Σκληρή ήττα για Μπακς, πληθωρικός Γιάννης

2015-03-21T08:57:05+00:00 2015-03-21T11:22:09+00:00.

21/Mar/15 08:57

Ο Γιάννης συνεχίζει να πραγματοποιεί καταπληκτικές εμφανίσεις στο ΝΒΑ, όχι μόνο ως “πολυεργαλείο”. Πλέον, είναι και… σκόρερ. Έκανε θραύση και στο Μπρούκλιν με 23π/14 ριμπάουντ, αλλά οι Μπακς ηττήθηκαν με σκληρό τρόπο στη 3η παράταση

Του Νίκου Βαγγέλη/ Vaggelis@eurohoops.net

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έχει βαλθεί να μας τρελάνει, πραγματοποιώντας καταπληκτικές εμφανίσεις στο ΝΒΑ, όχι μόνο ως “πολυεργαλείο”. Πλέον, είναι και μεγάλος σκόρερ. Έκανε θραύση και στο Μπρούκλιν

Οι Νετς υποδέχτηκαν στο Μπρούκλιν τους Μιλγουόκι Μπακς, σε ένα ματς πραγματική διαφήμιση για το μπάσκετ. Δύο αντίπαλοι που έδειχναν ισοδύναμοι και τελικά τα “δίχτυα” έφτασαν στην επικράτηση με 129-127, μετά από τρεις παρατάσεις!

Οι γηπεδούχοι είχαν σε φοβερή κατάσταση τους Μπρουκ Λόπεζ, Θάντιους Γιανγκ και Τζο Τζόνσον με 32, 21 και 20 πόντους, αντίστοιχα, ενώ τα “ελάφια” πήραν 29 πόντους από τον Κρις Μίντλετον και τον ακολούθησε ο Γιάννης…

Ο Έλληνας γκαρντ / φόργουορντ έκανε τα πάντα καλά στο παρκέ και για αυτό έμεινε 53 λεπτά συνολικά στο παρκέ. Διάστημα στο οποίο η προσφορά του ήταν πολυδιάστατη σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Πήρε το τελευταίο σουτ για τη νίκη στη κανονική περίοδο, αλλά αστόχησε.

Δεν φοβήθηκε και πήρε τη κρίσιμη προσπάθεια και στο τέλος της πρώτης παράτασης με τους Μπακς στο -2. Ευστόχησε! Τελικά χρεώθηκε με 6ο φάουλ λίγο πριν το τέλος της τρίτης παράτασης και οι Μπακς δεν τα κατάφεραν σε ένα ακόμα από τα τελευταία παιχνίδια τους.

Ο Γιάννης φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι με 23 πόντους κι έκανε ένα ακόμα νταμπλ-νταμπλ με τα 14 ριμπάουντ που μάζεψε Είχε ακόμα 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο. Τη Κυριακή (21.00 ώρα Ελλάδας) το Μιλγουόκι του Λεμπρόν Τζέιμς.