Παναθηναϊκός: Έπαιξε όσο χρειάστηκε και “κλείδωσε” τον ημιτελικό κυπέλλου (video)

2018-11-05T19:42:04+00:00 2018-11-05T21:33:21+00:00.

05/Nov/18 19:42

Ο Προμηθέας παρά την απουσία του Ελις και την αποχώρηση του Χολ ήταν ανταγωνιστικός κόντρα στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (68-76), ο οποίος χωρίς να έχει καλή εικόνα πήρε τη νίκη-πρόκριση για τα ημιτελικά του κυπέλλου.

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το καρέ για τα ημιτελικά του κυπέλλου, με τη νίκη του στην Πάτρα στο κατάμεστο και… εορταστικό “Δ. Τόφαλος” με φίλους και των δύο ομάδων, επί του ανταγωνιστικού Προμηθέα να σηματοδοτεί την 15η σερί παρουσία του στους “4” του θεσμού.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ και πάλι δεν είχε την απαιτούμενη καλή εικόνα, ενόψει και του ευρωπαϊκού ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, ωστόσο χάρη στην εμπειρία και τις πολλές λύσεις, οι πρωταθλητές πήραν αυτό που ήθελαν, με Καλάθη, Τόμας και το ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο που ήρθε μέσω της άμυνας, η οποία δέχθηκε μόλις 29π. στο δεύτερο 20λεπτο.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να μην είχαν τον τραυματία Ελις, να είχαν επιπρόσθετα από τη δεύτερη περίοδο και την απουσία του Χολ, ωστόσο με τους Τσαϊρέλη (13π.), Μπράουν (11π.0 και την αποκάλυψη του Παρκς (14π., 11ριμπ.) του οποίου το συμβόλαιο έχει εκπνεύσει, χτύπησαν όσο μπορούσαν το παιχνίδι.

Πλέον απομένει η κλήρωση για τους ημιτελικούς που θα γίνουν στις 13 Φεβρουαρίου 2019 (με Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ και Κύμη), με τους “πράσινους” να στρέφονται στο ντέρμπι (9/11, 21:00) και τους Πατρινούς στη δοκιμασία σε 48 ώρες στη Γαλλία με την Στρασμπούρ (7/11).

Εξέλιξη αγώνα

Παρότι ο Προμηθέας δεν είχε τον βασικό του σέντερ εξαιτίας της απουσίας του Ελις, αιφνιδίασε και “χτύπησε” από τη θέση “5” τον Παναθηναϊκό! Ο Τσαϊρέλης ήταν εξαιρετικός στο ξεκίνημα και τελείωσε όσες φάσεις ανέλαβε.

Ετσι, το 4-10 έγινε στο άψε-σβήσε 12-12 (4′), με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να αξιοποιήσουν τον γρήγορο ρυθμό που θέλησαν και οι Πατρινοί. Ο Προμηθέας έδωσε τα τρίποντα στον Καλάθη, αφήνοντας απόσταση στην άμυνα για να ξεκόψουν την δημιουργία του, με τους “πράσινους” να τελειώνουν την πρώτη περίοδο με τον Γκιστ (24-29, 10′).

Η δεύτερη περίοδος είχε το “σοκ” για την ομάδα του Γιατρά με τον τραυματισμό και την αποχώρηση του Χολ (12′), όμως δεν πτοήθηκαν και με τον Μπράουν πέρασαν μπροστά (32-31, 14′), χτυπώντας τον Παναθηναϊκό από τη στιγμή που ο Καλάθης ήταν στον πάγκο.

Η απάντηση από πλευράς Πασκουάλ ήταν να πάει η μπάλα με συνέπεια στον Βουγιούκα για σερί 10-0 (32-41, 17′), ενώ η τελευταία λέξη του ημιχρόνου ήταν από τον Παππά (39-46, 20′).

Στο τρίτο δεκάλεπτο Τόμας και Λάνγκφορντ ακολούθησαν τον Καλάθη στην… αλλαγή ταχύτητας και το παιχνίδι ήρθε πλέον στα μέτρα των πρωταθλητών, που έχτισαν και διαφορά 15 πόντων (43-58, 25′), με τον Προμηθέα να επιχειρεί να μπει εκ νέου στο παιχνίδι με τον Μπράουν (50-61, 30′) και τα κερδισμένα ριμπάουντ.

Η αφλογιστία των παικτών του Πασκουάλ έδωσαν το δικαίωμα για τη μείωση της απόστασης (55-61, 32′) και τη διατήρηση των Πατρινών στη διεκδίκηση της νίκης. Ωστόσο η κούραση έπαιξε το ρόλο της, όπως και οι σαφώς περισσότερες λύσεις του Παναθηναϊκού, με τον Λάσμε ουσιαστικά να “κλειδώνει” τη νίκη (61-70, 39′) και την πρόκριση, μέσα σε θερμό χειροκρότημα από τον κόσμο στο κατάμεστο “Δ. Τόφαλος” και για τις δύο ομάδες.

Η γενικότερη εικόνα του Παναθηναϊκού δεν ήταν καλή και πάλι, με την άμυνα να είναι στην πρώτη γραμμή στο δεύτερο ημίχρονο. Τόμας (12π.), Καλάθη (15π., 5ασ.), Λάσμε (10π.) και Παππάς (7π.) ηγήθηκαν της ομάδας του Πασκουάλ κόντρα στον εξαιρετικό Προμηθέα του “διπλού” Παρκς (14π., 11ριμπ.) και των Τσαϊρέλη (13π.) και Μπράουν (11π.).

Που κρίθηκε

Ουσιαστικά οι “πράσινοι” απέκτησαν το πάνω χέρι χωρίς να κινδυνεύσουν ξανά άμεσα στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν μέσω της αποτελεσματικής άμυνας έφτασαν και στο +15 (43-58) με τους Τόμας και Λάνγκφορντ, με τον Προμηθέα να μειώνει ως το -6.

Δεκάλεπτα: 24-29, 39-46, 50-61, 68-76.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Παπαπέτρου, Ψαριανός