Ο Ουέστμπρουκ “προσκύνησε” τον Καλάθη!

2015-04-04T09:24:05+00:00 2015-04-04T11:23:46+00:00.

04/Apr/15 09:24

Του Νίκου Βαγγέλη

Ο Νικ Καλάθης πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση κόντρα στους Θάντερ και έκλεψε τη δόξα από τον Ράσελ Ουέστμπρουκ. Οι Γκρίζλις επικράτησαν με 100-92, έχοντας σε καλό βράδυ και τον Κώστα Κουφό!

Για τρία δωδεκάλεπτα είχαμε ένα μεγάλο ντέρμπι. Ο Ουέστμπρουκ έβαλε 12 πόντους στην πρώτη περίοδο και έκτοτε τα “έσπασε” (18 πόντους συνολικά με 5/20 σουτ εντός πεδιάς), αφήνοντας τους Ενές Καντέρ (24 πόντοι, 17 ριμπάουντ) και Κάιλ Σίνγκλερ (13 πόντους με 3/4 τρίποντα) να παλεύουν σχεδόν μόνοι τους.

Στον αντίποδα, ο Τζεφ Γκριν βρισκόταν σε σπουδαία βραδιά, έχοντας 22 πόντους και με άξιο συμπαραστάτη του τον Μαρκ Γκασόλ (19π), αλλά και πολύ καλούς τους: Ζακ Ράντολφ (14π, 7ρ), Μάικ Κόνλεϊ (13π, 7ασ), Κόρτνεϊ Λι (13π) κρατούσε τις “αρκούδες” σε θέση ισχύος.

Ωστόσο, αυτός που άλλαξε τη μοίρα του αγώνα ήταν ο Νικ Καλάθης, ο οποίος μπήκε στα μέσα της τρίτης περιόδου με το σκορ ισόπαλο και με μια μεστή εμφάνιση άλλαξε τις ισορροπίες και οι Γκρίζλις βρέθηκαν στο +8, καθαρίζοντας σιγά-σιγά το ματς.

Ο ομογενής Έλληνας πόιντ γκαρντ έπαιξε συνολικά 13 λεπτά και σκόραρε 10 πόντους με 5/5 σουτ δύο πόντων, ενώ το σημαντικότερο είναι πως πίεσε στην άμυνα και έλεγξε τον ρυθμό.

Θετικός, αν και λίγος άστοχος, ήταν ο Κώστας Κουφός. Έμεινε στο παρκέ για σχεδόν 21 λεπτά, δίνοντας πολύτιμες ανάσες στους ψηλούς της ομάδας του, σκοράροντας 4 πόντους με 2/6 δίποντα και μαζεύοντας ούτε λίγο, ούτε πολύ 11 ριμπάουντ!!!

Πατήστε ΕΔΩ για να δείτε το απίστευτο buzzer beater του Καλάθη στην τρίτη περίοδο