Πρωταθλητές ΕΣΚΑΝΑ οι έφηβοι του Ικάρου Καλλιθέας

2015-04-10T14:42:18+00:00 2015-04-10T14:50:25+00:00.

10/Apr/15 14:42

Πρωταθλητές ΕΣΚΑΝΑ για την περίοδο 2014-2015 αναδείχθηκαν οι έφηβοι του Ικάρου Καλλιθέας, επικρατώντας του Πανιωνίου με 79-63 στον τρίτο τελικό της σειράς

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Πρωταθλητές ΕΣΚΑΝΑ αναδείχθηκαν οι έφηβοι του Ικάρου Καλλιθέας, επικρατώντας του Πανιωνίου με 79-63, στον τρίτο τελικό της σειράς.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αγχωμένες, κάνοντας πολλά λάθη και άστοχες προσπάθειες, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει 12-14 υπέρ των «κυανέρυθρων» της Νέας Σμύρνης. Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι βρήκαν τα πατήματά τους, με τον Σωκράτη Ναούμη να ξεκινά το. «πάρτι» από την γραμμή των 6,75 και τους Παντελή Σκορδά και Ανδρέα Σκούφη να τον ακολουθούν στο σκοράρισμα. Μετά την ανάπαυλα, οι παίκτες του Δημήτρη Λιόγα φάνηκε πως είχαν πάρει το μομέντουμ του αγώνα.

Παρά τους 21 πόντους του Βαγγέλη Γεωργιάδη και την κατάθεση ψυχής του Αλέξανδρου Καράμπελα, ο ιθύνων νους της Καλλιθέας, Στράτος Ιορδάνογλου, με συνοδηγούς τους Ναούμη, Στάθη Παπαδάκη και Θανάση Ντουζίδη κράτησαν ψηλά το σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα και μετέτρεψαν τον τελικό σε παράσταση για έναν ρόλο.

Οι νεαροί παίκτες του Ικάρου, παρά την κούραση τους (οι περισσότεροι αγωνίζονταν στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα με τα Εκπαιδευτήρια Λαμπίρη, αλλά και με την αντρική ομάδα στη Β’ Εθνική) πανηγύρισαν με την καρδιά τους την κατάκτηση του Πρωταθλήματος, δίχως, όμως, να πιάσουν. Κύπελλο στα χέρια τους (!) αφού στη Νότια Αττική (σε αντίθεση με την ΕΣΚΑ) δεν γίνεται απονομή τροπαίου. Παράλληλα με την πρώτη θέση, πήραν και την πρόκριση για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, που θα διεξαχθεί στην Πτολεμαΐδα 29/4-3/5.

Φύλλο αγώνα

Διαιτητές: Τσώνος, Πόντας

Δεκάλεπτα: 12-14, 35-29, 62-48, 79-63

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Λιόγας Παπαδάκης): Ιορδάνογλου 13(1), Ντουζίδης 11(1), Τάρλας 4(1), Σκούφης 10, Ναούμης 12(4), Παπαδάκης 11(3), Πασσαλίδης, Βλάχος, Σάλεχ, Δορλής, Σκορδάς 14(1), Κουρέπης 4

ΠANΙΩΝΙΟΣ (Δεγαΐτας, Ζιάκας): Γεωργιάδης 21(2), Τσάτσης, Καζάκου, Κοψιάς 6, Μπίρης 12(2), Μελισσουργός 2, Καράμπελας 17(2), Δούκας 2, Μωραΐτης 3, Μουζακιώτης, Ψυχουντάκης