Κύμη: Έγραψε ιστορία με Ουάσινγκτον, πρώτη φορά στην τετράδα του κυπέλλου! (video)

2018-11-03T18:04:10+00:00 2018-11-04T00:35:33+00:00.

03/Nov/18 18:04

Ο Ντεβόν Ουάσινγκτον με τρίποντο 2,1” πριν το τέλος ολοκλήρωσε την επική ανατροπή της Κύμης, που υπέταξε το Περιστέρι στη Χαλκίδα (74-73) και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στα ημιτελικά του κυπέλλου!

Τεράστιο ματς στη Χαλκίδα, με την Κύμη να… επιζεί από το θρίλερ και να γράφει ιστορία, με το… χέρι του Ουάσινγκτον, ο οποίος στο φινάλε έκλεψε τη δόξα του Χάροου κι έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να βρεθεί για πρώτη φορά σε ημιτελικό κυπέλλου (στις 13/2/2019)!

Το Περιστέρι μπορεί προ λίγων ημερών στο πρωτάθλημα να είχε διαλύσει την Κύμη στο ίδιο γήπεδο και να ξεκίνησε εντυπωσιακά (12-25, 10′), αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν μεγάλη αντεπίθεση και παρά τα πολλά παράπονα για τη διαιτησία, με άξονα τη διαφορά στις βολές (7-35!), πήραν το εισιτήριο, χάρη στους Σαγκς (22π.), Μπολντς (18π.) και τον άνθρωπο της τελευταίας στιγμής, Ουάσινγκτον.

Το Περιστέρι από την πλευρά του παρά την καθοριστική παρουσία του Βασιλόπουλου και τον “καυτό” Χάροου στο φινάλε (14π.) δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει τη νίκη και την πρόκριση.

Εξέλιξη αγώνα

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στο Περιστέρι, που έδειξε διάθεση να επαναλάβει το κυριαρχικό παιχνίδι που είχε κάνει στον αγώνα πρωταθλήματος. Μετά το 2-9 ακολούθησε ένα 11-0 και το 10-11 έγινε 10-22 (7:30”), πριν το 12-25 του 10′, με τον Πεδουλάκη να χειροκροτεί.

Η Κύμη όμως αντέδρασε με Σαγκς και Μπολντς να το παίρνουν πάνω τους, ώστε η απόσταση να καλυφθεί. Ως το 13:30” είχε μειωθεί στο μισό (23-29), ενώ σε αυτά τα επίπεδα έκλεισε στην ανάπαυλα (34-41).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο η Κύμη συνέχισε τη μεγάλη αντεπίθεση, παίρνοντας μάλιστα το πρώτο της προβάδισμα με το τρίποντο του Σαγκς (53-51, 27′).

Το παιχνίδι είχε αποκτήσει τρελό ρυθμό, με Σαγκς και Πουλιανίτη να δίνουν μικρό προβάδισμα στους γηπεδούχους ενόψει της τελικής ευθείας (57-54, 30′).

Η ομάδα του Καστρίτη έφτασε και στο +9 με τον Σαγκς (69-60, 37′), αλλά ο Βασιλόπουλος έδωσε το σύνθημα και ο Χάροου ολοκλήρωσε σερί 11-0 για νέα ανατροπή (69-71, -45”)!

Ο Σαγκς ισοφάρισε (71-71), με τον Χάροου ξανά παρόντα από την κορυφή (71-73), με 11,7” να μένουν. Την ευθύνη πήρε ο Ουάσινγκτον, ο οποίος παρότι ήταν υπό πίεση, σκόραρε για τρεις (74-73, 2,1”)!

Το Περιστέρι προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την ακροτελεύτια κατοχή, αλλά η άμυνα της Κύμης ήταν αρκετή για να πανηγυρίσει την ιστορική πρόκριση για πρώτη φορά στα ημιτελικά του κυπέλλου!

Παίκτης-κλειδί

Σαγκς (22π.) και Μπολντς (18π.) κουβάλησαν την Κύμη σε όλο το ματς, αλλά ο Ντεβόν Ουάσινγκτον (6π.) είπε την τελευταία λέξη πετυχαίνοντας το νικητήριο τρίποντο πρόκρισης! Από την άλλη πλευρά ο Χάροου που δεν ήταν έτοιμος 100% “όπλισε” στα τελευταία λεπτά (14π.), με Ντάνιελ (13π.) και Βασιλόπουλο (9π.) να είναι επίσης στην πρώτη γραμμή.

Που κρίθηκε

Πολύ μεγάλο ντέρμπι ήταν το ματς στη Χαλκίδα, με την Κύμη να επιστρέφει από το -13 της πρώτης περιόδου (12-25), φτάνοντας και στο +9 (69-60) στην τέταρτη περίοδο. Το 11-0 του Περιστερίου έφερε νέα ανατροπή (69-71), με τον Χάροου να δείχνει ικανός να κρίνει τα πάντα. Όμως στο 71-73 ο Ουάσινγκτον πήρε την ευθύνη – τιμωρώντας και την ολιγωρία της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη να μην κάνει φάουλ, έχοντας μόλις 3 ομαδικά – και με υπό πίεση τρίποντο στα 2,1” πριν το τέλος χάρισε τη νίκη-πρόκριση στην Κύμη!

Δεκάλεπτα: 12-25, 34-41, 57-54, 74-73.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Μάνος, Παναγιώτου