Διαστημικός Μπάτλερ, “διπρόσωπος” ο Γιάννης!

2015-04-21T10:14:29+00:00 2015-04-21T10:14:29+00:00.

21/Apr/15 10:14

Του Νίκου Βαγγέλη

Προβάδισμα πρόκρισης στη δεύτερη φάση των playoffs της Ανατολής απέκτησαν οι Μπουλς, που έκαναν το 2-0 απέναντι στους Μπακς (92-83), με φοβερή εμφάνιση του Τζίμι Μπάτλερ. Πολύπλευρη ήταν η προσφορά του Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος ωστόσο ήταν πολύ άστοχος.

Η ομάδα του Μιλγουόκι μπήκε αυτή τη φορά στο “United Center” του Ιλινόις με σαφώς μεγαλύτερη πίστη και αποφασιστικότητα για το “μπρέικ”, δείχνοντας σημάδια πως μπορούσε. Όμως δεν άντεξε μέχρι τέλους.

Οι Μπουλς σταδιακά έφερναν το ματς στα μέτρα τους, μέχρι που έκαναν τη μεγάλη αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο, καθαρίζοντας την υπόθεση… νίκη κι έτσι ήρθε το βήμα πρόκρισης.

Το 71-74 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου είχε αρχίσει να αγχώνει τους “ταύρους”, όμως σε εκείνο το σημείο οι Μπακς έπαθαν “μπλακ άουτ”, οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 15-0 και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Ο Ντέρικ Ρόουζ ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και είχε συνολικά 15 πόντους (όλους στην τρίτη και στην τελευταία περίοδο), 7 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ κορυφαίος ήταν ο Τζίμι Μπάτλερ, ο οποίος σταμάτησε στους 31 πόντους (10/19 σουτ εντός πεδιάς) και 9 ριμπάουντ.

Καταλυτική παρουσία ιδίως στην άμυνα είχαν και οι δίδυμοι πύργοι των Μπουλς, Πάου Γκασόλ (11 πόντοι, 16 ριμπάουντ, 4 κοψίματα) και Γιοακίμ Νόα (6 πόντοι, 19 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κόψιμο).

Από την άλλη πλευρά, αυτός που έκανε τη διαφορά ήταν ο Κρις Μίντλετον, ο οποίος σταμάτησε στους 22 πόντους με 8/20 σουτ εντός πεδιάς και γενικά καλές επιλογές, τη στιγμή ο Μάικλ Κάρτερ-Ουίλιαμς είχε κάποια καλά ξεσπάσματα, αλλά έμεινε στους 12 πόντους.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε μια… διπρόσωπη εμφάνιση. Από τη μία τα βρήκε… σκούρα από την άμυνα του Μάικ Ντανλίβι, μένοντας στους 6 πόντους με 2/2 βολές και μόλις 2/11 δίποντα, όμως κατά τ’ άλλα πρόσφερε πάρα πολλά στην ομάδα του, μαζεύοντας 11 ριμπάουντ, μοιράζοντας 4 ασίστ και κάνοντας 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα.