ΠΑΟΚ: Πέρασε από την Χαλκίδα και επέστρεψε σε τελικό 20 χρόνια μετά!

2019-02-13T18:28:22+00:00 2019-02-13T18:34:58+00:00.

13/Feb/19 18:28

ʕЅˋϠ/ ʕ̇ - Ёϊ (֙ԏÑVɁ: ʙӔS ̏ՍԑɗS / EUROKINISSI)

Μία μεγάλη πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, πήρε ο ΠΑΟΚ κερδίζοντας εκτός έδρας την Κύμη με 72-61. και επιστρέφει στο μεγάλο ραντεβού του ελληνικού μπάσκετ, μετά την σεζόν 1998-99!

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, παίζοντας εξαιρετική άμυνα (19 λάθη η Κύμη) και με “όπλο” το μακρινό σουτ (10/26), κατάφερε από την αρχή να πάρει μία μεγάλη διαφορά στο σκορ, την οποία διαχειρίστηκε σωστά και στο τέλος, πανηγύρισε την ιστορική πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου μετά από 20 χρόνια.

Πλέον ο ΠΑΟΚ μετά από αυτή την… ιστορική πρόκριση, περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του στον τελικό, από το ντέρμπι του ΟΑΚΑ, ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό.

Η εξέλιξη

Ξεκίνημα… πρόκρισης για ΠΑΟΚ!

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΠΑΟΚ και προηγήθηκε με double score (10-5 στο 5′), με την Κύμη να έχει ήδη 4 λάθη. Η διαφορά με τρίποντο του Χάτσερ και 2/2 βολές του Τζέφερσον, έφτασε και στο +16 για πρώτη φορά υπέρ του ΠΑΟΚ (23-7 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε, με τον Χάτσερ να πετυχαίνει buzzer beater τρίποντο και να κάνει το σκορ 28-13!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ημιτελικού, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου με μικρό επιμέρους σκορ 4-1, ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά στο +18 για πρώτη φορά (32-14 στο 12′) και έγιναν το μεγάλο φαβορί, για την πρόκριση. Η Κύμη με επιμέρους σκορ 7-3, μείωσε σε 35-21 (στο 16′), αλλά ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε ξανά με +18 (39-21 στο 17′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, 44-30.

“Ασπρόμαυρη” πρόκριση στο τέλος

Το δεύτερο ημίχρονο του ημιτελικού στην Εύβοια ξεκίνησε με, την Κύμη να μειώνει σε 44-35 (στο 22′), όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 10-4 έφερε την διαφορά, ξανά σε διψήφια επίπεδα (54-39 στο 25′). Ο Χόρτον με κλέψιμο και κάρφωμα μείωσε σε 56-43 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε, με τους “ασπρόμαυρους” μπροστά με 58-46.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, εξελισσόταν μία “μάχη” στο παρκέ και η Κύμη μείωσε σε 60-51 (στο 34′), με επιμέρους σκορ 5-2. Στο 36ο λεπτό, ο ημιτελικός ήταν κακός με τις δύο ομάδες νευρικές και άστοχες και την Κύμη έπειτα από αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε, να μειώνει σε 60-53 με επιμέρους σκορ 12-2.

*Στο 35ο λεπτό, ο αγώνας διεκόπη για πάνω από 15 λεπτά, λόγω προβλήματος του φωτισμού στο γήπεδο.

Ο ΠΑΟΚ όμως σε εκείνο το σημείο αντέδρασε και με 4 συνεχόμενους πόντους του Χάτσερ, προηγήθηκε ξανά με διψήφια διαφορά (64-53). Στο 38ο λεπτό, η διαφορά ήταν διψήφια με τρίποντο του Κόνιαρη (68-56) και ο ΠΑΟΚ ήταν “αγκαλιά” με την πρόκριση. Τελικά ο Δικέφαλος του Βορρά, πανηγύρισε την ιστορική νίκη-πρόκριση με 72-61!

Που κρίθηκε: Ο ΠΑΟΚ είχε ένα προβάδισμα 18 πόντων από νωρίς το οποίο διαχειρίστηκε και όταν η Κύμη μείωσε σε 60-53 στην τέταρτη περίοδο, οι “ασπρόμαυροι” αντέδρασαν με τον Χάτσερ που πέτυχε 6 πόντους και διατήρησαν ένα σημαντικό προβάδισμα με 68-56. Επίσης “κλειδί’ για τον ΠΑΟΚ ήταν οι 19/32 βολές της Κύμης, που ήταν ιδιαίτερα άστοχη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζέφερσον στην ρακέτα ήταν εξαιρετικός με 10 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 μπλοκ και 2 κλεψίματα, ενώ επίσης πολύ καλοί ήταν ο Κόνιαρης με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο και ο Τέπιτς με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα. Επίσης καθοριστικός ήταν ο Χάτσερ, με 13 πόντους, 4 κλεψίματα, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 13-28, 30-44, 46-58, 61-72