορυφαίες για τον Ολυμπιακό ήταν, η Σπυριδοπούλου με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ και η Σωτηρίου με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 21-28, 36-39, 46-47

Photo Credit: olympiacossfp.grgr