Πανελλήνιο Εφήβων: Αήττητοι Ολυμπιακός και Περιστέρι

2019-05-02T22:01:05+00:00 2019-05-02T22:01:05+00:00.

02/May/19 22:01

Δεύτερη ημέρα στην τελική φάση του 46ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων, δεύτερη νίκη για Ολυμπιακό και Περιστέρι, κόντρα σε Κολοσσό και Άρη αντίστοιχα, ενώ ο Προμηθέας πανηγύρισε την πρώτη του νίκη. Τα αποτελέσματα, τα στατιστικά και η βαθμολογία.

Ολυμπιακός και Περιστέρι οδηγούν την κούρσα στην τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων που διεξάγεται στην Ελευθερούπολη Καβάλας. Αναλυτικά τι έγινε στα παιχνίδια της δεύτερη ημέρας.

ΟλυμπιακόςΚολοσσός Ρόδου 94-55

Έχοντας προβάδισμα από την αρχή του αγώνα οι έφηβοι του Ολυμπιακού επικράτησαν με 94-55 του Κολοσσού Ρόδου στο τελευταίο παιχνίδι της δεύτερης μέρας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος στην Ελευθερούπολη Καβάλας.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυναμικά από την αρχή και προηγήθηκαν με 16-6 στο έκτο λεπτό. Η διαφορά ξεπέρασε και τους 20 πόντους, φθάνοντας στη μέγιστη τιμή της στο πρώτο ημίχρονο (45-19) λίγο πριν τη λήξη του με βολές του Οικονόμου. Η διαφορά παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το 28ο λεπτό όταν με βολές του Ζευγαρά έγινε το 64-34. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Πειραιά έφθασε να προηγείται ακόμη και με 40 πόντους (83-43) για να τελειώσει με το επιβλητικό 94-55.

Δεκάλεπτα: 25-13, 45-20, 71-41, 94-55
Διαιτητές: Αταρντ-Τσαϊκόφσκι-Γιάκομπς
Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Κοσμόπουλος 5(1), Μωραϊτης 9(1), Σταματίου 2, Κολοβέρος 4, Τσολάκης 11, Οικονόμου 16, Δρίτσας 3(1), Ποκουσέφσκι 2, Μοσχόπουλος 3, Ζευγαράς 12(2), Αυτιάς 18, Μάντακας 9(1).
Κολοσσός Ρόδου (Γρεμμενάς): Τσακίρης 4, Μπακίρης 2, Κουρμαδιάς 16(4), Βαρβαρέσος Δ. 13(2), Ζαχαρίας, Φεσάκης, Βαρβαρέσος Φ. 8(2), Κωνσταντούρας 4, Μιροσάβιτς 4, Γανωτάκης, Χατζηιωάννου 2, Γκοτζάι 2.

Περιστέρι-Αρης 69-67

Αήττητο παρέμεινε το Περιστέρι στη δεύτερη μέρα του Πανελληνίου Εφήβων που συνεχίζεται στην Ελευθερούπολη καθώς επικράτησε με 69-67 του Άρη.

