ΠΑΟΚ: Πρόκριση-θρίλερ επί της ΑΕΚ, χωρίς τον Παπαθεοδώρου

2018-11-03T20:05:38+00:00 2018-11-03T20:21:15+00:00.

Giannis Askounis

03/Nov/18 20:05

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της ΑΕΚ με 82-80 στο “PAOK Sports Arena” και προκρίθηκε στους “4” του Κυπέλλου Ελλάδας.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Ο προημιτελικός της δεύτερης τη τάξει ελληνικής διοργάνωσης ήταν συναρπαστικός. Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι την αποβολή του Ηλία Παπαθεοδώρου, που προκάλεσε την αγωνιστική αφύπνιση των Θεσσαλονικιών. Οι “ασπρόμαυροι” δημιούργησαν και διψήφια διαφορά στο δρόμο για την εξασφάλιση μίας θέσης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Στον ημιτελικό γύρο θα αντιμετωπίσουν την Κύμη ή τον νικητή του ματς του Προμηθέα με τον Παναθηναϊκό (5/11, 18:00, ΕΡΤ2) ή τον νικητή του παιχνιδιού μεταξύ του Ολυμπιακού και του Κολοσσού (4/11, 16:00, ΕΡΤ2). Από την άλλη, στους “κιτρινόμαυρους” στοίχισε η απουσία του τραυματία Βασίλη Καββαδά, ενώ οι Ντούσαν Σάκοτα και Βασίλης Ξανθόπουλος, οι οποίοι συμπεριλήφθηκαν στη 12άδα, δεν πήραν χρόνο συμμετοχής λόγω του τραυματισμού τους.

Εξέλιξη αγώνα
Άλλαξε χέρια το προβάδισμα πολλές φορές στο πρώτο 20άλεπτο και στο ξεκίνημα του δεύτερου, αλλά η άμεση συνέχεια άνηκε στον ΠΑΟΚ. Με επιμέρους σκορ 21-3, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 67-56 λίγα λεπτά με μετά τη δεύτερη τεχνική ποινή σε βάρος του 43άχρονου Παπαθεοδώρου. Έφθασαν και στο +12, αλλά η Ένωση ξαναμπήκε μπροστά στο σκορ με 79-78 στο τελευταίο δίλεπτο της αναμέτρησης. Με 4/4 βολές των Φιλ Γκος και Γιάννη Αθηναίου στο τελευταίο λεπτό, οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν στο 82-79. Ακολούθως ο Ζέιβιερ Ρατάν-Μέιζ μείωσε σε 82-80 με 1/2 βολές, ενώ ο Γιόνας Ματσιούλις κέρδισε τζάμπολ και επιπλέον επίθεση, αλλά τα τελευταία 3,1 δευτερόλεπτα δεν αποδείχθηκαν αρκετά για ουσιαστική επίθεση των κατόχων του Κυπέλλου.

Ο Τζαμάλ Τζόουνς πέτυχε έξι πόντους στο πρώτο 10άλεπτο και 18 συνολικά. Ο 25άχρονος Αμερικανός γκαρντ αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ των νικητών και έβαλε πέντε από τα δέκα τρίποντα της ομάδας του. Παρά τις ανώτερες επιδόσεις του συμπαίκτη του, σημαντικότερη ήταν η συμβολή του 30άχρονου Αθηναίου στο θετικό αποτέλεσμα. Ο έμπειρος γκαρντ πέτυχε 8 από τους 10 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και συμπλήρωσε 7/7 βολές με τις δύο καθοριστικές στο τέλος του αγώνα. Μοίρασε και τρεις ασίστ σε 20:18.

Πού κρίθηκε;
Οι δύο ομάδες αντέδρασαν με καλά σερί έπειτα από άσχημη εξέλιξη για εκείνες. Οι μεν μετά την αποβολή του Παπαθεοδώρου και οι δε μετά το πέμπτο φάουλ του Βινς Χάντερ. Πάντως, το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, ειδικότερα στη λήξη του χρόνου με την αδυναμία της ΑΕΚ να εκδηλώσει επίθεση με ουσιαστικές προϋποθέσεις για το σουτ της νίκης, αν και είχε 3,1 δευτερόλεπτα στη διάθεσή της.

Δεκάλεπτα: 25-24, 44-45, 67-58, 82-80.
Διαιτητές: Σχινάς, Πουρσανίδης Γ. και Τζαφλέρης

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 18 (5), Μορέιρα 13, Χρυσικόπουλος 3 (1), Κόνιαρης, Αθηναίου 10 (1), Τέπιτς 9 (1), Μαργαρίτης 8, Ζάρας 1, Χάτσερ 2, Γκάρετ 4, Γκος 14.
ΑΕΚ (Μπάνκι): Τσαλμπούρης 8 (1), Ματσιούλις 7 (1), Ρατάν-Μέιζ 21 (2), Λαρεντζάκης 14 (1), Μωραΐτης 5 (1), Γκρίφιν 4, Σαντ-Ρος 6 (1), Ρόμπερσον 5, Γιαννόπουλος 4, Χάντερ 6.