Ολυμπιακός: Κατέκτησε για 4η διαδοχική σεζόν το Κύπελλο Ελλάδας Γυναικών! (video)

2019-03-24T15:49:58+00:00 2019-03-24T16:38:36+00:00.

24/Mar/19 15:49

Την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας κατέκτησε για 4η διαδοχική σεζόν ο Ολυμπιακός, επικρατώντας με 78-69 απέναντι στη Νίκη Λευκάδας!

Οι “ερυθρόλευκες” κυριαρχούν πλήρως στο ελληνικό μπάσκετ τα τελευταία χρόνια αφού μετρούν τρία διαδοχικά νταμπλ-νταμπλ και οδεύουν ολοταχώς για ακόμα ένα.

Η ομάδα του Πειραιά ήταν εξ αρχής το απόλυτο φαβορί του τελικού κάτι που επιβεβαιώθηκε και εντός παρκέ. Το σύνολο του Γιώργου Παντελάκη εξασφάλισε από νωρίς το προβάδισμα και χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως δεν βρέθηκε πίσω στο σκορ σε κανένα από τα 40 λεπτά του παιχνιδιού, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 15-24.

Η Νίκη Λευκάδας από τη μεριά της παρουσίασε ανταγωνιστικό πρόσωπο και παρά το -16 (29-45) του ημιχρόνου, παρέμεινε κοντά στο σκορ και μείωσε σε 49-56 στο 29ο λεπτό του τελικού. Σε κάθε προσπάθεια ανατροπής ωστόσο, ο Ολυμπιακός είχε την απάντηση με τις Τζόνσον (16π, 9ρ) και Νικολοπούλου (18π, 6ρ) να είναι οι κορυφαίες.

Η Ελληνίδα παίκτρια μάλιστα, ολοκλήρωσε τον αγώνα με 4/4 βολές, 4/5 δίποντα και 2/5 τρίποντα, κερδίζοντας απόλυτα δίκαια το βραβείο της MVP του τελικού.

Για λογαριασμό της Νίκης Λευκάδας, ειδική αναφορά αξίζει να γίνει στην Κίρα Νάιτ που σταμάτησε στους 25 πόντους με (7/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/7 βολές) και 3 ριμπάουντ, αλλά η διαφορά επιπέδου ανάμεσα στις δύο πλευρές ήταν εμφανής. Οι Τσινέκε (15π) και Ουόκερ (11π, 7ρ) έδωσαν σημαντικές βοήθειες, με τον Νίκο Δουβίτσα να παίρνει πόντους από μόλις 5 παίκτριες.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 29-45, 49-59, 69-78