Το αρχικό 0-4 με το οποίο προηγήθηκε ο Αρης μετατράπηκε σε 10-6 υπέρ του Περιστερίου με τον Κάδρα να πετυχαίνει τους επτά πόντους της ομάδας του. Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν στον πόντο (13-12) με γκολ φάουλ του Νετζήπογλου, όμως οι “κυανοκίτρινοι” πήραν και πάλι διαφορά έξι πόντων (21-15) με εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Μιχάλη. Ένα σερί 9-0 για τον Άρη που ολοκληρώθηκε με γκολ-φάουλ του Σιδηροηλία του έδωσε διαφορά τριών πόντων λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Άρης διατήρησε το προβάδισμα με μικρή διαφορά μέχρι το 18ο λεπτό, όταν για πρώτη φορά ξέφυγε με διψήφια διαφορά (33-44) ύστερα από εύστοχο δίποντο του Ανδρέου. Το Περιστέρι έκανε την αντεπίθεσή του στην αρχή της τρίτης περιόδου, μείωσε σε 46-47 με τρίποντο του Βησσαρίου και πέρασε μπροστά με 50-49 με σουτ του Κρασάκη στο 26ο λεπτό. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στη συνέχεια με το Περιστέρι να έχει ένα μικρό προβάδισμα. Το Περιστέρι ξέφυγε με 63-57, όμως 54” πριν το τέλος ο Σιδηροηλίας έκανε το 66-65. Ο Καράμπελας έδωσε διαφορά τριών πόντων στην ομάδα του, 19΄΄ πριν το φινάλε, ο Σιδηροηλίας με βολές έκανε το 68-67, ο Καράμπελας έχασε δύο ευκαιρίες από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και ο Κάδρας πήρε επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε φάουλ. Ο ψηλός του Περιστερίου διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (69-67), καθώς στα έξι δεύτερα οι παίκτες του Άρη δεν εκδήλωσαν επίθεση.

Δεκάλεπτα: 22-24, 37-44, 55-53, 69-67
Διαιτητές: Τομάσοβιτς-Τσαρούχα-Ερικσον
Περιστέρι (Παπαμάρκος): Καράμπελας 9(1), Σκόρδος 6, Βησσαρίου 12(4), Μιχάλης 5(1), Πλευράκης, Παπαδόπουλος 1, Σταυρακούκας 2, Κάδρας 26(1), Καραμανλής 2, Κρασάκης 6.
Άρης (Μπουσβάρος): Βλάσιος 3(1), Κοτρώτσιος, Σπόντης, Βάνης 2, Φρύδας 3(1), Βουρτζούμης, Ανδρέου 3, Σιδηροηλίας 24(1), Γκοτζαμανίδης, Νετζήπογλου 9, Αργυρόπουλος 2, Κουρτίδης 21(2).

Ασπίς Ξάνθης-Προμηθέας 51-90

Την πρώτη του νίκη στο Πανελλήνιο Εφήβων της Ελευθερούπολης πέτυχε ο Προμηθέας Πάτρας που επικράτησε άνετα με 90-51 της Ασπίδας Ξάνθης.

Η ομάδα της Πάτρας προηγήθηκε με 0-6 στα πρώτα λεπτά. Η Ασπίδα κατάφερε να μειώσει στο καλάθι (6-8) με τρίποντο του Παπαδόπουλου, όμως ένα σερί 11-0 για τον Προμηθέα έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στα μέσα της πρώτης περιόδου. Ακριβώς με τη λήξη του δεύτερου δεκαλέπτου, η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους με τρίποντο του Δατσιάδη (26-48). Στο 28ο λεπτό το σκορ έφθασε στο 42-72 με σουτ από τον ίδιο παίκτη και στη συνέχεια η διαφορά παρέμεινε γύρω στους 40 πόντους υπέρ των νικητών.

Δεκάλεπτα: 9-25, 26-48, 42-76, 51-90
Διαιτητές: Γιαλμάν, Γκιόργκι, Ζούπανσιτς
Ασπίς Ξάνθης (Κασαρτζίδης): Σμυρλόγλου 9(3), Χαραλαμπίδης 6(2), Παναγιωτόπουλος 2, Παπαδόπουλος 24(4), Καρανικολίδης, Μπουγιουκλού, Παυλάκης 3, Παπανικολάου, Τιτόπουλος, Μακρίδης , Δελιαννίδης 7(1).
Προμηθέας Πάτρας (Κεσαπίδης): Καφεζάς 15(3), Δατσιάδης 11(1), Μπαζίνας 5(1), Μαντζούκας 16(2), Κολιός 2, Μερμίγκης 11, Λογοθέτης 7, Κουρουπάκης 5, Αδαμόπουλος 3, Γάρρας 5(1), Μαντίκος 10(2).